CHP'nin Aydın mitingi

CHPnin Aydın mitingi
Genel Başkan Kılıçdaroğlu:

AYDIN (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 30 Mart'ta herkese görev düştüğünü belirterek, "Bahar geldi temizlik yapacağız, neyin temizliği? Hırsızlığın temizliğini yapacağız, siyaseti kirlilikten arındıracağız" dedi.

Aydın Kent Meydanı'nda düzenlenen partisinin mitinginde konuşan Kılıçdaroğlu, Twitter'a yasak getirildiğini, ancak gençlerin bu yasağı da aştığını belirterek bu seçimlerin sıradan bir seçim olmadığını, bir "temizlik seçimi" olduğunu ifade etti.

Kılıçdaroğlu, "Bu seçimler ülkede temizliğin sağlanması için yapılacak seçimlerdir. Diyeceksiniz ki ne temizliği, bahar geldi. Baharda hanımlar evlerini temizlerler, ellerine alırlar süpürgeyi güzel bir bahar temizliği yaparlar. 76 milyon yurttaşa görev düşüyor, bahar geldi, temizlik yapacağız. Neyin temizliği? Hırsızlığın temizliğini yapacağız, siyaseti kirlilikten arındıracağız" diye konuştu.

Siyasetin ahlak üzerinde yükselmesi gerektiğini, 30 Mart'ta sandığa gidecek olanların ya haramdan ya helalden yana oy kullanacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Neden yana kullanacağız? Helalden yana. Geleneğimiz, töremiz, örfümüz, inancımız, adetimiz böyle. Haram yiyeni affetmeyeceğiz. Onlar ne yaptılar biliyorsunuz. Ne diyordu? 'Bunlar montaj'. Emin olun ben adımın Kemal olduğundan ne kadar eminsem onun malı götürdüğünden de o kadar eminim.

Bazı vatandaşlarımız diyor ki 'yahu o da götürsün ne olacak, nasıl olsa benim cebimden bir şey çıkmadı'. Bu ülkenin çiftçisine mazotu 5 liradan veriyorsun. Gürcistan'da mazotun litresi 2 lira. Orada da petrol yok bizde de yok. Niye 5 lira? Malı o götürüyor faturayı size kesiyor. O nedenle sandığa gideceğiz ayın 30'unda, bir düğün havasında, barış içinde, kol kola gideceğiz. 

'Başbakandır o da götürsün' düşüncesi doğru değil. Bunu söyleyen yurttaşıma esnafıma, çiftçiye, emekliye, memura sesleniyorum. Sen evini, dükkanını, mağazanı hırsıza teslim eder misin? O zaman niye ülkeyi bir hırsıza teslim ediyorsunuz? Bu ülkenin temiz siyasete ihtiyacı var. "

- "İçime sindiremiyorum"

Siyasette farklı görüşlere saygı gösterdiklerini ancak temel noktanın ahlak, kul hakkı yememek ve Allah'tan korkmak olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Yahu sen Allah'tan korkmuyorsun bari kuldan utan. Oradan da yok. Emin olun bunu içime sindiremiyorum, çok rahatsızım. Bir ülkenin başbakanlık koltuğunda oturan bir insanı bu şekilde suçlamak çok ağrıma gidiyor. Ama ne yapayım oturuyor hala koltukta. Yahu nasıl oturuyorsun" dedi.

Eski başbakanlardan Suat Hayri Ürgüplü'nün bakanlığı döneminde hakkındaki yolsuzluk iddiaları üzerine istifa ettiğini, Yüce Divan'da yargılanması için dilekçe verdiğini anlatan Kılıçdaroğlu, "Yüce Divan'da beraat etti ve bu ülke o insanı başbakanlık koltuğuna oturttu. Temizlik budur, namuslu olmak budur, adam olmak budur" diye konuştu.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin yolsuzluğu, yoksulluğu ve yasakları önleme vaadiyle geldiğini ancak tam tersinin yaşandığını savunan Kılıçdaroğlu, konuşmasında bakanlar hakkında ortaya atılan iddialara dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Açık ve net söylüyorum 76 milyon yurttaşımın vicdanına sesleniyorum. Bu kadar açık ve net yolsuzluklar varken hala gidip AKP'ye oy verirseniz benim iki elim sizin yakanızda olur. Ve şunu söylerim size, 'harama neden ortak oldunuz'. Bize diyorlar ki CHP iktidar olursa devleti yönetemez. Elinizi vicdanınıza koyun, devleti kuran parti ülkeyi niye yönetemesin. Biz devleti yönetiriz ama bir şartla, kul hakkı yemeyiz, her kuruşun hesabını veririz. CHP gelirse devleti yönetemez doğru, onlar gibi yönetemez. Hırsızlık yapma konusunda bir becerimiz yok. Doğruluktan, namuslu olmaktan yanayız, doğruların arkasında gitmek için mücadele ediyoruz."

-Adnan Menderes ve çocukları

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Aydın mitinginde Adnan Menderes'ten söz ettiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, Menderes'in oğlunun ticarete girmesini istemediğini belirterek, "Sen rahmetli Menderes'in tırnağı bile olamazsın. Bunun çocuklarına bakın, gemilere bakın. Kalkmış bana Menderes'ten söz ediyor, sen Menderes'in kim olduğunu biliyor musun ?" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın Eskişehir mitinginde kendisine hakaret ettiğini daha sonra "Sen benim evlatlarıma helal lokma yedirmediğim halde haramdan bahsedecek kalitede değilsin" dediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Allah büyüktür, Allah'ın tuzağı vardır ve doğruyu söyletir. Ben de onu söylüyorum zaten. Sana acımıyorum, çocuklarına acıyorum. Bir baba çocuklarına hırsızlık öğretmez. Baba çocuklarına doğruluğu öğretir. Sen milletin önüne nasıl çıkıyorsun arkadaş" diye konuştu.

- Aydın'a davet etti

Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçi'nin hizmetleriyle Türkiye'ye örnek olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, bir kadının bir kenti nasıl değiştirdiğini görmek isteyenleri Aydın'a davet ettiğini söyledi.

Miting alanında çok sayıda kadının olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, "Bütün kadınlara şunu söylemek isterim. Çocuklarınıza sahip olduğunuz gibi ülkemize de sahip çıkmanızı isterim. Demokrasimiz zemin kaybediyor, ayaklarımızın altından kayıyor. Demokrasimize sahip çıkacağız. Çünkü çocuklarımızın özgürce yaşadığı bir Türkiye'de büyümesi lazım. Bunun için mücadele etmemiz lazım. Kavgamız, mücadelemiz bunun için" diye konuştu.

Çerçioğlu'nun Aydın'a güzel hizmetler verdiğini, Aydınlılarında onu sevdiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Eskiden sadece Aydın'ın merkezine hizmet veriyordu. Şimdi bütün Aydın'a hizmet verecek. Aydın'ın nasıl bir turizm kenti olduğuna da bütün Türkiye öğrenmiş olacak" dedi.

Kılıçdaroğlu, yeni yapılan kent meydanına işaret ederek, "Bir AKP'li belediye başkanı olsaydı "Bu meydanda çok güzel binalar yapılabilirdi" derdi" şeklinde konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, akşam ezanının okunması üzerine konuşmasına ezan bitene kadar ara verdi.

Kılıçdaroğlu, konuşmaların ardından adaylarla birlikte mitinge katılanlara karanfil attı.

- Mitingden notlar

Yeni yapılan Kent Meydanı'nda mitinge katılanlara yaklaşık 30 bin Türk bayrağı ve parti bayrağı dağıtıldı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşacağı platform önünde kısa süreliğine izdiham yaşandı. Polislerle bazı partililerin tartıştığı görüldü.

Alkollü olduğu belirlenen bazı vatandaşların alana girmesine izin verilmedi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com