CHP'nin dünyada örneği yok!

CHP'nin dünyada örneği yok!
"Cephane sandıklarından seçim sandıklarına, savaş meydanlarından seçim meydanlarına bir uzun yürüyüşün hikâyesidir Cumhuriyet Halk Partisi ve 90’ıncı yaşında kurulduğu günkü kadar lekesiz ve tertemizdir"
CHP Grup Başkanvekili ve Sinop milletvekili Engin Altay Siyasal partilerin toplum ve devlet hayatında çeşitli işlevleri ve misyonları olduğunu belirterek "Bu parti cumhuriyet ile yaşıt olmasından kaynaklı olarak aynı zamanda bir misyon partisidir. Aynı zamanda 29 Ekim 1923’de Anadolu’da kurulan genç Cumhuriyetin kurucu iradesinin günümüze ve sonsuza sürecek yansıması ve o iradenin de temsilcisidir. Bu sebeple de CHP’nin tek görevi sadece ve sadece tek görevi genel başkanının Başbakan olması ve devleti ve hükümeti idare etmekten ibaret değildir. CHP’nin temel görevi, bu kurucu iradeyi, kurucu anlayışı sonsuza denk taşımaktır" dedi.

 CHP Grup Başkanvekili konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu sebeple zaman zaman partimiz kendisinden biraz solda olanlarla bazen biraz sağda olanlarla çelişki yaşıyor gibi görünebilir. Ama unutulmamalıdır ki Cumhuriyet, Türkiye de, Anadolu topraklarında yaşayan insanları, şimdi ateş çemberi olan Orta Doğuda ve bölgemizde bugün kimsenin burnunun kanamadan bugünlere erişmesini sağlayan bir kutsal emanettir. 1920’li yıllarda bugün iç harp içinde olan Mısır, Suriye, Irak, Tunus, Fas, Cezayir sosyolojik olarak, ekonomik olarak, kültürel olarak Anadolu’dan çok gelişmiş dediler. Ama 29 Ekim 1923’de kurulan Cumhuriyetin ve oluşturulan devletin laik niteliği bugün Türkiye Cumhuriyetini Mısır’dan, Tunus’tan, Irak’tan, Libya’dan, Suriye’den, Fas’tan çok daha üst noktaya taşımıştır. Ve onun için Cumhuriyetin ve devletin laik niteliğinin muhafazası, siz – biz, Cumhuriyet Halk Partililerin en temel ve en tarihi sorumluluğudur. Ve AKP hükümetinin her vesile ile laiklik karşıtı, eylem söylem ve tatbikatlarına karşı her zamankinden daha dikkatli ve her zamankinden daha uyanık olmaya mecburuz.Tayyip Erdoğan’ın bölgedeki prestij ve itibarını korumak için bir bölge lideri rolünü dünyaya ve herkese ispatlamak için giriştiği bu çılgın projesine dur diyebilecek, Türkiye’deki yegane güç ebetteki Cumhuriyet Halk Partisidir. Partinizle ne kadar iftihar etseniz azdır. Zira bir parti iktidar olmadığı halde bir bölgede yürüyen süreçle ilgili çok önemli rol ve görevler üstleniyorsa işte o parti gerçekten de üyesi olmakla şeref duyulacak iftihar edilecek bir partidir. 
 
 Türkiye de Cumhuriyet Halk Partisinin yakın dönemde tek başına iktidar olmamasının sizi üzdüğünü de biliyorum. Bu sıkıntının da inanarak söylüyorum. Çok yakın bir sürede aşılacağını görüyorum. Elbette özlediğiniz ve Türkiye’nin hak ettiği sosyal demokrat iktidarı da kuracağız. Ama önümüzde önce yerel seçimler var ve Türkiye de tıpkı 1989 olduğu gibi Türkiye genelinde bir yerel seçim başarısı adım adım bize yaklaşıyor. Bunu görüyoruz ve bunun peşi de inanın 1977’deki büyük seçim başarısının tazelenmesi, yenilenmesi olacaktır. Bir tek şeye ihtiyacımız var. İçinizdeki vatan sevgisinin,Cumhuriyet sevgisinin,ne kadar yüce olduğunu,güçlü olduğunu biliyorum.Birbirimizi de seversek hiçbir sorunumuz kalmaz. Sinop kalesine sosyal demokrasinin şanlı bayrağını bir kere daha çekeriz. Sinop’ta ve Türkiye’de büyük bir seçim başarısını hep beraber elde etmiş oluruz. Bugün burada bulunan ve bulunamayan tüm Cumhuriyet Halk Partilileri 90’ ıncı kuruluş yıldönümü nedeniyle tebrik ediyorum" (BCE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com