CHP'nin Gözü Askerde Kulağı Yargıtay'da!

CHP'nin Gözü Askerde Kulağı Yargıtay'da!
Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcısı Bülent Arınç konu ile ilgili iki tarafa da yüklendi..

CHP ve Genelkurmay'ın Köşk'teki resepsiyona katılmamasının yankıları sürüyor. Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcısı Bülent Arınç konu ile ilgili iki tarafa da yüklendi ve 'CHP 60 yıldır iktidar olamıyor bu kafayla bir 60 yıl daha bekleyecek gibi' dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve TSK mensuplarının Çankaya Köşkü'ndeki 29 Ekim resepsiyonuna katılmamasını eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkomutan sıfatıyla davette bulunduğunu hatırlatan Arınç, kurumu temsil eden kişilerin haklı mazeretleri olmadıkça bu davetlere katılmasının cumhuriyetin bir geleneği olduğunu söyledi.

GÖZÜ ASKERDE KULAĞI YARGITAY'DA

CHP'nin resepsiyon ve türban konusunda söylediklerinin hala 30'lu 40'lı yıllardaki zihinleriyle aynı olduğunu savunan Arınç, "CHP gözü askerde kulağı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nda olacaksa böyle bir parti hiçbir zaman demokrat olamaz. Hiçbir zaman sivil olamaz. Hiçbir zaman iktidara gelemez." dedi.

TSK DA CHP DE KATILMADI

29 Ekim resepsiyonuna TSK'yı temsilen de CHP'yi temsilen de bir katılımın olmadığını kaydeden Arınç, "Bugün bir gazetemizin başlığı ve TV'lerin başlığı şudur; 'Askerler ve CHP katılmadı'. Birisi sivil bir örgüttür, partidir. Demokratik hayatın vazgeçilmez unsurları diye, Anayasanın nitelediği bir kurumdur. Diğeri de askeri bir kurumdur. Türkiye'nin yurt dışı savunmasından ve güvenliğinden sorumlu bir kuruluştur. Şimdi ikisinin yan yana gelmesi bence dikkat çekici. Ve eğer konuşulacak bir şey varsa söylenecek bir şey varsa bu benzerliğe bakarak söylenmelidir." diye konuştu.

29 Ekim'in akşamında resepsiyon verilmesi gerekiyorsa, bir davet olacaksa bunu sadece Cumhurbaşkanının yapacağını; 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda da resepsiyonu Meclis Başkanı'nın verdiğini hatırlatan Arınç, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda asker tarafından verilen resepsiyona karşı da bir alternatif resepsiyon yapıldığını ne gördüğünü ne de duyduğunu söyledi.

Cumhuriyet Bayramı'nda milletin birliğini temsil eden 'Başkomutan' sıfatında bir zatın davette bulunduğunu ifade eden Arınç, şöyle devam etti:

"Şu veya bu sebeple başka bir kurum da oraya gitmemek için başka bir resepsiyon tertip ediyor. Bu doğru bir davranış değildir. Amaç ne olursa olsun, böyle bir farklılığı ortaya koymak yanlış anlaşılabilir. Eleştirilebilir ve o kurumu yıpratır. Devletin başındaki insan davet ediyor, buna ya katılırsınız ya katılmazsınız. Hiç kimse de katılmadığınız zaman niye katılmadınız diye araştırma yapacak değil. Ama kurumu temsil eden kişilerin haklı mazeretleri olmadıkça bu davetlere katılması cumhuriyetin de aynı zamanda geleneğidir."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün halen Türkiye'nin Cumhurbaşkanı olduğunu ve bütün yetkilerini kullanmaya devam edeceğinin aktaran Arınç, beğenenlerin veya beğenmeyenlerin kendilerini buna göre dizayn etmesi gerektiğini ifade etti.

"CHP'NİN GÖZÜ ASKERDE KULAĞI YARGITAY'DA OLACAKSA..."

Kılıçdaroğlu'nun önceleri 'katılabiliriz' ifadesini hatırlatan Arınç, nun sonra partiyi serbest bıraktığını ve kendisinin bayramı hakla kutlayacağını açıkladığını hatırlattı. Arınç, "topladıkları kalabalıkla Bağdat Caddesi'nde yürüyüş yaptılar; ancak halk dendiğinde akla gelecek topluluklarla bayramı kutlamadılar." dedi.

Açıklamasında CHP'ye yüklenen Arınç, CHP'nin sivilleşmeden iktidara gelemeyeceğini vurguladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com