CHP'nin hesaplarında "usulsüzlük" davası

CHPnin hesaplarında usulsüzlük davası
Eski CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Anayasa Mahkemesince, 2008'de, "CHP'nin hesaplarında usulsüzlük olduğu" iddiasıyla yapılan suç duyurusu üzerine açılan davadan beraat etti

ANKARA (AA) - Eski CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Anayasa Mahkemesince, 2008'de, "CHP'nin hesaplarında usulsüzlük olduğu" iddiasıyla yapılan suç duyurusu üzerine açılan davadan beraat etti.

Ankara 9. Asliye Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya, sanık Önder Sav ile avukatı Ahmet Ziyaettin Çörtoğlu katıldı.

Duruşmada, kimlik tespitinin ardından savunma yapan Sav, CHP'nin hesaplarını inceleyen Anayasa Mahkemesinin, 2008'de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı suç duyurusu üzerine soruşturma başlatıldığını kaydetti.

Açılan davada, partinin eski saymanı Mahmut Yıldız, muhasebe müdürü Ertuğrul Kaya ve muhasebe görevlisi Ersin Şenol'un Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılandığını ve ceza aldığını hatırlatan Sav, kendisinin de aynı davada yargılanması gerekirken, o dönemde milletvekili olması nedeniyle dosyasının ayrıldığını anlattı.

Yargıtay'ın, Yıldız, Kaya ve Şenol'a verilen cezayı bozarak, "beraatlerine karar verilmesi" yönünde görüş bildirdiğini belirten Sav, eğer o dönemde milletvekili olmasaydı, kararın, kendisi için de geçerli olacağını söyledi.

İddianamede, "Güveni kötüye kullanma", "Görevinin gereğini yapmakta ihmal veya gecikme göstererek, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olma" ve "özel belgede sahtecilik" ile suçlandığını belirten Sav, ithamların, kendisini yaraladığını kaydetti.

Herhangi bir menfaat temin etmediğini, mağduriyete yol açmadığını savunan Sav, "2007-2009'da yerel seçimler vardı ve çok hareketliydi. Bir kısım belgelerin yanlışlıkla gözden kaçması normal. Herhangi bir kastım yok, beraatıma karar verilsin" dedi.

Duruşmada, daha sonra, Mahmut Yıldız, Ertuğrul Kaya ve Ersin Şenol'un da bulunduğu bazı kişiler "tanık" olarak dinlendi.

-Mahkemenin kararı

Cumhuriyet Savcısı, toplanan deliller ve Yargıtay'ın verdiği karar göz önüne alındığında, Önder Sav'ın mahkumiyetini gerektirecek bir durumun oluşmadığını belirterek, beraat talebinde bulundu.

Aranın ardından hakim Namık Özdemir, kesin ve inandırıcı delil bulunamadığından, Yargıtay'ın verdiği karar da dikkate alınarak, Sav'ın beraatına karar verdiğini açıkladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com