CHP'nin HSYK Dilekçesinde Neler Var?

CHP'nin HSYK Dilekçesinde Neler Var?
HSYK düzenlemesi yarın Anayasa Mahkemesi'ne gidecek. Peki CHP'nin başvuru dilekçesinde hangi gerekçeler var?

CHP, Anayasa Mahkemesi’ne HSYK için  bu akşam yapmayı planladığı başvuruyu teknik nedenlerle yarına  ertelemek zorunda kaldı. AYM’ye başvuru için gerekli en az 110 milletvekilinin imzasını tamamlayan CHP’nin, prosedür gereği bu imzaların milletvekillerine ait olduğuna ilişkin TBMM Başkanlığı’ndan “onay” alması gerekiyordu.

Ancak Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in yurt dışında olması nedeniyle ona vekalet eden Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı’dan alınacak onay, başvuruya yetişmedi. Bahçekapılı’nın yurt dışından dönen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü karşılamak için havaalanına gittiği ve bu nedenle gerekli olan onay imzasının alınamadığı öğrenildi. CHP de beklenen başvurusunu bu nedenle yarına  bırakmak zorunda kaldı.
 
Peki CHP, Anayasa Mahkemesi'ne hangi gerekçelerle gidecek?

Anamuhalefet ilk kez Cumhurbaşkanı onaylamadan bir yasayı, Anayasa Mahkemesi'ne götürecek. Nedeni ise geç kalmamak. Çünkü düzenleme yasalaşır yasalaşmaz hükümetin HSYK'da çok ciddi değişiklikler yapacağı, birçok atama gerçekleştireceği düşünülüyor. Bu durumda CHP acele ediyor.  "Cumhurbaşkanının onayı olmadan Anayasa Mahkemesi'ne başvurulamaz" diyenlere ise CHP kaynakları anayasayı hatırlatıyor. Anayasanın başvurularla ilgili hükmünde; "kanunlar, Anayasa Mahkemesi'ne götürülür" deniliyor. "Yürürlüğe giren kanunlar" ifadesi yer almadığı için CHP de Gül'ün onayını ve yasanın yürürlüğe girmesini beklemeyecek.
 
2007'deki, Cumhurbaşkanı'nın seçilmesine ilişkin anayasa değişikliğini, yüksek mahkeme daha yürürlüğe girmeden iptal etmişti. İşte CHP'nin başvurusunun dayandığı bir başka nokta da bu... Bu örneği hatırlatan CHP'li hukukçular, "Anayasa Mahkemesine başvurmak için  kanunun yürürlüğe girmesini beklemeye gerek yok" diyor.
 
Yarın yapılacak başvuruda CHP, HSYK düzenlemesinin "yürürlüğünün durdurulmasını" ve "yokluğunun tespitini" isteyecek.  Eğer   teklifin  "yokluğuna karar verilirse" ; düzenleme hiç yapılmamış sayılacak. Bu istemin gerekçesi ise "yargı bağımsızlığı, yargıç teminatı, hakimlerin bağımsızlığı gibi" ilkelere aykırılık olacak.

Çünkü CHP'nin iddiasına göre düzenleme;  yargıçların atamasına karar verecek kurulu, yürütmeye bağlıyor. Yani kuvvetler aykırılığı ilkesine ve yargının bağımsızlığı ilkelerine ters. Bu maddeler de anayasanın değiştirilemeyen maddesi; "Türkiye Cumhuriyeti demokratik bir hukuk devletidir" ilkesi ile uyuşmadığı için, CHP  anayasanın değiştirilemeyen maddelerinin, yasa ile de değişemeyeceğini gerekçe gösterecek.

CHP kaynakları , "210 milletvekili ile 367 milletvekilinin bile yapamayacağı yapılmaya çalışılıyor" diyerek durumu tanımlıyor. "Anayasa yapıcıya bile verilmeyen yetki,  yasa ile veriliyor" eleştirisi getiriliyor.

İşte bu gerekçelerle "yokluğun tespiti " istenecek. Ancak yüksek mahkemenin bunu kabul etmeme olasılığına karşı, düzenlemenin iptali de seçeneklerden biri olarak başvuruda yer alacak. İptal istemi de , düzenlemenin Anayasanın 159,140,138,2,9 vb. maddelerine aykırı olduğu gerekçesiyle yapılacak.(BEO)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com