CHP'nin İzmir mitingi

CHPnin İzmir mitingi
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Gündoğdu Meydanı'nda halka seslendi: (2)

İZMİR (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "17 Aralık operasyonunun bir özelliği var. Bir yabancı iş adamının 4 bakanı satın almasıdır. Bu biraz gözlerden uzak tutuluyor" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin Gündoğdu Meydanı'ndaki mitinginde yaptığı konuşmada, CHP'nin iktidarında gerçek anlamda özgürlük olacağını, kendilerini eleştiren hiçbir iş adamının kapısına ertesi gün vergi müfettişi göndermeyeceklerini belirterek, "Bu bize yakışmaz. Demokrasiye yakışmaz, tam tersine konuşan Türkiye'yi yaratacağız. Herkes düşüncesini özgürce ifade edecek" diye konuştu.

İş adamından, üretmesini, çalışıp istihdam yaratmasını, ihracat yapıp ülkesine döviz kazandırmasını beklediklerini, tek istediklerinin "ahlaklı çalışmak olduğunu" ifade eden Kılıçdaroğlu, "Ahlaklı çalışıyorsan benim başımın üstünde yerin var. Hiçbir ayrım yapmayacağız. Benim için yandaş yok benim için vatandaş var" dedi.

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Yolsuzluğu biliyorsunuz. Ses kayıtlarını izlediniz. İnkar ediyor. 'Doğru değil' diyor. Adımın Kemal olduğu kadar onların doğru olduğuna inanıyorum. Neden? Hiç kimse sabahın köründe oğluna telefon edip bakanların evinde arama yapıldığını bildirmez, o bildirdi. Önceden hırsıza haber veriyor. Buna izin vermeyiz. Bunların tamamının hesabını soracağız. Hesap sormanın yolu sizden geçiyor benden değil. Siz oy kullanacaksınız, demokrasinin önünü açacaksınız, bizler de hesabını soracağız. Biz sormazsak siz bizden hesabını sorun. Sizden yetki istiyorum. Önümüzdeki süreçte sandığa gideceğiz. Demokrasi için mücadele edeceğiz. Bunun için destek vermeye söz veriyor musunuz? Ben de söz veriyorum. Yetki verin hesabını soracağım. Biliyorsunuz bunun şöyle bir işareti vardı. 4 bakan bir başçalan.Türkiye'yi getirdikleri noktaya bakın."

Türkiye'nin Suriye, Mısır, İran ve Irak da dahil herkesle kavgalı olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, CHP iktiranda "Yurtta barış dünyada barış" olacağını, herkesin huzur içinde yaşayacağı bir Türkiye için söz verdiğini kaydetti.

Bunun mücadelesini vereceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "O bize her türlü yalanı atar her türlü hakareti yapar, onu biliyorum. Ama benim hiç umrumda değil çünkü adam yerine koymuyorum ki. Adam olsa öyle konuşmaz, adam olsa tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemez, adam olsa çoğuğunun evinde bir milyar dolar para tutmaz, adam olsa 4 bakanın çocuklarının yatak odalarında onun boyu kadar kasalar olmaz. Sözüm söz, ahdim var. CHP iktidarında hiçbir bakanın kolunda 700 milyarlık saat olmayacak, hiçbir bakanın çocuklarının yatak odalarında milyar dolarlar olmayacak, hiçbir bakan haram parayla umreye gitmeyecek, hiçbir bakan halkına hesap vermekten çekinmeyecek. Herkesin namus görevi. Böyle biliyoruz. Sizden topladığımız her kuruşun hesabını biz size vereceğiz" şeklinde konuştu.

Meydandakilerin "Hükümet istifa" sloganı üzerine "Hükümet istifa eder mi? Etmesi için ar damarı olması lazım, etmesi için insanlara saygı duyması lazım, etmesi için kul hakkı yemekten utanması lazım, etmesi için Allah'tan korkması lazım. Böyle birşeyleri var mı? Emin olun yok" diyen Kılıçdaroğlu, İzmir'e kentin ödediği vergiden daha az parayla kamu yatırımının yapıldığını ileri sürdü.

- "Kocaoğlu, yatırımları artırdı" 

Aziz Kocaoğlu'nun son 10 yılda yatırımları 10 kat artırdığını savunan Kılıçdaroğlu, belediyenin hesaplarının uluslararası denetime açık olduğunu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kredi notunun devlet hazinesinin kredi notundan yüksek olduğunu, teminat almadan dünyanın herhangi bir ülkesinden rahatlıkla kredi alabileceğini ifade etti.

Kocaoğlu'nun, Türkiye'nin en uzun raylı sistemini yaptığını, metro yaptığını, en ucuz toplu ulaşımın İzmir'de olduğunu, Ankara'da metronun kilometresini 100 milyon liraya, İstanbul'un 140 milyon liraya mal ederken İzmir'in bunu 60 milyon liraya mal ettiğini öne süren Kılıçdaroğlu, "Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyeleri dediler ki 'Metro yapmak bizim boyumuzu aşar, biz metroyu yapamıyoruz. Ey milyon Ali gel şu işe el at.' Evet, İstanbul ve Ankara'da metro işini Ulaştırma Bakanlığı üstlendi, çünkü bu iki belediye metro yapamadı. Oysa onların bütçeleri İzmir'in bütçesini 2-3'e katlıyor ama İzmir bunların tamamını kendisi yapıyor" dedi.

- Hollanda'dan alınan otobüsler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Hollanda'dan tanesi 1 milyon 200 bin avroya otobüs aldığını, bu otobüslerin düz arazide gidebildiğini, İstanbul'da yokuş çıkamadığını savunan Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin Avrupa'nın en büyük otobüs üretim merkezi olduğunu belirterek, "Mademki otobüs sektörümüz, sanayimiz bu kadar gelişti, biz neden Hollanda'dan tanesi 1 milyon 200 bin avro ödeyerek otobüs alıyoruz, biliyorsunuz. İzmir tamamını yerli aldı" diye konuştu.

"Dünyanın en büyük yolcu gemilerini İzmir büyükşehir yapıyor" diyen Kılıçdaroğlu, bir tanesinin teslim alındığını, bu gemilerin tamamının Türkiye'de üretildiğini, Türkiye'nin en büyük fuar kompleksinin İzmir'e yapıldığını, Türkiye'deki arıtma tesislerinin yüzde 25'inin İzmir'de bulunduğunu, ilerleyen süreçte körfezde hep birlikte yüzeceklerini anlatarak, "Başkan haber vercek ben de yüzmeye geleceğim" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin dar gelirli ailelerin de başkanı olduğunu, kimseye ayrım yapmadan hizmet verdiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Onun süt projesini AKP 'acaba ben yapabilir miyim?' diye yola çıktı. O sütü aldı bütün çocuklara süt dağıttı. Hiçbir çocuk zehirlenmedi, hiçbir sorun olmadı, onlar yaptılar üstelik daha pahalıya yaptılar, yüzlerine gözlerine bulaştırdılar. Ama o daha sonra bir proje daha geliştirdi. 0-6 yaş grubundaki bütün çocukların ailelerine her sabah kapılarına süt bıraktı. 

CHP iktidarında herkesin örgütlenmesini istiyoruz, sendikalaşmasını istiyoruz. Bu bizim sözümüz. Çıktı dedi ki, 'Sizin belediyelerde taşeron işçiler var neden önlemiyorsun, ey CHP'. Başkan ne yaptı, taşeronu bitirdi. Şimdi ben ona soruyorum. Yani muhatap almak istemiyorum ama bir şeyler söyleyeyim en azından. Ben ona soruyorum. Sen çocuklarını zengin edeceğine, çocuklarına 'dolarları, avroları oğlum sıfırla' diyeceğine bu ülkede taşeron işçileri kadroya alsana, niye almıyorsun? Bütün taşeron işçilere sesleniyorum. CHP iktidarında taşeron işçilik diye bir kavram olmayacak. Herkesin sendikası olacak, herkesin iş güvencesi olacak. Herkes evine alın teriyle kazandığı ekmeği götürecek."

Kocaoğlu'nun, Türkiye'nin en güzel konser salonlarından birini İzmir'de yaptığını, ilerleyen süreçte ülkenin en modern opera binasının da yapılacağını, Türkiye'nin en güzel doğal yaşam parkının kente kazandırıldığını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Bir de gidin İstanbul'a, Ankara'ya bakın. Orda neler yapılıyor? Emin olun hayvanat bahçesindeki o canlılar emin olun işkence altında" dedi.

- "Halkın gücünün önüne kimse çıkamaz"

"AKP'li belediyeler sanki Türkiye'de ağaç yokmuş gibi dışardan ağaç getiriyorlar. 1 liralık ağacı 10 liraya getiriyorlar. 9 lira cebe" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle dedi:

"Şimdi tabi diğer belediyelere bak Aziz başkana bak. Aziz başkan kötü örnek. Dışardan ağaç ithal etmiyor, metronun kilometresini 60 milyona yapıyor. 'Niye 140 milyona yapmıyorsun' diyorlar. Her kuruşun hesabını İzmirliye veriyor. Sen misin bunu yapan, doğru mahkemeye. 397 yıl cezayla yargılanıyor. Gözünü sevdiğim Bilal oğlan sen de geziyorsun milletin arasında. Gözünü sevdiğim bakan çocukları siz de geziyorsunuz milletin arasında. Geçen bu başçalanın mitinglerine bir vatandaş gitmiş. 'Bu kadar malı götürdü yüzü varmı bu millete ne söylüyor' diye gitmiş. Mitingin ortasında bir bakmış cüzdan gitmiş, cüzdan gitmiş ama korkudan 'hırsız var'! diyemiyor, dese dayak yiyecek. Geldiğimiz nokta budur. Türkiye'yi seviyor musunuz, ülkenizi seviyor musunuz, insanımızı seviyor musunuz, çocuklarımızı seviyor muyuz, özgürlüğümüzü seviyor muyuz? Bunun için 30'unda sandığa gideceğiz. El ele, kol kola, omuz omuza bir demokrasi şöleni yaratacağız. Biliyorum bu mitingden başçalan ürkmüştür ürksün, korkmuştur korksun. Halkın gücünün önüne hiç kimse çıkamaz. İzmir mademki bir sel oldu, o selin adı demokrasi selidir"

- 17 Aralık operasyonu

17 Aralık'ta yapılan operasyona da değinen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"17 Aralık operasyonunun bir özelliği var. Bir yabancı iş adamının 4 bakanı satın almasıdır. Bu biraz gözlerden uzak tutuluyor. Devletin sırlarının bu 4 bakan tarafından ona verilmesi var. Bakın telefon ediyor Rıza Sarraf. Diyor ki, 'Beni Milli İstihbarat Teşkilatı takip ediyor mu?' o da araştırıyor. 'Seni takip etmiyor' diyor. 'Sana bir şey olmaz, sana bir şey olursa ben önüne yatarım' diyor. İçişleri Bakanı bu. AKP'nin İçişleri Bakanı. Devletin sırlarını satan bir adam. 18 Nisan 2013'de o başçalanın önüne bir rapor kondu, 3 sayfalık bir rapor. Rıza Sarraf ile bakanları arasındaki ilişkiler yazıldı onda, 'önlem alın' dendi, ama almadı, neden o da yürütüyordu, o yürütürse bakan da yürütür, bakan yürütürse genel müdür de yürütür. O nereye koyuyor. Ayakkabı kutusuna, diğeri kasalara, öbürü evde istifliyor. Düşünün bir gün dağıttıktan sonra ertesi gün 10.58'de arıyor. 'Oğlum kaç lira kaldı', 'Babacığım az birşey kaldı' diyor, 'Ne kadar yavrum', '30 trilyon civarında kaldı' diyor. Bunun hesabını soracak mıyız. Ayakkabı kutularının hesabını soracak mıyız, tüyü bitmemiş yetimin hakkını soracak mıyız? Aziz başkanı yeniden başkanlık koltuğuna oturtacak mıyız?"

AK Parti'ye eleştiri getirirken ona oy veren vatandaşlara hiçbir eleştiri getirmediğine işaret eden Kılıçdaroğlu, "Onlar bu sürece baksınlar, onları bu iktidar aldattı. Yalan söylediler. "Oy verin yolsuzluğu engelleyeceğiz" dediler, ama olmadı kendileri yolsuzluk yaptı. "Oy verin yasakları kaldıracağız" dediler. Twitter yasağı başta olmak üzere yasaklar getirdiler. "Oy verin yoksulluğu engelleyeceğiz" dediler. Kübra bebek açlıktan öldü, Ayaz bebek Konya'da zatürreden öldü. Güzel Türkiye için beraber çalışacağız" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, mitinge katılanlardan demokrasinin yolunu açmak için CHP'ye oy vermemiş bir kişiyi ikna etmelerini istedi.

Kılıçdaroğlu, "Biz hiçbir ayrım yapmıyoruz. Düne kadar başörtüsü üzerinden siyaset yapıyorlardı onu da elinden aldık. Başı ister açık ister kapalı olsun bütün annelerin ellerinden öpüyorum hepsinin başımın üstünde yeri var" dedi.

- Mitingden notlar

Miting öncesinde alana kurulan ekranlardan başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanlarla ilgili olduğu iddia edilen ses kayıtları ve görseller izletildi.

Mitingin yapıldığı alanın üzerinde uçan motorlu paraşütte ve kıyıya demirleyen vapur ve teknelerde parti bayrakları ve dövizler açıldı. Kalabalık nedeniyle otobüsü alana zorlukla girebilen Kılıçdaroğlu, mitingin yapılacağı kürsüye eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile çıkarak halkı selamladı.

Konuşması sonrası İzmir'deki belediye başkan adaylarını takdim eden Kılıçdaroğlu, adaylarla birlikte izleyenlere karanfil dağıttı.

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com