CHP'nin Malatya mitingi

CHPnin Malatya mitingi
Genel Başkan Kılıçdaroğlu: (2) - "Bir başbakanın işi, devleti yönetmek değil mi, işsizliği önlemek değil mi, herkesin aşı, işi olsun, bunu savunmak değil mi, yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını savunmak değil mi, çiftçinin ürettiği ürünün karşılığını a

MALATYA (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bir başbakanın işi, devleti yönetmek değil mi, işsizliği önlemek değil mi, herkesin aşı, işi olsun, bunu savunmak değil mi, yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını savunmak değil mi, çiftçinin ürettiği ürünün karşılığını alması demek değil mi? Ama o başka işlerle uğraşıyor. Şimdi biz ayın 30'unda ona dersini vereceğiz" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisince Malatya Yeni Belediye Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, "Size 4 bakanın hikayesini anlatayım. Zafer Çağlayan, ekonomiden sorumlu bakan. Hani bu 700 bin liralık kol saati alan bakan. Ankara Mamak'ta 10 daire fiyatına rüşvet kol saati alan bakan. Yine bu bakan Sarraf'ın (Reza Zarrab) uçağıyla, yani haram parayla, ailesiyle beraber umreye giden bakan. Bütün Malatyalılara sesleniyorum, 76 milyon yurttaşın vicdanına sesleniyorum; haram parayla umre yapılır mı, yapılmaz mı? Haram parayla umre yapıyor. Akıl alacak şey değil" diye konuştu.

"Efendim, bu Zafer Çağlayan, 28 defa da 52 milyon dolar rüşvet almış. Ben söylemiyorum Meclis'teki fezlekelerde yazıyor. Önümüzdeki günlerde bunlar görüşülecek" diyen Kılıçdaroğlu, "28 seferde 52 milyon dolar rüşvet... İkinci Bakan, Muammer Güler. Bu da İçişleri Bakanı. Sözde emniyet buna bağlı. Bu da biraz mütevazi. 10 defada 10 milyon dolar götürmüş. Bütün Malatyalılara, 76 milyon insanın vicdanına sesleniyorum; bir İçişleri Bakanının oğlunun evinde 1 trilyon para çıkıp da hala ona oy vermek isteyen yurttaşlarımıza ben ne söyleyim acaba? Benim iki elim onların yakasında olacak" ifadesini kullandı.

Eski Bakan Egemen Bağış'ın da rüşvet aldığını öne süren Kılıçdaroğlu, "O da 3 defada 1,5 milyon dolar götürmüş, 500 bin dolardan fazla çikolata kutusuna para sığdırmış" iddiasında bulundu.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Değerli Malatyalılar, sadece yolsuzluk yapsalar deriz ki hesabını soracağız fakat (ülkenin) omurgasıyla oynadılar, devleti çökertmek istediler. Yargı çalışmıyor, yargıya müdahale ediyorlar. Telefon açıyor diyor ki 'falan iş adamının mahkum olması lazım.' Sen hakim misin ya? Buradan bütün iş adamlarına, Türkiye'deki bütün iş adamlarına sesleniyorum; hangi siyasi partiden olursanız olun, benim için önemli değil. Sizden sadece çalışmanızı, ahlaklı para kazanmanızı, istihdam yaratmanızı isterim. Kurallı bir ekonomiden yana olacağız. Hiç kimsenin karşısında olmayacağız. Bizimle aynı siyasi görüşte olmadı diye onun kapısına vergi müfettişi göndermeyeceğiz."

"Şimdi size bir başçalanın bir günlük faaliyet raporunu okuyorum" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Bir başçalının bir günlük faaliyet raporu; sabah kalktığında yargıya müdahale ediyor, hakime müdahale ediyor ve hakim ayarlama programı. Sabah 09.00'da 'oğlum şu davaya şu hakim, şöyle baksın ve mahkum etsin.' İkinci işi, iş takipçiliği. Biliyorsunuz telefon açıyor, diyor ki 'ihale dolayısıyla iptal edeceğim. Sen bir dilekçe ver.' Daha ben dilekçe vermedim, bir şey yok. 'Sen dilekçe ver' diyor. 'Dilekçeyi ver, ihaleyi iptal edeceğiz' diyor. İhaleye fesat karıştırıyor. İhaleye fesat karıştırmak ahlaksızlıktır. İhaleye fesat karıştırmak temiz topluma haksızlıktır. Üçüncü iş, öğleye, televizyon izlerken bakıyor ki Yaşar Nuri Öztürk konuşuyor. Hemen açıyor telefonu, alo Fatih saati başlıyor. 'Alo Fatih bunu buradan çıkar' diyor. Dördüncü işi, Alevilere, solculara karşı nefret söylemi. Bu da onun görevlerinden biri. Beşinci işi, imar rantları için arsa ayarlamak. Onu ayarlıyor. Oğluna bir şeyler yapacak ya. Oralardan daireler, villalar vesaire alacak. Altıncı işi, yeni villalar için fayans, tuvalet tercihini ortaya koyacak. 'Şu fayanslar olsun, şu tuvaletler olsun' diye. Yedinci işi, 'bugün kendim için acaba ne kadar para götürürüm?' Onun hesabını yapıyor. Sekizinci işi, 'Fenerbahçe başkanlığına kimi getirelim?'. Onun derdiyle uğraşıyor. Dokuzuncu işi, 'acaba ben milletin önüne çıkıp nasıl mağdur olduğumu anlatacağım?' Bunun arayışı içinde. Onuncu işi, 'yav şu başörtüsü işini biraz daha siyasi alana çekelim. Bunu biraz daha kaşıyalım.' Bir başbakanın işi bunlar mı Allah aşkına. Bir başbakanın işi, devleti yönetmek değil mi, işsizliği önlemek değil mi, herkesin aşı, işi olsun, bunu savunmak değil mi, yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını savunmak değil mi, çiftçinin ürettiği ürünün karşılığını alması demek değil mi? Ama o başka işlerle uğraşıyor. Şimdi biz ayın 30'unda ona dersini vereceğiz. Söz mü?"

Kılıçdaroğlu, mitinge katılanlara CHP'nin Malatya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan İnci'yi tanıtarak, "Sadece Malatya değil, bütün Türkiye onunla gurur duyacak. Buna yürekten inanıyorum. Malatya'yı Malatya yapacak. Doğu'nun merkezi yapacak. Hiçbir ayrım yapmayacak. Recai Kutan'dan İsmet İnönü'ye kadar herkese saygı gösterecek" dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy veren saygıdeğer yurttaşlarıma sesleniyorum; sizi asla bu hırsızlarla beraber tutmuyoruz. Siz, bu ülkenin dürüst ve namuslu insanlarısınız. Siz, bu ülkenin demokrasinin güvencesisiniz. Size 'yalanlarla mücadele edeceğiz' diye, 'yolsuzlukla mücadele edeceğiz' diye geldiler. Siz de oy verdiniz. Sizi kandırdılar. Şimdi sizi kandırdıkları için onlara oy vermeyin. Harama ortak olmayın. Bu benim en acizane duygum. Bunu ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, daha sonra partisinin ilçe belediye başkan adaylarını tanıttı. CHP İl Başkanı Enver Kiraz, Kılıçdaroğlu'na Malatya kayısısı hediye etti.

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com