CHP'nin Mersin mitingi - 2

CHPnin Mersin mitingi - 2
Genel Başkan Kılıçdaroğlu:

MERSİN (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Senin yaptığın hırsızlık dünya tarihine geçecektir. Hırsızlığın boyutları o kadar büyük ki bunu örtecek bez daha dünyada imal edilmedi" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisi tarafından Tevfik Sırrı Gür Stadı yanındaki alanda düzenlenen mitingde, Rabia işaretini göstererek, bu işaretin "4 bakan 1 başçalan" anlamına geldiğini öne sürdü.

Dört bakandan birinin eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Vallahi rüşvet toplama konusunda tam çağlamış. Kimse önünde duramamış. TBMM'ye gelen fezlekelerde yazıyor. Gizliyorlar da sanki biz onları bilmiyoruz. Senin haberin bile olmadan biz Türkiye'nin gerçeklerini biliriz. Biz, gerçeklerin peşindeyiz. Senin Ekonomi Bakanın 28 defada 52 milyon dolar götürmüş. Şimdi Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy veren saygıdeğer yurttaşlarıma sesleniyorum. 28 defada 52 milyon dolar rüşvet alan bir kişiye ve o kişinin mensubu olduğu hükümete, onun başındaki başçalana hala oy vermeyi sürdürecek misiniz?" 

Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'in bugünlerde gülecek halinin olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Devletin bankaları var, özel bankalar var. Türkiye demokrasi ile yönetilen bir ülke. Saydam olması gereken bir iktidar var. Olması gereken diyorum, değil. Bunları söylüyorlar. Peki kardeşim, saydam olduğunu, dürüst olduğunu, namuslu olduğunu iddia ediyorsan bu ülkenin bankaları varsa sen 1 trilyon lirayı neden bankaya yatırmayıp evinde tutuyorsun? Bunun hesabını sormayacak mıyız?" dedi.

Kılıçdaroğlu, yolsuzluk ve hırsızlıkların ortaya çıkmaması için polislerin, valilerin, savcıların değiştirildiğini, değiştirilen savcıların bir daha değiştirildiğini savunarak, "Senin yaptığın hırsızlık dünya tarihine geçecektir. Hırsızlığın boyutları o kadar büyük ki bunu örtecek bez daha dünyada imal edilmedi. Eğemen Bağış 3 defada 1,5 milyon dolar götürmüş. Neden? Çünkü buna rüşvet, çikolata kutusu içinde geliyor. Bir çikolata kutusuna da ancak 500 bin dolar sığıyor. Bunu da Rıza Sarraf kendi sesinden söylüyor" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, bir televizyon kanalında programa katıldığını anımsatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Geçen gün televizyon ekranlarına çıktı, 4 tane de tuzluk gibi gazeteci dizilmiş. Biliyorsunuz, havuz medyasından. Eskiden 'yüreğin varsa benimle çık milletin önüne' derdim. Şimdi söylemiyorum çünkü ben bir hırsızla aynı yerde oturamam, hırsızın elini sıkamam, kul hakkı yiyenin elini sıkamam. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenle aynı yerde duramam. Sözde telefon etmiş, Obama da demiş ki 'Mesaj alındı.' Beyaz Saray'dan açıklama yaptılar, 'Böyle bir şey söz konusu değil' diye. Yani yalan söylüyor diye. Daha önce dedik ki ses kayıtları yayınlandı. Bir ülkenin başbakanının oğlunun evinde 1 milyar dolar olabilir mi? 'Efendim onlar montajdır' dedi. Ertesi gün havuz medyası büyük manşetler attı 'Amerika'da şu firmalar da montaj olduğunu söyledi.' Sonra da firma yetkilileri çıktı 'Amma da yalan ha biz böyle bir şey söylemedik' dediler. Yine bu başçalan, Gezi olayları sırasında yurttaşlarımız ölmüştü. Dedi ki 'Eylemler sadece bizim ülkemizde olmaz, Wall Street'te de eylemler oldu. Orada da polis müdahalesi oldu. 18 kişi hayatını kaybetti.' Amerikalılar açıklama yaptı, dediler ki 'Hiç kimse ölmedi. Yalan söylüyor bu adam.' Artık bunun yalancılığını sadece Türkiye değil, bütün dünya görüyor. Yalancıdan başbakan olmaz. Hem yalancı hem hırsızdan başbakan olmaz. Ceplerinize sahip çıkın, her an başçalanın eli cebinizde olabilir. Dikkatli olun. Biz senin yürütme organının başı olduğunu çok iyi biliyoruz."

Kılıçdaroğlu, Türkiye'de huzur ve barış olmasını, işsizlik olmamasını istediklerini, ilk yapacağı işin işsizlikle mücadele olduğunu söyledi.

Mitinge katılanların kendisine "saat" diyerek seslendiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Ya yüzünüze, gözünüze dursun arkadaşlar. 700 bin liralık saati alıyorsunuz, 10 daire fiyatı. Sonra bu yetmiyor, Sarraf'ın uçağıyla umreye gidiyorsun. Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy veren değerli yurttaşlarıma sesleniyorum. Haram parayla umre yapılır mı yapılmaz mı?" dedi.

Kılıçdaroğlu, metroyu, kentsel dönüşümü, ilköğretimde bedava süt dağıtımını ilk kez CHP'li belediyelerin yaptığını belirterek, CHP'nin ilklerin partisi olduğunu söyledi.

Birleşe birleşe kazanacaklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, sadece AK Parti'ye oy verenlere değil, geçmişte Doğru Yol Partisi, Anavatan Partisi'ne, Demokrat Parti'ye oy verenlere seslendiğini, temiz bir Türkiye, kadın erkek eşitliği, işsizliğe, yolsuzluğa ve yoksulluğa son vermek için adresin CHP olduğunu sözlerine ekledi.

- Mitingden notlar

Bu arada, Kılıçdaroğlu, miting öncesi platforma eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile çıkarak partilileri selamladı. Kılıçdaroğlu'nun konuşması işaret diline çevrildi.

Mitingin sonlarına doğru yağış etkisini artırırken, Kılıçdaroğlu da kürsüden ayrılıp, platformun önüne gelerek partililerle birlikte yağmurun altında durmak istediğini söyledi. Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından belediye başkan adaylarıyla partilileri selamladı.

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com