CHP'nin Muğla mitingi (2)

CHPnin Muğla mitingi (2)
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: "Bir dönem 28 Şubat oldu, Başbakanlıkta 'Batı Çalışma Grubu' vardı. Şimdi bunların dönemimde ise 'Batı Çalma Grubu' var"

MUĞLA (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bir dönem 28 Şubat oldu, Başbakanlıkta 'Batı Çalışma Grubu' vardı. Şimdi bunların dönemimde ise 'Batı Çalma Grubu' var" dedi. 

CHP'nin Muğla mitinginde partililerine seslenen Kılıçdaroğlu, iktidar partisinin "Darbe geliyor, darbe gidiyor" diye zaman zaman darbeden şikayetçi olduğunu söyledi. 

Darbelerden en büyük zararı kendi partilerinin gördüğünü belirten Kılıçdaroğlu, "Mal varlıklarımıza, binalarımıza, arşivlerimize el konuldu, genel başkanlarımız tutuklandı. Biz şikayetçi değiliz, beyefendi darbe edebiyatı yapıp gidiyor. Özellikle de Adnan Menderes'i kullanıyor. Adnan Menderes'i kullanan diktatöre sesleniyorum: Sakın ola o insanı ağzına alma. Adnan Menderes'in çocuklarının evinde 1 milyar dolar para çıkmadı. Onun bakanlarının çocuklarının evlerinde 7 kasa çıkmadı, Ona bu millet asla hırsız demedi ama sen meydanların sesini duy, bak sana ne diyorlar" diye konuştu. 

12 Eylül ve daha sonraki dönemlerde birçok insanın gelip geçtiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, gencecik fidan gibi çocukların idam edildiğini anlattı. Darbeden yana olmadıkları, demokrasiyi savunduklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Özgürlükleri savunuyoruz. Bizim düşüncemiz bu. Bir dönem 28 Şubat oldu, Başbakanlıkta 'Batı Çalışma Grubu' vardı. Benim de aleyhime bir rapor yazmışlardı. Şimdi bunların döneminde ise 'Batı Çalma Grubu' var. Başında 'Başçalan' var biliyorsunuz. Unvanı öyle. 'Başçalan' var, bakanlar var, bürokratlar var, altında ise kirli iş adamları var. Siz hiç, bir bankanın genel müdürünün evindeki ayakkabı kutularında 4,5 milyon dolar para olabileceğini düşünür müydünüz? Siz hiç bakanların çocuklarının yatak odalarında milyonlarca dolar olabileceğini düşünür müydünüz?"

- "Ya helale ya harama ortak olacaksın"

Gündemdeki ses kaydı iddialarına değinen Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Siz hiç Bilal oğlana babasının sabahın 8'inde telefon edip, 'Oğlum şu bakanların evlerinde arama var, dikkatli ol' diyeceğini düşünür müydünüz? Tabi Bilal oğlan yeni uyanmış, 'Babacığım bir daha tekrar eder misin' diyor. Tekrar ediyor, bir daha, 'Paraları sıfırla' diyor. 'Sen tek başına yapamazsın, sana Sümeyye'yi göndereceğim, ağabeyini çağır, enişteni çağır' diyor. Neden daha fazla çocuk istediğini şimdi anladım. Çünkü malı götürmek için bir iki çocuk yetmiyor. Başka çocuklar da gerekiyor. Ertesi gün telefon ediyor, saat 10.58. 'Oğlum paraları sıfırladın mı' diye soruyor. 'Babacığım bir miktar kaldı' diyor. 'Ne kadar kaldı evladım', '30 milyon avro kaldı' diyor. Türkiye'nin vicdanına sesleniyorum: Bir başbakanın oğlunun evinde bir güç geçtikten, paralar dağıtıldıktan sonra hala 30 milyon avro kalıyorsa... Vatandaşımız ayın 30'unda sandığa gidecek, onun vicdanına sesleniyorum: ya helale ya harama ortak olacaksın."

- Mazot 1,5 lira olacak, 2B araziler köylüye dağıtılacak

Muğla'nın turizmin yanında, aynı zamanda bir de tarım kenti olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, dünyanın en pahalı mazotunun Türkiye'deki çiftçilerin kullandığını dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, "CHP iktidarında çiftçinin kullanacağı mazotun litresi 1,5 lira olacak. 'Aile sigortasını getireceğiz' diyordum, 'Parayı nereden bulacaksınız' diye soruyor. Yürüttükleri paranın miktarı 85 milyar avro. Türk Lirası ise 247 milyar. Bu parayı onlardan alacağım. Burunlarından fitil fitil getireceğim. Paranın tamamını bu millete harcayacağım" ifadesini kullandı.

Muğla'daki 2B konusunu bildiğini anlatan Kılıçdaroğlu, bu konudaki görüşlerinin belli olduğunu, bununla ilgili verilmiş kanun teklifi ve önergelerinin bulunduğunu bildirdi. Orman köylüsünün en yoksul köylü olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Orman köylüsünün 2B arazisi, hiçbir bedel alınmadan o köylüye verilecek. Çünkü bu insanların orman dışında hiçbir geliri yok. 2B dışındaki araziler ise emlak vergisi bedeli üzerinden köylüye verilecek. Çünkü devlet o bedeli tanımış. Fiyatını devlet kendisi belirlemiş. 'Emlak vergisi budur' diyerek vergisi almış. Paraya gelince değeri yükseltmek istiyor. Biz halktan yana bir partiyiz. Halkı seviyoruz. Halka inanıyoruz. Halka hizmet etmek istiyoruz. O arazi onlara babalarından, dedelerinden kaldı. Onlar da o arazileri ekip biçecekler, alın teriyle çocuklarının nafakasını sağlayacaklar. Sözümüz sözdür."

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com