CHP'nin Ortadoğu konferansı başlıyor!

CHP'nin Ortadoğu konferansı başlıyor!
CHP, İstanbul'da "Değişen Mevsimler: Arap Halklarının Demokrasi ve Özgürlük için Yürüyüşü" konulu bir konferans düzenliyor.

Cumartesi ve pazar günü düzenlenecek konferansta Ortadoğu'daki gelişmeler ele alınacak. CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Faruk Loğoğlu konferansın içeriğine ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

CHP'DEN ARAP BAHARI KONFERANSI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin
, " CHP yarından itibaren Arap Baharı'nın önemli isimlerini Arap halkının temsilcilerini, medya mensuplarını bulunduğumuz mekanda İstanbul'da biraraya getiriyor. Tüm dünyayı heyecanlandıran insanoğlunun adalet ve özgürlük arayışı olan Arap baharı hareketi bugün hala canlılığını koruyor. 17 Aralık 2010'da Tunus'ta başlayan ateş bugün yanmaya devam ediyor. Arap coğrafyasının durumu böyleyken neden böyle bir toplantı yapıyoruz sorusunun cevabı açıktır. CHP bu bölgede eksikliği bugüne kadar en fazla hissedilen sosyal demokrasinin Arap ülkelerinin umutları açısından ne denli geçerli olduğunu göstermek istemektedir. Çünkü CHP Arap sokaklarında kadınlar ve gençler tarafından yakılan ateşlen ortaya çıkarılan sosyal demokrasi anlayışının bölgede yer etmesi için çalışacaktır. Bu toplantıda 24 ülkeden 100' ün üzerinde katılımcıyla birlikte olacağız. Toplantımızın açılışını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Yemen'li demokrasi ve insan hakları savnucusu ve Nobel Barış ödülü sahibi Tawakkul Karman yapacak. İki gün boyunca üç ayrı panel başlığı altında Arap baharını şekillendiren istihdam, eşit fırsatlar ve baharı yaymak amacıyla kullanılan sosyal medya ve teknoloji fırsatlarını konuşacağız. Bu toplantı sonunda Arap baharına ciddi katkılar sağlanacak " diye konuştu.

" TÜRKİYE'NİN SURİYE KONUSUNDA TARAF TUTMASI YANLIŞ "

Konuşmaların ardından soru cevap bölümüne geçildi. Loğoğlu Suriye'de yaşananlar konusunda CHP'nin bir önerisi olup olmadığı sorusuna yanıt verdi. Loğoğlu, " Suriye konusunda iktidar partisinden ciddi bir farkımız var. Suriye'de biz barış istiyoruz. Türkiye'nin taraf tutmasının yanlış olduğunu söylüyoruz. Türkiye'nin komşu ülkedeki rejimi devirmek için kollarını sıvamasının yanlış olduğunu söylüyoruz. Bunun iyi komşuluk ilişkilerine aykırı olduğunu söylüyoruz. Biz iki şey önerdik birincisi aylar önce yaptığımız bir öneriydi. Birincisi Suriye'de olup bitenlere Suriye halkı karar versin dedik. İki, şiddet sona ersin ve siyasi süreç başlatılsın dedik. BM Genel Sekreteri ve Arap liginin bir temsilcisi İran ve Rusya' nın katkısıyla Türkiyenin önderliğinde bir uluslararası konferans düzenlensin dedik. Bu konferans neticesinde özellikle İran ve Rusya'nın Suriye rejimi üzerindeki etkisini de kullanarak Suriye ile muhafeleti birbirine bağlayacak bir ortam oluşturulabilir dedik. Bu düşüncemiz hala geçerli. Suriye'nin dostları grubu toplantısının amacı farklı. O toplantının amacı BM Güvenlik Konseyi'nden çıkartılamayan kararı, orada uluslararası toplumun iradesi varmış gibi bir müdahalede bulunmanın zeminini yaratmak suretiyle çıkarmak. Bizim amacımız Suriye'deki şiddete son vermek " şeklinde konuştu.

BAKAN DAVUTOĞLU'NUN SÖZLERİNE ' FANTEZİ ' CEVABI

Loğoğlu'na Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Türkiye ile ilgili söylediği, " Ortadoğu'daki değişim dalgasını Türkiye yönetecek " sözleri de soruldu. Loğoğlu, " Ben bunu bir fantezi olarak yorumluyorum. Türk dış politikasını yönetemeyen bir dışişleri bakanının Ortadoğu'daki değişim sürecini hangi yetenekle hangi kapasiteyle hangi birikimle yöneteceğini bilemiyorum. Türkiye'nin dış politikasının Türkiye'yi getirdiği noktaya bakarsak Ermenistan, İran Türkiye'ye hasım olarak bakıyor. Irak Türkiye'yi kendi içişlerine karışmakla suçluyor. Suriye ile çatışma noktasındayız. İsrail ile karşılıklı tehditler savurmaya devam ediyoruz. Yunanistan ile sorunlarımız halledilmiş değil. İran Ermenistan ile işbirliği yapıyor. İsrail Yunanistan ve Güney Kıbrıs ile işbirliği yapıyor" yanıtını verdi. Loğoğlu, " Biz kendimizi herkese akıl verecek noktada görüyoruz. Bir tek o aklı kendimiz için kullanamıyoruz. Sayın bakanın sözlerini bir fantezi dilek ve temenni olarak görüyorum " dedi.

" TUTUKLU ARKADAŞLARIMIZIN GÖREVLERİNİN BAŞINDA OLMASINI ARZU EDİYORUZ "

Basın toplantısında CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'e tutuklu milletvekillerinin durumuyla ilgili düzenlemelerin ne aşamada olduğu da soruldu. Tekin, " Meclisin açılmasından sonra protokol yapılmıştı. Bizce tutuklu milletvekilerinin yasal olarak hiçbir engelleri yok. Parlamentoda olmalarını engelleyen hiçbir sebep yok. Çok kısa süre içinde parlamento arkadaşlarımızn görevlerinin başında olmasını arzu ediyoruz. Yasal bir hazırlık var. İçeriğinin ne olduğunu bilmediğim için sizi de yanıltmak istemiyorum " dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com