CHP'nin Ortadoğu politikasına ilişkin rapor hazırlandı

CHPnin Ortadoğu politikasına ilişkin rapor hazırlandı
Partinin Dış İlişkiler ve Yurt Dışı Örgütlenmelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığınca hazırlanan raporda, "laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş değerleri doğrultusunda, bölgemizdeki etnik, dinsel ve ulusal farklılıkların hepsine saygılı

ANKARA (AA) - CHP'nin "laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş değerleri doğrultusunda, Ortadoğu'daki etnik, dinsel ve ulusal farklılıkların hepsine saygılı ve eşit yakınlıkta" olduğu ifade edildi.  

CHP Dış İlişkiler ve Yurt Dışı Örgütlenmelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı tarafından, partinin Ortadoğu politikasının "ana hatları"nın anlatıldığı rapor hazırlandı. 

Partinin, "Yurtta barış, dünyada barış" şiarı ekseninde Ortadoğu'daki istikrar, huzur ve refahı tesis etmeye yönelik barış odaklı bir dış politika izlemeyi amaçladığı belirtilen raporda, bölge ülkelerinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlık ve egemenliklerinin korunmasına öncelik verme, yasal ve anayasal düzenlemelerine saygılı olma, toplumsal dirliklerinin bozulmasına yol açabilecek yaklaşımlardan kaçınmanın hedeflediği anlatıldı. 

CHP'nin bölge ülkelerindeki meşru kurum ve çevrelerce talep gelmesi halinde arzu edilen konularda laik, demokratik değerler ekseninde işbirliğinde bulunabileceği kaydedilen raporda, CHP'nin Arap ülkeleri arasındaki veya bir Arap ülkesi içindeki uyuşmazlıklara taraf olmayacağı bildirildi.

-"Bölge liderliğine soyunmak için değil..."

"Bölge liderliğine soyunmak için değil bölgemizdeki refahın artmasına katkı yapacak güçlü bir ekonomiye sahip, örnek bir demokrasi ve toplum olmak için çalışmanın" hedeflendiği anlatılan raporda, "Bu bağlamda adil bölüşüm, katılımcılık, çoğulculuk, hukukun üstünlüğü, laiklik ve kadın-erkek eşitliği gibi değer ve ilkelerin ön planda tutulacağı" anlatıldı.

Raporda, muhataplara yönelik davranış ve söylemlerde "saygılı, eşitlikçi ve mütevazı" bir politika izleneceği belirtildi.  

CHP'nin bölgesel işbirliği, kuruluş ve mekanizmalarını güçlendirmeyi de hedeflediği vurgulanan raporda, uyuşmazlıkların siyasi ve diplomatik yollardan mümkün olduğunca bölge içi mekanizmalardan yararlanarak çözümüne öncelik verileceği ifade edildi. 

Bölge ülkeleri arasında ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmek ve bölge halkının enerji kaynaklarından en üst düzeyde yararlanmaları için çalışılacağı değerlendirilen raporda, sosyalist ve sosyal demokrat partilerle kuruluşlar öncelikli olmak kaydıyla yasal siyasi yapılar arasında işbirliği ve dayanışmanın artırılacağı belirtildi. 

-"Sonuç alma odaklı"

Partinin, dış politikasının ise sonuç alma odaklı olduğu iddia edilen raporda, "Partimiz, dış ilişkilerini insanlar, gruplar ve toplumlar arasındaki farklılıkları birbirleriyle çatıştırarak değil, adalet ve dayanışma anlayışıyla, tüm inançlar için tam eşitlik sağlayan laiklik ilkesi zemininde herkesi kucaklayarak yürütür" ifadesine yer verildi.

Raporda, Türkiye'nin, kuzey-güney yarımküreler arasındaki eşitsizliklerin giderilmesinde, çevredeki sorunların çözümünde ve doğu-batı ekseninde farklı inançlara sahip toplumlar arasındaki karşıt yaklaşımların üst uygarlık seviyesinde ortaklaştırılmasında kilit bir ülke konumunda olduğu vurgulandı. 

CHP'nin Ortadoğu politikalarının temel unsurunun,  yapıcı diyalog ve sürdürülebilir ilişkiler olduğu belirtilen raporda, şunlar kaydedildi: 

"Laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş değerleri doğrultusunda, bölgemizdeki etnik, dinsel ve ulusal farklılıkların hepsine saygılı ve eşit yakınlıktayız. Bu anlayışla, bölgemizdeki istikrar ve bir arada yaşama kültürü için farklılıklara saygı ve eşitliğin teminatı olarak laikliğin önemine vurgu yaparız. Ayrıca, bölgemizdeki farklı unsurlarla eşit ve sağlıklı ilişkiler kurmayı bölgemizin huzur ve ülkemizin güvenliği açısından doğru ve gerekli bir yaklaşım olarak görürüz." 

-Suriye'deki iç savaş

Raporda, CHP'nin "Suriye'deki savaşı bitirmek için siyasi ve diplomatik araçların bütün olanaklarının kullanılmasını ve ülkeye dış müdahalelerden kaçınılmasını" savunduğu ifade edildi. 

"Taraflarla eşit ilişkiler içinde olmak, Suriye'deki bölünme ve çatışmalara taraf olmamak, ülkedeki soruna siyasi bir çözüm bulmak için Cenevre-2 başta olmak üzere diplomatik süreçleri güçlü bir şekilde desteklemek ve ülkenin içişlerine karışmamak, CHP'nin Suriye politikasının esaslarını oluşturmaya devam etmektedir" görüşüne yer verilen raporda, "CHP'nin Türkiye’nin öncülüğünde bir uluslararası konferans toplanması, kimyasal silahların yok edilmesi ve ateşkes ilanı için çağrıda bulunulması yolundaki girişimlerinin ise AK Parti tarafından hiç dikkate alınmadığı" ileri sürüldü.

Raporda, "Fakat bu önerilerimizin bugün uluslararası kamuoyu tarafından çözüm ve çıkış yolları olarak benimsendiğini görmek CHP’nin ne kadar haklı olduğunu göstermektedir" iddiasına yer verildi.  

-Irak ve İran'la ilişkiler

CHP'nin Irak’ın toprak bütünlüğü, egemenlik ve siyasi bağımsızlığının korunmasından yana olduğu, din, mezhep ve etnik köken farkı gözetmeksizin Irak’taki tüm gruplarla ve tüm bölgelerle iyi ilişkiler içinde olmayı arzuladığı ifade edildi.  

Türkmenlerin Irak toplumunun temel katmanlarından biri ve Irak’ın eşit vatandaşları olarak haklarının korunması yönündeki arzuya yer verilen raporda, yeraltı kaynaklarının tüm ülke yararına ve üzerinde anlaşmaya varılan yasal esaslara göre değerlendirilmesinin Irak’ın birlik, bütünlük, istikrar ve refahı için önemli olduğu değerlendirmesinde bulunuldu.

CHP'nin İran’ın barışçı amaçlarla nükleer teknolojiyi kullanmasına evet, nükleer silah geliştirmesine hayır dediği belirtilen raporda, "İran’ın uluslararası toplumunun saygın bir üyesi olarak yerini alması ve bölge ülkeleriyle güvene dayalı ilişkiler içinde olması küresel istikrara önemli katkılar yapacaktır. Bu bağlamda, İran’ın Batılı ülkelerle ilişkilerinin yumuşamasını memnuniyetle karşılıyoruz" değerlendirmesinde bulunuldu.

CHP'nin Filistin halkının tümüyle dayanışma halinde olduğu da bildirilen raporda, "İsrail ile iyi ilişkilerden yanayız. Karşılıklı olarak sınırları tanınmış Filistin ve İsrail devletlerinin güven ve huzur içinde bölgede yer almasını istiyoruz" ifadesi kullanıldı. 

-Dış politika eleştirisi

Uluslararası kuruluşlar ve büyük devletlerle ilişkilerin Ortadoğu politikalarını doğrudan etkilediği kaydedilen raporda, başta ABD ve Rusya olmak üzere, önde gelen ülkelerle uzun vadeli, eşitliğe, karşılıklı saygı ve bir birinin meşru çıkarlarını gözetmeye dayalı, geçici durumlara bağlı olmayan, kalıcı ve sürdürülebilir ilişkiler kurmanın önemine inanıldığı ifade edildi. 

Hükümetin dış politikasının eleştirildiği raporda, "Bu politika sonucunda Türkiye, bölgesinde ve dünyada ciddiye alınmayan, etkin uluslararası süreçlerden dışlanan, hatta kimi komşularınca tehdit olarak algılanan bir ülke konumuna indirgenmiştir" iddiasında bulunuldu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com