CHP'nin Sakarya mitingi (2)

CHPnin Sakarya mitingi (2)
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:

SAKARYA (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, temiz siyaset istediklerini belirterek, "Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy veren sevgili yurttaşlarıma sesleniyorum, ayın 30'unda sizler de sandığa gideceksiniz ama oyu kullanırken elinizi vicdanınıza koyun. Kul hakkı yiyene oy vermeyin, harama ortak olmayın, helalden yana oy kullanın. Helale oy verin, ben bunu istiyorum" dedi. 

Kılıçdaroğlu, partisinin Kent Meydanı'nda düzenlediği mitingde vatandaşlara hitap etti. 

17 Aralık'ta Mevlana'nın ölümünün yıl dönümü etkinliklerine katıldığını anlatan Kılıçdaroğlu, aynı gün cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun yapıldığını savundu. 

Yolsuzluk rakamlarının ciddi boyutlara ulaştığını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Rakamlarını veriyorum size, 85 milyar avro, yeni Türk lirasıyla 247 milyar lira. Bu parayla ne yapılabilirdi? Özellikle esnaf kardeşim dinlesin, 2 milyon 831 bin işsizimiz var, bu işsizlere 8 yıl asgari ücretten para ödenirdi bu hırsızlık olmasaydı. İki, 300 bin atama bekleyen öğretmenimiz var. 300 bin öğretmeni atayabilir, onlara 30 yıl süreyle maaş ödeyebilirdiniz. Bu yolsuzluk olmasaydı, vatandaşa dönseydi, her emekliye 25 bin lira ikramiye verilirdi. 6 GAP yapılabilirdi. 30 ayrı Marmaray yapılırdı. 5 bin 363 adet F-16 uçağı satın alınabilirdi" diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu, tüm Türkiye'nin vicdanına seslenmek istediğini belirterek, vatandaşların bundan hesap sormak için sandığa gidip oy kullanması gerektiğini dile getirdi. 

"Olay ortaya çıktı, dediler ki 'bunlar montaj.' Eğer bunlar montajsa çağrı yaptım" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın kayıtlarını yayınlayın dedim çünkü 76 milyon yurttaşın telefonu oradan geçiyor. Kim, kiminle, ne zaman görüşmüşse orada kayıt altında. Madem bunlar montaj, o kayıtları yayınlayın, yayınladı mı? Neden yayınlamıyor, Sakarya ne kadar doğruysa o kayıtlar da o kadar doğru. Yine çağrı yaptım, kayıtlar tutulmamış olabilir, o zaman bu kayıtları gönder dünyanın en saygın kuruluşlarına, orada kontrol etsinler. Onlar sonucu söyler, biz de uyarız. 'Göndermeyeceğim' diyor, çünkü Sakarya kadar gerçek. 18 Nisan 2013'te MİT rapor veriyor, Reza Zarrab ile bakanların ilişkisi ortaya çıkarsa hükümet zor durumda kalır. Tarih veriyorum, aralık ayına kadar bir şey olmadı. Niye olmadı? Sen Başbakansan, MİT 'senin bakanların rüşvet alıyor' diye önüne rapor koymuşlarsa, senin bunlara itiraz etmen, bakanlara sorman gerekmiyor mu? Ama yapmadı. Bunların tamamı yalan diyelim, bunun bir bakanı çıktı ve dedi ki 'ya arkadaş, ben niye istifa edeyim, sen söyledin ben yaptım, sen talimat verdin ben imza attım, sen istifa et' dedi mi?"

- "Oyu kullanırken elinizi vicdanınıza koyun"- 

Kemal Kılıçdaroğlu, 30 Mart'ta demokrasi şöleni içinde sandıklara gidip oy vereceklerini anlattı. 

Yalnızca hükümeti eleştirdiklerini ve AK Parti'ye oy veren vatandaşların, bu eleştiriyi üstüne almaması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Onların kararlarına ve kullandıkları oylara her zaman saygı duydum. Gider, oyunu istediği partiye verir. Biz, iktidar mücadelesi yaparız, devlet olmak istemeyiz. Herkesi baskı altına almak istemeyiz. Bizim isteğimiz, demokrasi şöleni içinde seçimleri yapalım, temiz siyaset yapalım ama halka hesap veren siyaset olsun, bunu isteriz. O nedenle Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy veren sevgili yurttaşlarıma sesleniyorum, ayın 30'unda sizler de sandığa gideceksiniz ama oyu kullanırken elinizi vicdanınıza koyun. Kul hakkı yiyene oy vermeyin, harama ortak olmayın, helalden yana oy kullanın. Helale oy verin, ben bunu istiyorum. 

Size sözüm var, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında, bir iş adamı bizi eleştirirse ertesi gün onun kapısına iki vergi müfettişi göndermeyeceğiz. Tam aksine onun derdini dinleyeceğiz çünkü biz, eleştiriye ve demokrasiye saygı duyan bir anlayıştayız. Bir vatandaş bizi eleştirebilir, sanayici, iş adamı eleştirebilir. Halkın haber alma kanallarını açacağız. Hayatımda şu ana kadar, hiçbir zaman televizyon kanalına telefon edip, 'bu yazıyı oradan kaldırın, bunun işine son verin' demedim ve demeyeceğim. Kimsenin ekmeğiyle oynamak istemeyiz, bize onu öğrettiler. Yapmadım bunu hayatımın hiçbir döneminde ama o telefon ediyor, 'onun işine son verin' diye. Peki, onun ailesi yok mu, çoluğu çocuğu yok mu? Sende hiç vicdan yok mu?"

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından partisinin belediye başkan adaylarını tanıttı. 

Vatandaşlara karanfil atan Kılıçdaroğlu, beyaz güvercin uçurduktan sonra kentten ayrıldı. 

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com