CHP'nin Seçim Karnesi... 84 Belediye Kaybetti, 65 Belediye Kazandı...

CHP'nin Seçim Karnesi... 84 Belediye Kaybetti, 65 Belediye Kazandı...
İşte, seçim sonuçlarına ilişkin CHP Genel Merkezi'nin yaptığı analiz...

18 NİSAN'DA PARTİ MECLİSİ TOPLANIYOR

Seçim sonuçları hemen hemen netleşti. Birkaç itiraz dışında sandıktan çıkan isimler ve partiler belirlendi. CHP yönetiminin bir bölümü - büyük bir kesim tarafından eleştirilse de -  2012 referandum sonuçları ve Büyükşehir yasası dikkate alındığında, sonuçları "başarılı" buluyor. 

CHP'NİN SEÇİM KARNESİ:
 
Geçen Çarşamba, seçimlerle ilgili ilk kapsamlı analizi yapan parti yönetimi bir de karne hazırladı. O karnede kazanılan ve kaybedilen belediyeler net olarak ortaya konuldu. 

84 BELEDİYE KAYBETTİ, 65 BELEDİYE KAZANDI!

CHP'nin 2014 seçim karnesine göre;84 Belediye kaybedildi, 65 Belediye ise kazanıldı. 
CHP'li olmaya devam eden belediye sayısı ise 107.    
Kaybedilen belediyeler     84    
Yeni kazanılan belediyeler     65    
●80 İlçe Belediyesi, 3 Büyükşehir Belediyesi  ve 1 İl Belediyesi farklı partilere geçti.                                                                                                              ● 62 yeni İlçe Belediyesi, 1 Büyükşehir Belediyesi ve 2 İl Belediyesi alındı.                                                                                                                            ● Mevcut 96 İlçe Belediyesi, 5 Büyükşehir Belediyesi ve 6 İl Belediyesi, CHP ile  devam kararı aldı.                                                                                                                                     

"KALE"LER ŞAŞIRTTI...

CHP'nin "kale"si olarak bilinen şehirlerde alınan sonuçlar, iyi bir analiz gerektiriyor. Örneğin İzmir'de CHP, tam 8 ilçe birden kaybetti. Antalya, Mersin, Ordu ve Artvin de kaybedildi.

Trakya'da da oylar düştü. Kırklareli ve Edirne'de oyu azalan Cumhuriyet Halk Partisi, sadece Tekirdağ'da artış sağladı. 

PARTİ MECLİSİ TOPLANIYOR

Seçim sonrası ilk MYK yapıldı. İlk Parti Meclisi ise 18 Nisan'da... Sonuçlar bu toplantıda tartışılacak, hatta parti yönetimine sert eleştiriler yapılacak. Özellikle adaylar nedeniyle kaybedilen yerlerde, başarısızlığın faturasını adayları belirleyen, 'Beşli Komite'ye kesmek isteyenler var. PM'de komite üyeleri Gökhan Günaydın, Adnan Keskin, Bilhun Tamaylıgil, Umut Oran ve Bülent Tezcan hedefte olacak. Kılıçdaroğlu, kurultay isteyenlerin sesine kulak verirse, hızlı bir kurultay ve ardından oluşacak yeni bir PM, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun da elini rahatlatacak. Yeni PM içindeki isimlerle, MYK'da yapılacak değişiklik sonunda, seçimdeki başarısızlığın faturası da ödenmiş olacak. (BEE)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com