CHP'nin Sivas mitingi

CHPnin Sivas mitingi
Genel Başkan Kılıçdaroğlu: (2)

SİVAS (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, " Düzgün adamsan, adam gibi adamsan 'bunlar iftira' diyorsan, hemen mahkemeye başvurursun. 'Ben aklanmak istiyorum, iftira atanlardan hesabını sormak istiyorum' dersin. Yapabilir mi? Yapamaz" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisince Sivas Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 4 eski bakan hakkındaki fezlekelerin dün TBMM'de görüşüldüğünü anımsatarak, "Şimdi namuslu, yürekli, vatansever, düzgün, kul hakkından yana olan, Cumhuriyet sevdalısı bir başsavcı daha bekliyorum. Başçalan için fezleke bekliyoruz. İhaleye fesat karıştırmaktan, rüşvet alanları korumaktan fezleke bekliyoruz. Gelir mi? Bu ülkenin irfanına güveniyorum, inanıyorum. Onun da fezlekesi gelecek, o da hesap verecek" diye konuştu.

Eski Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un, istifa ettikten sonra hakkındaki yolsuzluk suçlamalarını açıklığa kavuşturmak için mahkemeye başvurduğunu ve aklandığını aktaran Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Bu başçalan mahkemeye başvurur mu? Aklanmak ister mi? Bir adamın alnında kara leke varsa o aklanamaz zaten. Onun için cesaret edemiyor. Düzgün adamsan, adam gibi adamsan 'bunlar iftira' diyorsan, hemen mahkemeye başvurursun. 'Ben aklanmak istiyorum, iftira atanlardan hesabını sormak istiyorum' dersin. Yapabilir mi? Yapamaz. Diyor ki, 'bunları paralel devlet yaptı.' O bakanların koluna 700 milyarlık saati paralel devlet mi taktı? Başbakanın oğlunun evine 1 milyar dolar parayı, paralel devlet mi koydu? Başbakana sabahın 8'inde telefon ettirip 'oğlum paraları sıfırla' diye paralel devlet mi tavsiye etti? Bakanların çocuklarının yatak odalarına para kasalarını paralel devlet mi koydu? Kasaların içine milyon dolarları paralel devlet mi yerleştirdi? Bu sorulara cevap veriyor mu? Cevap veremediği için ben ona 'başçalan' diyorum. Bir tarih vereceğim çok önemli; 18 Nisan 2013. Milli İstihbarat Teşkilatı, bu başçalanın önüne 3 sayfalık bir rapor koyuyor. Raporda diyor ki Rıza Sarraf ile senin bakanların ilişkileri var. Eğer bu ortaya çıkarsa hükümet zor durumda kalabilir. 18 Nisan, mayıs, haziran temmuz, ağustos, eylül, ekim, kasım ve 17 Aralık... Bir şey yapıyor mu? Haberi var, biliyor. Onun için ben 'başçalan' diyorum. Balık baştan kokar. Bakan diyor ki, 'O götürüyor, ben niye götürmeyeyim.' O da götürüyor. Banka genel müdürü de diyor ki, 'başbakan götürüyor, bakanlar götürüyor, benim de götürmem lazım' diyor. 'Benim günahım ne?' O nereye götürüyor? Ayakkabı kutularının içine."

Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy veren yurttaşlara seslendiğini ifade eden Kılıçdaroğlu,  kul hakkı yiyen, halkı ayrıştıran ve hesap vermeyenlerin eleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Yaşamlarını yitiren Berkin Elvan ve Burak Can Karamanoğlu ile şehit polis memuru Ahmet Küçüktağ için başsağlığı dileyen Kılıçdaroğlu, "Allah, hiç kimseye evlat acısı vermesin. En ağır acılardan biridir. Ama o ne yapıyor? Ayrıştırıyor, bölüyor. 15 yaşındaki bir çocuk miting meydanlarında yuhalatılır mı? Allah aşkına, Allah'ın rahmetine kavuşan bir çocuğa bunu nasıl yapabilirsiniz? Bunu yapan insanda ahlak, vicdan olur mu?" dedi.

Alandaki "Sizin çocuklar çaldı, bizim çocuklar öldü" yazılı pankartı okuyan Kılıçdaroğlu, hiçbir çocuğun ölmesini istemediklerini dile getirerek, hırsızlığın babadan evlada geçtiğini, evlattan babaya geçmediğini savundu. 

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com