CHP'nin Suriye çıkışının nedeni

CHP'nin Suriye çıkışının nedeni
Kılıçdaroğlu yurda döndü. Loğoğlu, Enternasyonal'deki Suriye çıkışının nedenini açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, beraberindeki heyetle yurda döndü.

Portekiz'in başkenti Lizbon'da düzenlenen Sosyalist Enternasyonal Toplantısı'na katılan Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet, THY'nin tarifeli seferiyle Atatürk Havalimanı'na geldi.

Kılıçdaroğlu'nu, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve partililer karşıladı.

Heyetteki CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sosyalist Enternasyonal Toplantısı'na katıldıklarını hatırlatarak, toplantıda Kılıçdaroğlu'nun ana tema olan ''Dünyadaki ekonomik durum ve küresel kriz'' üzerine bir konuşma yaptığını belirtti.

Toplantının gündeminde Mali ve Arap ülkelerindeki gelişmelerin de bulunduğunu anlatan Loğoğlu, ''CHP'nin Sosyalist Enternasyonal içerisindeki konumuna ilişkin bazı haberler çıktı. Toplantıda CHP'nin durumu hiçbir şekilde gündeme gelmedi, gelmesi için de bir sebep yoktu zaten'' dedi.

Loğoğlu, toplantıda Suriye konusunda bir müdahaleleri olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

''Hazırlanan taslakta BM ve Suriye muhalefetinin görüşü olan Beşar Esad'e geçiş döneminde hiçbir rol verilmemesi yönündeki tutumu Sosyalist Enternasyonel benimser şeklinde bir yazılım vardı. Biz bunun ne BM'nin ne de Suriye muhalefetinin görüşünü yansıtmadığını belirttik. Çünkü Suriye muhalefeti, rejimle görüşmeye hazır olduğunu açıkladı. Dolayısıyla onu daha yapıcı bir şeye soktuk. Burada tabi Beşar Esad'i korumak gibi bir kaygıdan hareket etmedik. Sadece ve sadece Suriye'deki şiddeti sona erdirecek, önünü açacak, yapıcı bir katkı olması için Sosyalist Enternasyonel'de çalıştık. Ayrıca Sosyalist Enternasyonel, Suriye konusunda bir çalışma grubu kurmaya karar verdi. Türkiye'de onun içinde olacak. Muhtemelen ben orada görev alacağım. İyi bir toplantı oldu. Değişik ikili temaslarımız oldu.''

Açıklamanın ardından, Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, THY'nin tarifeli seferiyle Ankara'ya gitti.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com