CHP'nin Tunceli mitingi

CHPnin Tunceli mitingi
Genel Başkan Kılıçdaroğlu: (1) ''Çoğu yurttaşımız şunu söylüyor, 'AKP giderse barış süreci ne olacak?' Tunceli'den, Dersim'den sesleniyorum, barış süreci kimsenin tekelinde değildir. Eğer bu topraklarda barış sağlanacaksa bunu yapacak parti Cumhuriyet Hal

TUNCELİ (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Çoğu yurttaşımız şunu söylüyor, 'AKP giderse barış süreci ne olacak?' Tunceli'den, Dersim'den sesleniyorum, barış süreci kimsenin tekelinde değildir. Eğer bu topraklarda barış sağlanacaksa bunu yapacak parti Cumhuriyet Halk Partisi'dir, herkes bunu çok iyi bilsin" dedi.

Kılıçdaroğlu, memleketi Tunceli'de partisince Kışla Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti. 

Miting alanını dolduranların ''Dersim seninle gurur duyuyor'' tezahüratları üzerine Kılıçdaroğlu, kendisinin Dersim ve Dersimlilerle gurur duyduğunu söyledi.

Platforma çıkmadan önce gazetecilerin kendisine ''Heyecanlı mısınız'' diye sorduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, "Emin olun çok heyecanlıyım. Nasıl heyecanlı olmam, babamın toprağı, dedemin toprağı, çocukluğumun geçtiği yer, nasıl heyecanlı olmam'' ifadesini kullandı.

Küçük bir köyde doğduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Yedi kardeşten sadece üniversiteyi okuyan benim. Devletin sınavlarını kazandım. Görev yaptım, önemli mevkilere geldim. Siyasete atıldım, Dersim'in Ballıca köyünde doğan bir çocuk Cumhuriyet Halk Partisi'nin genel başkanıdır. Cumhuriyete bunun için inanıyorum. 'Dersimliyim' diye bu 'başçalan' etmediği iftirayı bırakmadı. Buradan söylüyorum, önce 'başçalan' duysun, Dersimliyim, Dersimli olmaktan da gurur duyuyorum" diye konuştu.

Tunceli'nin isminin Dersim olarak değiştirilmesi için verilen kanun teklifine değinen Kılıçdaroğlu, ''Diyordu ki, 'Dersim üzerinden bana geliyor.' Kanun teklifini verdik, sen madem Dersim'i çok seviyorsun kanun teklifini kabul et, adını Dersim yapalım. İki yıldır bekliyor. Çünkü o bir sahtekar, çünkü o bir yalancı, çünkü o bir malı götüren, çünkü o halkına doğruları söylemeyen insan'' dedi.

 

- Berkin Elvan ve Burak Can'ın ölümü

 

CHP lideri Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bu toprakların en önemli özelliği, insan sevgisidir. Bu topraklar, insanı sever çünkü yetişme kültürü insan sevgisi üzerine oturmuştur. Berkin öldüğü zaman emin olun herkes yas tuttu, milyonlar toplandı. O bizim çocuğumuzdu, 15 yaşında bir çocuk, annesi onu sabahleyin ekmek alması için göndermişti, bakkala gidecekti. Ekmeği alıp eve gelecekti ama o Berkin'i bir terörist olarak milletin önüne çıkarttı ve bir kitleye Berkin'e 'yuh' çektirtti. İnsanın yüreğinde bir toplu iğne ucu kadar vicdan varsa 15 yaşındaki bir çocuğun, ölen bir çocuğun arkasından bir kitleye yuh çektirir mi? Allah aşkına, bunu kabul eder misiniz? Burak Can, o da bizim evladımız. 22 yaşında, o da annesinden izin istiyor, 'Akşam dışarı çıkacağım' diyor. Bir gün önce uyarmışım 'güçlü duyumlar geliyor, provakasyonlar olabilir' diye. Burak Can dışarı çıkıyor, sokakta önce lambalar söndürülüyor, ateşler yapılıyor, kurşunlar sıkılıyor, 22 yaşındaki bir çocuğumuz hayatını kaybediyor. O utanmazlar kalkıp şunu söylüyorlar, 'Onu Kılıçdaroğlu'nun militanları öldürdü' diye. Sende nasıl bir vicdan var, nasıl bir ahlak var, bir insanın ölümü üzerine siyaset yapılır mı arkadaşlar?''

Berkin Elvan'ın ölümü sonrası düzenlenen protestolara değinen Kılıçdaroğlu, "Berkin'in öldüğü gün burada da eylem yapıldı. Zaten söylüyorum, demokrasiyi görmek istiyorsanız Dersim'e geleceksiniz, özgürlüğü görmek istiyorsanız Dersim'e geleceksiniz, insan sevgisini görmek istiyorsanız Dersim'e geleceksiniz, barışı özleyen insanları görmek istiyorsanız Dersim'e geleceksiniz. Burada da gösterilerin olduğu gün biber gazları atıldı. Ahmet diye bir polis kardeşimiz hayatını kaybetti. Ona da Allah'tan rahmet diliyoruz, o da bizim evladımız" diye konuştu.

 

- Çözüm süreci

 

Hiç kimsenin ölmesini istemediklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Hiç kimsenin burnu bile kanamasın, bu topraklarda barış olsun, huzur olsun, beraber yaşayalım bu topraklarda, huzur içinde, barış içinde yaşayalım. Çoğu yurttaşımız şunu söylüyor, 'AKP giderse barış süreci ne olacak?' Tunceli'den Dersim'den sesleniyorum, barış süreci kimsenin tekelinde değildir. Eğer bu topraklarda barış sağlanacaksa bunu yapacak parti Cumhuriyet Halk Partisi'dir, herkes bunu çok iyi bilsin. Biz özellikle bu seçim döneminde bir slogan kullandık, 'Türkiye'nin birleştirici gücü'. İster doğuda, ister batıda, ister güneyde, ister kuzeyde olsun bütün yurttaşlarımı kucaklıyorum. Hiç kimseye 'inancı nedir' diye soru sorulmasını asla kabul etmem. Hiç kimseye 'senin etnik kimliğin nedir' diye bir soru sorulmasını kabul etmem. İnancı ne olursa olsun, mezhebi ne olursa olsun, kimliği ne olursa olsun herkesin benim başımın üstünde yeri vardır. Ben Türkiye'nin birleştirici gücüyüm, buna inanıyorum.''

CHP'nin iktidara geldiğinde yardımları keseceği yönünde söylentilerin çıktığını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Niye keselim, aklımızı mı kaçırdık? Tam tersini söylüyorum, yurttaşlara yapılan bütün yardımları arttıracağız. Çünkü ben 247 katrilyon lira malı götüren, parayı götürenlerin burunlarından fitil fitil getireceğim ve bu millete dağıtacağım. Kul hakkı yemek günah değil mi? Bunlar malı götürdüler, bana saldırıyor. Rahmetli babam söylerdi, eminim her Dersimli oğluna söylemiştir, 'oğlum sen doğru dur, eğri belasını bulur' diye. Büyüklerimiz bize böyle söylerlerdi. Bakınız her türlü hakareti yapıyor, cibiliyetten söz ediyor, benim cibiliyetimin ne olduğunu öğrenmek istiyorsan gel de herhangi bir Dersimliye sor. Üstelik AKP'ye oy veren her Dersimliye sor, 'Bu Kılıçdaroğlu'nun cibiliyeti nedir?' diye. Ama diyorsan ki ben başka yerden öğreneceğim, sana bir adres daha, İstanbul Müftülüğü'ne git ona sor, 'Bu Kılıçdaroğlu'nun cibiliyeti nedir?' diye. Ben sana söyleyeyim, ben hiç kimsenin soyuyla sopuyla uğraşmam. Ben her insanın Allah'ın yarattığı en değerli varlık olduğuna inanırım. Bize böyle öğrettiler. 'Hiç kimseyi incitmeyeceksin' dediler, 'incinsen de incitmeyeceksin' dediler, biz buna inanırız.''

 

- ''Ülkede demokrasiyi savunacağız''

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ülkede demokrasiyi, barışı ve özgürlüğü savunacaklarını, kimsenin burnunun kanamaması için mücadele vereceklerini vurguladı.

Tunceli'ye iktidarın hiç yatırım yapmadığını iddia eden Kılıçdaroğlu, "Çocuklarımız işsiz, soruyorlar 'kimliğin ne? 'Tunceli'de doğdum.' 'Hadi git, sana devlet kapısında iş yok' diyorlar. Bu tabloyu değiştireceğim. Nerede doğarsa doğsun, 76 milyon yurttaşıma kucağımı açacağım, onlar gibi yapmayacağım. Yurttaşlarımı bölmeyeceğim, insanları bölmeyeceğim. İnsanları ayırmayacağım, herkese eşit davranacağım çünkü benim için yandaş yok, benim için vatandaş var. Vatandaşlarımı kucaklayacağım'' dedi.

"CHP, belediyeyi kazanırsa bazılarının işine son verecek'' dendiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

 ''Bakın açık ve net söyleyeyim hiç kimsenin ekmeğiyle oynamayız. Hiç kimsenin aşıyla işiyle oynamayız. İsteriz ki herkes alın teriyle kazandığı ekmeği akşam evine götürsün. Evinde huzur ve barış içinde yaşasın. Hiç kimsenin ekmeğiyle oynamak gibi bir niyetimiz yok ve buna asla izin vermem. Herkesin bilmesini isterim. Yolsuzluklar konusunda size bir şey anlatacağım. 'Ben yürütme organının başıyım' diyordu, biz zaten senin neler yürüttüğünü biliyoruz. Çocuklarını biliyoruz, neler yaptığını da biliyoruz. Sizden yetki istiyorum sadece Tunceli değil, bütün Türkiye'deki yurttaşlarımdan yetki istiyorum. Temiz siyaset istiyor musunuz, kul hakkı yemeyen bir siyaset istiyor musunuz, barış içinde yaşayacağımız bir Türkiye istiyor musunuz, etnik kimlik ayrımı, inanç ayrımı yapmayan bir Türkiye istiyor musunuz? Evet, adres belli. Adresimiz CHP, yani halkın partisi, yani sizin partiniz.''

Kılıçdaroğlu, Türkiye'ye demokrasiyi getireceklerini, 17 maddelik özgürlük ve demokrasi bildirgesi yayınladıklarını belirterek, "Maddelerden birisi yüzde 10 seçim barajı kalkacak. Yüzde 10 seçim barajını Kenan Evren ve arkadaşları getirdiler. Bu seçim barajını kaldırmak inşallah bize nasip olacak. Darbe yasalarının tamamını değiştireceğiz. Onların astığı o gencecik fidanlarımızın itibarlarını aynen iade edeceğiz. Biz demokrasiye inanmış insanız, içimizde fikir ayrılıkları olabilir. Elbette ki farklı partiler olabilir bunlara inanırız ama siyasetin ahlak temelinde yükselmesi lazım, siyasetin ahlaklı olması lazım. Eğer başbakanlık koltuğuna oturup hırsızlık yapıyorsa bir adam ben ona 'hırsızdan, yalancıdan başbakan olmaz. Vallahi de billahide hırsızdan, yalancıdan başbakan olmaz derim. Benim merak ettiğim şu; bu kadar malı götürdün hala milletin önüne çıkıyorsun, yolsuzluk yaptın, hırsızlara kucak açtın, hepsini bıraktın, onlara kucak açıyorsun ve milletin önüne çıkıyorsun. Nasıl bir ahlak anlayışıdır bu? Nasıl bir anlayıştır bu? Nasıl bir inanç anlayışıdır bu? Emin olun anlamakta zorluk çekiyorum'' şeklinde konuştu.

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com