CHP'nin yeni anayasa için olmazsa olmaz şartı

CHP'nin yeni anayasa için olmazsa olmaz şartı
CHP'nin AKP ile görüşmesinde dile getirilmesi beklenen 'olmazsa olmaz şartları' belli oldu.

MHP ile AKP'nin Anayasa görüşmesi bugün gerçekleşti. CHP ise AKP'ye yarın için randevu verdi. AKP'ye cevap mektubunda değişikliklerin Meclis Başkanı'nın inisiyatifinde yapılması görüşü dile getirilerek, "TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek'in koordinasyonunda başlatılan Anayasa değişikliği çalışmalarını önemsiyor ve doğru buluyoruz. Çünkü, Anayasa değişiklikleriyle ilgili çalışmanın TBMM Başkanlığı'nca yapıldığı bilinen bir uygulamadır. Bu uygulamanın sürdürülmesi gerektiği inancıyla, partinizin görüşünü dinlemeyi öngörerek, talebinizi olumlu karşılıyoruz" denildi.
 
CHP'NİN OLMAZSA OLMAZLARI
 
Gazete Haberturk muhabiri Düzgün Karadaş'ın haberine göre, CHP'nin Anayasa ile ilgili olmazsa olmazları ise çoktan belirlendi. Görüşmede dile getirilmesi beklenen kriterler şöyle:
 
- 12 Eylül referandumuyla kabul edilen değişiklikler yeni Anayasa değişikliğine mutlaka dahil edilmeli ve değiştirilmeli.
 
- Anayasa'nın değiştirilmesi teklif dahi edilemez ilk dört maddesine dokunulmamalı.
 
- Çalışmalara BDP'siz başlanması doğru olmaz. Meclis'te grubu bulunan partiler kurulacak uzlaşma komisyonunda adil temsil edilmeli ve eşit oy hakkına sahip olmalı.
 
- Meclis'te temsil edilmeyen siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşlarının da mutlaka görüşleri alınmalı ve Anayasa değişikliğine aktif katılımları sağlanmalı.
 
- Anayasa oylamalarında 1 oy bile sonuca etki ettiği için tutuklu 8 milletvekilinin durumu çözüme kavuşturulmalı ve Anayasa yapım sürecine katılmaları sağlanmalı.
 
- Çoğulculuk ve istikrar için başkanlık sistemi bir seçenek olarak düşünülmemeli ve parlamenter sistemi daha da güçlü kılacak adımlar atılmalı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com