CHP'ye: 35. Maddeyi Değiştirelim

CHP'ye: 35. Maddeyi Değiştirelim
Başbakan bir konuşma yapıyor..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, referandum turunun ilk durağı Bingöl'de konuşuyor:

"Sizlerle gurur duyuyoruz. Bingöl'le gurur duyuyoruz. Bingöl'ün saygıdeğer güzel insanları, sevgili kardeşlerim, sizleri bu anlamlı buluşmada selamlıyorum. Buradan tüm Bingöl'e selamlarımı ve sevgilerimi yolluyorum. Bingöl'de "Bismillah" diyoruz. Bugün, Bingöl'de ilk mitingimizi gerçekleştiyoruz. Büyük demokrasi yürüyüşümüze, "Evet" kampanyamıza Bingöl'de başlıyoruz. Bingöl'ü seçmemiz bir tesadüf değil, Bingöl'le başlamamız bir rastlantı değil. Bingöl 1982 yılında yapılan ilk halk oylamasında, darbe oylamasında en yüksek oyla karşı çıkan ilimiz oldu. Bingöl, 2007 halk oylamasında Anayasa değişikliğine yüzde 95,8 oy oranıyla "Evet" diyerek en ön sırada yer aldı. Bingöl AK Parti'yi yüzde 71.71 gibi bir oy oranıyla bağrına bastı. İşte onun için "Bingöl" diyoruz. İşte o yüzden millet iradesine sımsıkı sarılan Bingöl'den "Evet" diyoruz.

Bugün çetelerle mücadelemizi destekleyen Bingöl'den "Evet" diyoruz. Kardeşliğimizi yücelten Bingöl'den "Evet" diyoruz. Her "Evet" demokrasiye davettir. Her "Evet" özgürlüğe, hukuka davettir. Bugün Bingöl'den tüm Türkiye'yi adalete, özgürlüğe, hukuka davet ediyoruz. Biz TBMM'de sizin emanetinize sahip çıktık, sizin verdiğiniz yetkiyle Anayasa'da en köklü, en kapsamlı değişikliği hazırladık. 14 gün gece- gündüz demeden çalıştık, Meclis'ten bunu geçirdik. Şimdi artık söz sizde. Şimdi karar da sizde. Söz de, karar da milletin. Ben inanıyorum ki Bingöl bir kez daha rekor kıracak. İnanıyorum ki Bingöl bir kez daha Türkiye'ye gür bir mesaj verecek. İnanıyorum ki Bingöl, özgürlük, hukuk mücadelesinde ön safta yine en yüksekte olacak. Türkiye kazansın, gençlerimiz kazansın, geleceğimiz kazansın. Büyük yürüyüşümüze "Bismillah" dediğimiz Bingöl'de, yolumuz da bahtımız da açık olsun; Allah yar ve yardımcımız olsun.

Sevgili milletim bize 3 Kasım'da, 29 Mart'ta, 22 Temmuz'da bize emanet yüklediniz. Bizden hizmet istediniz, eser istediniz, Türkiye'yi büyütmemizi istediniz. Sizler, bizden çetelerle gözümüzü kırpmadan mücadele etmemizi; darbeci olan bu Anayasa'yı değiştirmemizi istediniz. Biz de sizin emanetinize sahip çıktık, sahip çıkmaya devam ediyoruz.

Anayasa'yı değiştirmek için muhalefete bir çağrıda bulunduk. Benim milletim her şeyi biliyor. "Uzlaşma komisyonu kuralım. El birliğiyle bu Anayasa'yı değiştirelim" dedik. Uzlaşma komisyonuna üye vermediler. "Birlikte taslak hazırlayalım" dedik, yanaşmadılar. Ama millete gittiler, yalan söylediler. "Biz bir taslak hazırladık, gelin tartışalım" dedik. Bize kapılarını kapattılar. Elimizi havada bıraktılar, görüşme çağrılarımızı geri çevirdiler. Sendikalarla, üniversitelerle konuştuk. AK Parti olarak bir taslak hazırladık. Genel Kurul'a getirdik. Yıllardır Anayasa'yı değiştirmek isteyenler, bu değişikliğe yanaşmadı. Yıllardır 12 Eylül Anayasası'ndan şikayet eden MHP bu değişikliğe yanaşmadı. Anayasa'yı eleştiren, parti kapatmaların mağduru olduğunu söyleyen BDP, bu değişikliğe yanaşmadı. Allah aşkına soruyorum, siz bunların herhangi bir konuda aynı safta buluştuğunu gördünüz mü? Siz bunların milletin hayrına olan bir konuda bir araya geldiklerini gördünüz mü? Siz bunların milletin derdine derman olacak bir konuda bir araya geldiklerini gördünüz mü? Bunlar milletin hayrına olan bir konuda bir araya gelmezler. Sadece "Hayır" oyu vermek için bir araya geliyorlar. Bunlar, özgürlüğe, demokrasiye, çocuk haklarına "Hayır" diyorlar. Milletin projesine "Hayır" diyor, darbe Anayasası'na "Evet" diyor. Bunlar hukukun üstünlüğüne "Hayır" diyor. Burada ittifak ediyorlar. Bunlar, çetelerle mücadeleye "Hayır" diyorlar. Çetelerin avukatlığını yapıyorlar. Büyük Türkiye'ye, Türkiye'nin kalkınmasına, güçlenmesine "Hayır" diyorlar. Bunlar statükonun devamı için aynı noktada buluşuyorlar. Bu partilere önceki dönemlerde destek verenlerin bu tablodan rahatsızlık duyduğunu biliyorum. Neden "Hayır" dediklerinin gerekçesini bile bulamıyorlar. Çaldıkları minareye kılıf uyduramıyorlar. Kendilerini tatmin edecek gerekçe bile üretebilmiş değiller. TBMM'de bile cesaretle "Hayır" diyemediler. Arkadaşlarının oy kullanmasına bile izin vermediler, "Olur ki arkadaşım 'Evet' verir" diye korktular. Kendileri Meclis'te "Hayır" demekten korktular, şimdi milletin "Hayır" demesini istiyorlar. Bu halka saygısızlık değil mi? Sen milletin vekilisin. Millet dedi ki, "Benim adıma oy kullan", neden kullanmadın? Milletimiz 12 Eylül'de bunları sandığa "Evet" ile gömecek.

Bunlar Anayasa değişikliğinin halka gitmesine tahammül edemediler. Bunlar halkçı geçinirler ama halktan korkarlar. Cumhuriyetçi geçinirler, Cumhuriyet'in çağdaş normlarından korkarlar, milli egemenliğe inandıklarını söylerler Meclis kararlarını mahkemeye götürürler. Şimdi utanmadan, sıkılmadan halka gelip "Hayır" demesini istiyorlar. Milletimiz bu yaşananları görmüyor mu? Çok iyi görüyor. Bugün Bingöl'ün en büyük meydanını dolduran hakkınızı bana helal edin. Gecikmeli geldim, sizleri beklettim. Hakkınızı bundan dolayı bu kardeşinize helal edin.

12 Eylül sandık önüne konduğunda aziz milletim, hukuk kaçkınlarına, demokrasi kaçkınlarına en güzel cevabı verecek. Endişeniz olmasın. Bunlar 30 yıldır, hep şikayet ediyorlar. 12 Eylül yasalarından şikayet ediyorlar. Çok ilginçtir, bir yandan şikayet ediyor, 12 Eylül benzeri müdahalelere alkış tutuyorlar. Bir yandan "12 Eylül mağduruyuz" diyorlar, 12 Eylül öncesi ülkeyi kan götüren çetelerin uzantılarıyla yaptığımız mücadeleyi engellemeye çalışıyorlar. "12 Eylül'de çile çektik" diyorlar, 12 Eylül Anayasa'sına "Hayır" diyorlar.

 

Ayrıntılar geliyor
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com