CIA ajanları her yerde!

CIA ajanları her yerde!
İran'da kaybolan ABD'li Levinson'ın kaybolduğu sırada CIA adına görevde olduğu iddia edildi

Türkiye’de gizli devlet belgelerinin yayınlanmasıyla ilgili hükümet ve gazeteciler arasında başlayan tartışma devam ederken, ABD’de haber ajansı AP, içeriği ve basın özgürlüğü açısından son yılların en önemli haberlerinden birine imza attı.

Ve 2004 Martı’nda İran’ın Kiş Adası’nda kaybolan eski FBI Ajanı Robert Levinson’ın kaybolduğu sırada CIA adına görevde olduğunu ortaya çıkardı. ABD Yönetimi, Levinson’ın hükümet adına çalıştığı iddialarını şimdiye kadar her fırsatta reddetmişti. AP ise izini sürdüğü hikâyenin farklı olduğunu gösterdi. Ve Levinson’ın İran’a normal şartlarda operasyon yürütme yetkisi olmayan CIA’deki bir analist grubu tarafından görev için gönderildiğini ve ailesine de bu yüzden hükümete dava açmamaları için 2.5 milyon dolarlık sus parası verildiğini yazdı.

KURUMDAN ATILDILAR

Hürriyet’ten Tolga Tanış’ın haberine göre, CIA’de çalışan arkadaşı Anne Jablonski ile olan yazışmalarına göre Levinson İran’a rejime yakın bir kaynağıyla buluşmak için gitmişti. CIA yetkilileriyle de görev sırasında yapacağı harcamaları müzakere ediyordu. Olaydan sonra CIA içinde başlatılan iç soruşturmada, olayda usulsüz davranan birçok CIA görevlisi kurumdan uzaklaştırıldı. Ancak soruşturma detayları hiçbir zaman dışarıya sızdırılmadı. (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com