"Cibali Karakolu" Kürtçe'ye çevrildi

Cibali Karakolu Kürtçeye çevrildi
Bitlis Kültür ve Sanat Derneği'ne bağlı Tiyatro BİSAD ekibi, "Cibali Karakolu" adlı tiyatro oyununu Kürtçe'ye çevirdi

BİTLİS (AA) - ŞENER TOKTAŞ - Bitlis Kültür ve Sanat Derneğine bağlı Tiyatro BİSAD ekibi, "Cibali Karakolu" adlı tiyatro oyununu Kürtçe'ye çevirdi.

Tiyatro BİSAD ekibi, tiyatro sanatçısı merhum Nejat Uygur'un yazdığı "Cibali Karakolu" adlı tiyatro oyununu Kürtçe'ye çevirerek, Bitlis'in merkez ve ilçelerinde sahneleyecek.

Tiyatro BİSAD Genel Sanat Yönetmeni Müslüm Güzeltaş, AA muhabirine, Bitlis ve bölgede ilkleri gerçekleştirmeye çalıştıklarını belirterek, "Bu yıl da Türkçe yazılmış bir oyunu ilk defa Kürtçe'ye çevirerek bir ilke imza atmak istedik" dedi.

Güzeltaş, şöyle konuştu:

"İçinde siyasi öğe olmayan ve herkesin bildiği tiyatronun duayeni rahmetli Nejat Uygur'un yazdığı Cibali Karakolu'nu Kürtçe oynayacağız. Oyunumuzu ilk önce ilçelerimizde ve il merkezinde sahneleyeceğiz. Şu anda oyunumuza yoğun bir ilgi var. Bu ilginin daha da büyümesini ve yükselmesini istiyoruz. Bu oyun için büyük çaba gösteren ekibimize ve desteklerini esirgemeyen bürokratlarımıza teşekkür ediyorum. Tiyatro faaliyetlerimizi yürütürken maddi sıkıntılar yaşasak da iyi şeyler yapmanın gayreti içindeyiz."

-"Çözüm süreci, oyunu hazırlamamızda etkili oldu"

Bu oyunu iki yıl önce Kürtçe'ye çevirmeye karar verdiklerini ancak bazı tiyatro ekiplerinden büyük eleştiriler aldıklarını bildiren Güzeltaş, artık bölgede hakim olan çözüm süreciyle Kürtçe tiyatronun özgürce sahnelendiğini belirtti.

Güzeltaş, "Bölgemizde hiç Kürtçe oyun oynanmıyordu. Fakat biz sanat adına 'sanat evrenseldir' dedik. Bu ilke ile farklı dillerde oyun hazırlamaya gayret göstereceğiz. Bölgede sadece Batman ve Diyarbakır Kürtçe oyunlar oynanıyordu. Şimdi de sıra bizde. Bizde bu oyunumuzu sahneleyeceğiz .Umarım izleyiciler de oyunumuzu beğenir" dedi.

Derneğin hazırladığı "Bir Yudum Sevgi" adlı projesi kapsamında, birçok köy okuluna gittiklerini ve köylerdeki çocukların bir kısmının Türkçe bilmediğini belirten Güzeltaş, bunu gördükten sonra Kürtçe oyun oynamaya karar verdiklerini bildirdi.

Devam eden barış sürecine ekip olarak Kürtçe oyunlarıyla katkı sağlamayı amaçladıklarını vurgulayan Güzeltaş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ülkemizde devam eden barış süreci de oyunumuza katkı sağlamış oldu. Biz de sürece Kürtçe oyunumuzla katkı sağlamayı düşündük. Bu oyunu oynamamız için birçok neden vardı. Biz de böyle bir karar aldık. Ekip olarak yolumuza devam edeceğiz. Her şeyin daha iyi olacağına inanıyorum. Bizden daha iyileri çıkar diye umuyoruz. Ayrıca talep edilmesi halinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin farklı illerinde de oyunumuzu sahneleyebiliriz."

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com