Çiçek 2013 bütçesini açıkladı

Çiçek 2013 bütçesini açıkladı
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, başkanlığın 2013 yılı bütçesinin 773 milyon 60 bin lira olarak teklif edildiğini bildirdi.

Cemil Çiçek, TBMM Başkanlığı’nın 2013 yılı bütçesine ilişkin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na bir sunum yaptı.

TBMM’nin 89 yılda çok yol aldığını belirten Çiçek, bunda milletvekillerinin çabasının büyük katkısı olduğunu söyledi. TBMM’nin Türkiye’nin gelişmesi, Cumhuriyetin kuruluşunda belirlenen muasır medeniyet düzeyinin üzerine çıkması, güçlü, özgür ve çağdaş hale gelebilmesi için çalıştığını belirten Çiçek, “Çalışmaları yaparken en büyük kaynağımız milletimizin umutları, Cumhuriyeti geleceğe daha güçlü bir şekilde taşıyabilmek heyecanı ve ülkemizin gelişmekte gösterdiği başarılardır. İşleyen bir demokrasi ve Meclisimizde hayat bulan milli irade bizim büyük güç kaynağımızdır” dedi.
 
2012 yılı bütçesinin 651 milyon 252 bin lira olarak kanunlaştığını anımsatan Çiçek, Eylül ayı itibariyle TBMM bütçesinin 608 milyon 400 bin lira olduğu ve yılsonu itibariyle bütçe gerçekleşme oranının yüzde 95’e ulaşmasını beklediklerini söyledi.
 
2011 yılı bütçesi ve 2012 yılı bütçesinde yüzde 70’ler dolayında personel, sağlık gibi rutin harcamaların yanısıra Meclis’in fiziki mekanlarının iyileştirilmesine ve bilgi ve teknoloji altyapısını güçlendirmeye harcadıklarını anlatan Çiçek, önceden Muhafız ve Tören Tabur Komutanlığı tarafından kullanılan bina ve bahçesinin yapılan onarım ve tadilatlarla bahçe lokanta olarak düzenlendiğini, bahçe kısmının 23 Nisan 2012 tarihinde hizmete açıldığını anımsattı. Çiçek, yılsonunda tamamlanacak olan tabur binasının personel hizmet binası olarak kullanılacağını bildirdi.
 
Çiçek, TBMM Başkanlığı'nın 2013 yılı bütçesinin 2012 yılı bütçe başlangıç ödeneği olan 651 milyon 252 bin liraya göre yüzde 18,7 artış ile 773 milyon 60 bin lira olarak teklif edildiğini söyledi. 2013 yılı bütçe teklifinde bir önceki yılın bütçesine göre en büyük artışın milletvekilleri ile siyasi parti gruplarında çalışan personelin sözleşmeli statüye geçmesinden dolayı personel giderlerinin olduğunu belirten Çiçek, "Artış kademeleri içinde ikinci sırada mal ve hizmet alım giderleri yer almaktadır. Bu kalemdeki artışın temel sebebi milletvekili Yeni Halkla İlişkiler Binasının temizlik ve yemek hizmetleriyle buna bağlı olarak elektrik, su doğalgaz giderleridir" dedi.
 
Yeni anayasa çalışmaları hakkında da bilgi veren Çiçek, Türkiye'nin bugün mevcut anayasa ile yoluna devam etmesinin zor olduğunu yineledi. Gelinen noktada yeni bir anayasanın mecbur hale geldiğine işaret eden Çiçek, "Bu dönem milletimize yeni bir anayasayı armağan etmek gibi bir sorumluğumuz var. Hazırlanan takvimin gerisinde olmamıza rağmen görevimizi sürdürmeye devam ediyoruz" dedi.
 
Çiçek, yeni anayasa yapılmadığı takdirde her gün lüzumsuz birçok tartışmanın devam edeceğini kaydetti.
 
Çiçek'in gündemindeki bir diğer konu ise TBMM İçtüzüğü oldu. İç tüzüğün ihtiyaçları karşılamadığını belirten Çiçek, vekillere çağrıda bulunarak. "Gelin hep beraber yeni bir iç tüzük yapalım" dedi.
 
Çiçek, daha önce gündeme getirdiği Siyasi Etik Komisyonu kurulması teklifini yineledi. TBMM Anayasa Komisyonu'nun bu konuda bir rapor hazırlayacağını ve bunu Meclis’te grubu bulunan siyasi partilere göndereceğini bildiren Çiçek, metnin kabul etmesinin Meclis’e büyük saygınlık kazandıracağını ifade etti. Çiçek'in milletvekillerinin statüsünün olmamasına yönelik eleştiride bulundu. Bunun üzerine komisyonun CHP'li üyesi Mevlüt Aslanoğlu, tutuklu vekillerin durumunu anımsattı. Çiçek, yaptığı konuşmanın partiler üstü bir konuşma olduğunu söyledi. "Bu bohçanın dört bir ucu. Her birimiz dört bir uçtan tutunursak sorunu" dedi.
 
Çiçek, Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Kanun'un değişmesi gerektiğini belirten Çiçek'in sözleri sık sık CHP'li Aslanoğlu tarafından kesildi. Çiçek, Aslanoğlu'na "Böyle bir usul yok Sayın Aslanoğlu. Ne söyleyeceğimi karıştırıyorum" diyerek tepkisini dile getirdi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com