Çiçek: "AKP tek başına devam etmez!"

Çiçek: "AKP tek başına devam etmez!"
TRT 1 yayınlanan "Politik Açılım" adlı programa konuk olan Çiçek, yeni anayasanın hazırlanma sürecinde, AKP’nin diğer partiler çekilirse, yola tek başına devam etmeyeceğini savundu.

TRT 1’de katıldığı “Politik Açılım” programında soruları yanıtlayan TBMM Başkanı yeni anayasa için muhalefet partilerine şu çağrıda bulundu.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP’li Kamer Genç’in TBMM İdare Amiri Salim Uslu tarafından kürsüden itilmesi konusunda, “Televizyonlarda o türlü görüntüleri izleyenler Meclis hakkında ne düşünür? Meclisin kutsiyeti var. ’Yüce Meclis’ diyoruz. Bu olay beni üzdü” dedi. Anayasa yapamayanların, 1982 Anayasası’ndan şikayet hakkı kalmayacağını kaydeden Çiçek, AKP’nin diğer partiler çekilirse, yola tek başına devam etmeyeceğini savundu. Çiçek, yeni anayasa için, dernekler, üniversiteler ve medyadan 31 Aralık’a kadar görüş istediklerini söylerken, anayasa dışındaki konuların komisyona taşınmamasını istedi.

TRT 1’de katıldığı “Politik Açılım” programında soruları yanıtlayan Çiçek, 1982’den bu yana sayısal istikrarın olduğunu ancak siyasi istikrarın bulunmadığını bildirdi. Türkiye’nin önemli zamanını, 1982 anayasasından kaynaklanan sorunları çözmeye çalışarak geçirdiğini belirten Çiçek, anayasanın şimdiye kadar 111 maddesinin değiştirildiğini anımsattı. Çiçek, yeni anayasa çalışmaları için, “Bizim düşüncemiz; tepki anayasası değil yaşananları tespit ederek yeni bir anayasa yapmaktır” diye konuştu. Önceki anayasalardan farklı olarak bu anayasanın “hep birlikte” yapılacağını dile getiren Cemil Çiçek, yeni anayasa ile ilgili web sayfası hazırladıklarını anımsattı. Çiçek, “Kim bu sürece katkı vermek isterse herkesin görüşünü, düşüncesini, teklifini bekliyoruz” diye konuştu.

TUTUKLU VEKİLLERİN DURUMU

Çiçek, tutuklu vekillerin tahliyesi için girişimde bulunup bulunmadığının sorulması üzerine, yetkilerini anayasa ve içtüzük çerçevesinde kullanabileceğini anımsatarak, aksine bir davranış sergilediğinde, yetkilerini aştığı konusunda Türkiye’de yeni bir tartışma başlayabileceğini ifade etti. Çiçek, bu konuda komisyon kurulması önerisi için de partilerin mutabık kalması sonucu aynen uzlaşma komisyonunda olduğu gibi bir yol izlenebileceğini kaydetti.

MİLLET ADINA BU İŞİ YAPIYORUZ

Çiçek, diğer partilerin uzlaşma komisyonundan çekilmesi halinde AKP’nin “çoğunluğum var” diyerek yola devam etmeyeceği konusunda, “Hayır, böyle bir düşüncesinin olmayacağı söylendi” dedi. Çiçek, herhangi bir partinin çalışmalardan çekilmesinin toplumsal açıdan bir siyasi müeyyidesinin olabileceğini, çünkü bu çalışmalara katılan partilerin topluma yeni anayasa konusunda vaatte bulunduklarını kaydetti.

TBMM’nin bu işi yapamaması halinde, yapamayanların anayasadan şikayet haklarının kalmayacağını kaydeden Çiçek, “Bu nedenle ne yapıp edip bizim bu işi bir yere getirmemiz lazım. Biz millet adına bu işi yapıyoruz” dedi. Çiçek, anayasa yapıldığında bütün sorunlar çözülecekmiş gibi anayasaya olağanüstü rol yüklenmesinin de doğru olmadığını belirterek, “Bu, işi zorlaştırır" dedi.

MAHKÛMİYETE DÖNÜŞMESİN

Çiçek, tutukluluk süreleri konusunda da daha önce bu süreleri sınırlayan bir düzenleme olmadığını, düzenlemenin yeni yapıldığını anımsatarak, “Demek ki kanun koyucunun muradı aslında mahkûmiyete dönüşen tutukluluğun olmamasıdır” dedi.

MECLİS’İN KUTSİYETİ VAR

Çiçek, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in, TBMM İdare Amiri Salim Uslu tarafından kürsüden itilmesi için de “Televizyonlarda o türlü görüntüleri izleyenler Meclis hakkında ne düşünür? Meclisin kutsiyeti var. ‘Yüce Meclis’ diyoruz. Bu olay beni üzdü. Ben hem CHP Grup Başkanvekili Sayın Hamzaçebi’yi hem Adalet ve Kalkınma Parti’sindeki arkadaşları aradım. Arzumuz herkesin biraz daha sorumlu davranmasıdır” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com