Çiçek: "Kararı Meclis vermez"

Çiçek: "Kararı Meclis vermez"
Meclis Başkanı Çiçek, kakarı Meclis verir, uygulamayı YSK yapar açıklamasında bulundu

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Cumhurbaşkanının görev süresine ilişkin “5 yıl diyen var, 7 yıl diyen var. Bunun kararını Meclis Başkanı vermez” açıklamasında bulundu.  Seçimle ilgili kararları Meclis’in verdiğini dile getiren Çiçek, kararın uygulamasını Yüksek Seçim Kurulu’nun yaptığını ifade etti.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) Rixos Oteli’nde düzenlenen resepsiyonuna katılan Çiçek, gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanının görev süresine ilişkin bazı basın yayın organlarında ifadelerinin yer aldığı hatırlatılan Çiçek, bu konuda soru üzerine açıklama yaptığını ifade etti. Cumhurbaşkanının görev süresi ile ilgili yaşanan tartışmanın kendisinin dışında başladığını söyleyen Çiçek, “5 yıl diyen var, 7 yıl diyen var. Bunun kararını Meclis Başkanı vermez. Eksik, yanlış ama bizim hukukumuzda hangi işin, hangi işlerin, hangi makam tarafından karara bağlanacağı Anayasada ve ona dayalı çıkarılmış yasalarda var. Dolayısıyla seçimle ilgili bir şey söz konusu olduğunda bunun kararını kural koyan organ olduğu için, Meclis verir. Bunun uygulamasını ve uygulamaya dayalı yorumları da Yüksek Seçim Kurulu yapar. Dolayısıyla kararı verecek bu iki merciden birisi olabilecek. Ben ihtimali söylüyorum” dedi.

İster 5 yıl ister 7 yıl olsun, Cumhurbaşkanı ilk kez halk tarafından seçileceği için bir seçim usulü yasasına ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Çiçek, “Bunun çıkması gerekiyor, ne zaman seçim yapılacaksa yapılsın buna kesinlikle ihtiyaç var” dedi. Geçen dönem Genel Kurula kadar gelmiş bir yasa tasarısının olduğunu anımsatan Çiçek, “Hükümet onu tekrar Meclis gündemine getirdi” diye konuştu.

Meclis Başkanı, Cumhurbaşkanının görev süresiyle ilgili tartışmaların Türkiye’yi bir yere götürmeyeceğini belirtirken, şöyle devam etti:

Madem ki bu kanun tasarısı Meclis gündeminde, kim ne diyecekse orada söylenir, Meclis bir karara varır, varmalıdır. Peki Meclis karara varmazsa, Meclis burada bir karar vermezse o zaman da Yüksek Seçim Kurulu karar verecektir.

Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yaptığı “geçmiş olsun” ziyaretinde, Başbakanın sağlığını bir önceki ziyaretine göre daha iyi gördüğünü de sözlerine ekledi.

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com