Çiçekçiler, Sevgililer Günü'ne hazır

Çiçekçiler, Sevgililer Günü'ne hazır
Sevgililer Günü için hazırlıklarını tamamlayan çiçekçiler, bu özel günde en güzel çiçekleri müşterilerine sunabilmek için mezatta birbirleriyle yarışıyor- 14 Şubat'ta taleplerin artması nedeniyle fiyatların yükselebileceğine dikkati çeken çiçekçi esna

Sevgililer Günü'nde en güzel çiçekleri müşterilerine sunabilmek için mezatta birbirleriyle yarışan çiçekçiler, 14 Şubat'ta talebin artmasına bağlı olarak fiyatların yükselebileceğine dikkati çekiyor.

Adana'da hizmet veren çiçekçi esnafı, 14 Şubat Sevgililer Günü'ne birkaç gün kala Türkiye'nin değişik illerinde üretilen gül, orkide, sümbül, kasımpatı ve karanfil gibi çiçekleri mezatta satın alarak Sevgililer Günü'ne hazırlanıyor.

Sınırlı Sorumlu Flora Çiçek Üretim ve Pazarlama Kooperatifi'ne bağlı 17 çiçek mezadından biri olan Adana Şubesi'nde, haftada 3 gün düzenlenen çiçek mezadı, yaklaşan Sevgililer Günü nedeniyle hareketli günler geçiriyor. Mezatta, en güzel çiçekleri en uygun fiyata alabilmek için açık artırma usulüyle birbirleriyle yarışan esnaf, 14 Şubat için hazırlıklarını tamamlıyor.

Mezatta en fazla rağbet gösterilen çiçek ise gül oluyor. Sevgililer Günü öncesi Türkiye genelinde 3 milyon civarında gül satılmasının beklendiğini bildiren çiçekçiler, bu özel günde talebin artmasına bağlı olarak fiyatların yükselebileceği uyarısı yapıyor. Diğer zamanlar gülün tanesinin perakende olarak 3-5 liraya satıldığını hatırlatan esnaf, Sevgililer Günü'nde gülün 10 liradan 20 liraya kadar değişen fiyatlarla alıcı bulabileceğine dikkati çekiyor.

- Hazırlıklar tamam

Adana Çiçek Mezadı Müdürü Ayhan Satar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çiçekçi esnafının Sevgililer Günü için hazırlıklarını tamamladığını bildirdi.

Sevgililer Günü öncesi en çok gülün revaçta olduğunu vurgulayan Satar, şu bilgileri verdi:

"Geçen yıl, Sevgililer Günü öncesi 3 milyon gül satışa sunuldu. Bu yıl da aynı miktarda gül satışı bekliyoruz. Adana çiçek mezadında, sadece bulunduğumuz il sınırına hitap etmiyoruz, çevre illerden gelen çiçekçilere de hitap ediyoruz. Diyarbakır, Bingöl, Hatay gibi illerden gelenlere de hizmet vermekteyiz. Her kesime, her çiçekçiye hitap edecek çiçeklerimiz mevcut. Mezatta vatandaşa yönelik perakende çiçek satışı yapılmıyor. Sadece esnafa yönelik satış söz konusu. Katılım ücreti olarak ise esnaftan sadece faturaya yansıtılan sandalye bedeli alınıyor."

- Çiçekler açık artırmayla alıcı buluyor

Çiçek mezadındaki işleyişi de anlatan Satar, şöyle devam etti:

"Antalya, İzmir ve Yalova gibi illerden toplanan çiçekler, Ankara merkez şubeye getiriliyor. Daha sonra çiçekler, mezatların olduğu illere dağıtılır. Adana'ya gelen çiçekler sabahtan mezatta yerini alır ve depoya dizilir. Üreticiler arasında ayrım yapmamak için çekilişle sıraları belirlenen çiçekler, mezatta satışa sunulur. Bant üzerinden geçen çiçekler için, aldığı ürünü faturalandıran esnafın oturduğu yerde düğmeler açılır. Çiçekler birer birer sergilenirken kaç demet olduğu bilgisi verilerek çiçeğin fiyatı ekranlarda gösterilir. Çiçeği almak isteyen esnaf, o an düğmeye basar ve en son elini düğmeden çeken ihaleyi kazanmış olur. Satış bittiği anda düğme kapatılır ve hemen fatura çıkartılır. Esnaf aldığı malı fatura üzerinden çok rahat bir şekilde görür. Açık artırmayla yapılan bu yöntemle esnafımız en iyi çiçeği en uygun fiyata alabilmek için yarışır."

Muhabir: Sistem
Yayınlayan: Tevfik Işık

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com