Çiçekçilerde "Sevgililer Günü" heyecanı

Çiçekçilerde Sevgililer Günü heyecanı
Dükkanlarına en güzel çiçekleri almak için yarışan İzmirli çiçekçiler, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde 3 milyonun üzerinde kırmızı gülün satılmasını bekliyor- İzmir Çiçekciler Odası Başkanı Kış: "Sevgililer Günü'nde fiyatlarda çok ciddi bir artış olm

AHMET BAYRAM - İzmirli çiçekçiler, çiçek mezatlarında 14 Şubat Sevgililer Günü'ne hazırlanıyor. Dükkanlarına en güzel çiçekleri almak için yarışan çiçekçiler, Sevgililer Günü'nde 3 milyonun üzerinde kırmızı gülün satılmasını bekliyor.

Türkiye'nin çiçek üretiminin yüzde 60'ını karşılayan ve yılda 40 milyon karanfil ihracatı yapan İzmir'in Çiçekçiler Odası Başkanı Kazım Kış, AA muhabirine Sevgililer Günü hazırlıklarını anlattı.

Kazım Kış, havaların çiçek üretimi için çok elverişli olduğunu belirterek, "Gülde üretim çok fazla ve kaliteli oldu. Bölgemizde gül konusunda sıkıntı yaşamayacağız. Fiyatlar hemen hemen geçen senenin fiyatlarıyla aynı olacak, fiyatlarda çok ciddi bir artış olmayacak" dedi.

Çiçekçi dükkanlarında Sevgililer Günü hazırlıklarının başladığını kaydeden Kış, Sevgililer Günü'nde en fazla talebin kırmızı güle olduğunu, bunun dışında en çok karanfil, orkide ve lalenin satıldığını söyledi.

- "Zam olmayacak"

Havaların üretime elverişli gitmesi nedeniyle gülde üretimin fazla ve kaliteli olduğunu ifade eden Kış, "Bölgemizde gül konusunda sıkıntı yaşamayacağız. Fiyatlar hemen hemen geçen senenin fiyatlarıyla aynı olacak. Çok ciddi talep var. Fiyatlar, gülün kalitesine göre tanesi 5-7,5-10 lira olacak, en kaliteli gül 15 lira olabilir" diye konuştu.

İzmir'de insanların çiçek alma alışkanlığının fazla olduğunu dile getiren Kış, sadece İzmir'de 3 milyonun üzerinde gül satışı olacağını tahmin ettiklerini kaydederek, şunları söyledi:

"Yerli üretimimizle bu 3 milyonu karşılayabiliriz ama Çiçekçiler Odası olarak ithal edilen güllerin yollarda olduğunu biliyoruz. Bunlar da piyasaya dahil olunca hem fiyat çok yükselmeyecek hem de talebi rahatça karşılayabileceğiz. İthal güller, Hollanda, Kenya, Uganda, Ekvador ve Kolombiya'dan geliyor. Ekvador, dünyanın en kaliteli güllerini üreten ülkedir. Ancak bizim yerli üreticilerimiz arasında ithal kalitesinde gül üretenler de var. Bizim tercihimiz yerli gül kullanmak ve üreticimizi desteklemek."

Muhabir: Ahmet Bayram
Yayınlayan: Nevbahar Kabaklı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com