CIEPO 4. Ara Sempozyumu

CIEPO 4. Ara Sempozyumu
Uluslararası Osmanlı Öncesi ve Dönemi Osmanlı Araştırmaları Komitesi (CIEPO)) 4. Ara Dönem Sempozyumuna Uşak Üniversitesi ev sahipliği yapıyor.

Uluslararası Osmanlı Öncesi ve Dönemi Osmanlı Araştırmaları Komitesi (CIEPO)) 4. Ara Dönem Sempozyumuna Uşak Üniversitesi ev sahipliği yapıyor.
Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen açılış toplantısı ile başlayan CIEPO 4. dönem ara sempozyumu 3 gün devam edecek. Sempozyumun açılış toplantısına Vali Özdemir Çakacak, Garnizon Komutanı Jandarma Albay İsmail Özcan, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Şişman, Prof. Dr. Halil İnalcık, Rus Bilim Adamı Dimitry D. Vasilev, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı. Toplantıda konuşan Uşak Valisi Özdemir Çakacak, 3 gün sürecek sempozyumda yayınlanacak bildirileri kitaplaştıracaklarını ifade etti. 2011 yılını Uşak için tanıtım yılı ilan ettiklerini hatırlatan Vali Çakacak, “Üniversitemiz kurulduğu günden buyana ilimizin ve ülkemizin beklediği hizmetleri yerine getirmeye çalışıyor. Bugün açılışını yaptığımız ve toplam 125 bilim insanının katılacağı uluslar arası bir sempozyuma ev sahipliği yapması bunun en güzel göstergesidir” dedi.
Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Şişman, uluslararası Osmanlı Öncesi ve Dönemi Osmanlı Araştırmaları Komitesi'nin dünyadaki Osmanlı tarihçilerini bünyesinde barındırdığını söyledi. Komite'nin 4. Ara Dönem Sempozyumu'na ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını da anlatan Prof. Dr. Adnan Şişman, CIEPO sempozyumlarının iki yıl arayla yapıldığını bildirerek ev sahipliği yaptıkları sempozyuma 13 ülkeden 125 bilim adamı katıldığını ve sempozyum sonunda 118 bildiri yayınlanacağını kaydetti. Sempozyumda “Kral Yolu'ndan Şimendifere Ulaşım” ana temasının yanı sıra Osmanlı Dönemi'ndeki siyasi, askeri, ekonomik, mimari, ticaret ve edebiyat konularının ele alınacağını da hatırlatan Adnan Şişman, “Komite bugüne kadar çeşitli ülkelerde 19 sempozyum gerçekleştirdi. Sempozyumlar iki yılda bir yapılıyor. Üniversitelerin ev sahipliğinde gerçekleştirilen sempozyumlarda Osmanlı dönemi ve öncesine ait tarih araştırmaları tartışılır, yeni bilgi ve belgeler ışığında yapılan son araştırmalar hakkında bilgiler ortaya konur. Son yıllarda ara sempozyumlar düzenlenmeye başladı. İlki 1983 yılında Viyana'da yapılan ara sempozyumların dördüncüsüne ev sahipliği yapıyoruz. Böylesi önemli bir organizasyona ev sahipliği yapmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Tarih insan ile başlamış ve yollarda yazılmıştır. Medeniyetler yollar vasıtasıyla büyümüştür. Zenginlik yolların şehir şehir dolaşmasıyla büyümüştür. Bu yollar yapılmasaydı bugün farklı bir noktada olacaktık. Yollar medeniyetin, gücün ve zenginliğin sembolüdür. Bizler bu sempozyumda “Kral Yolundan Şimendifere”ana temasıyla Orta Asya'dan Anadolu'ya oradan da Avrupa'ya uzanan yılların izini süreceğiz” dedi.

OSMANLI TARİHİNE VERİLEN ÖNEM ARTIYOR
Uşak Üniversitesi'nin kuruluşunun 4. yılında böylesine önemli bir kongreye ev sahipliği yaptığını hatırlatan Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Cezmi Eraslan ise açılış konuşmasında şunları söyledi; “Uşak Üniversitesi'nin ilimi ve idari kadrosuna bu sempozyuma ev sahipliği yaptığı için tebrik ediyorum. Osmanlı tarihinin önemi son dönemde Türkiye ve dünyada artmaktadır. Böyle bir çalışma bunun da göstergesidir. Akademik yaşantımıza başladığımız yıllarda Osmanlı arşivinde araştırma yaparken uluslar arası araştırmacıların daha fazla çalıştığını görüyorduk. Biz bunu yadırgıyorduk. Osmanlı tarihi, cumhuriyete geçiş döneminden itibaren son birkaç yıla kadar layıkıyla araştırılmamış ve gereken önem verilmemiştir. Son yıllarda bu çalışmalar sıklıkla yapılmaya başlandı. Osmanlı tarihine verilen Önem her geçen gün artıyor. Bu kongrede de bunu açık bir şekilde göreceğiz” dedi.

SEMPOZYUMDAKİ BİLDİRİLERİ KİTAPLAŞTIRACAĞIZ
Üniversitelerin bulundukları şehirlerin ekonomik, kültürel, sosyal ve sanat hayatına canlılık katan kurumlar olduğunu belirten Vali Özdemir Çakacak, sempozyum kapsamında bilim insanlarını Uşak'ta ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirtti. Sempozyumda yayınlanacak bildirileri valilik olarak kitaplaştıracaklarını da kaydeden Uşak Valisi Özdemir Çakacak şunları söyledi; “Günümüz bilgi çağı, toplumumuz bilgi toplumudur. Bilgi baş döndürücü bir hızla üretilip çoğaltılıyor. Aynı hızla bilgiye bir tuşla ulaşılabiliyor ve teknolojiye dönüştürülüp pazarlanıyor. Üniversiteler bilginin üretildiği, çoğaltıldığı, topluma, ekonomiye ve teknolojiye uygulandığı kurumlardır. Üniversiteler bulundukları şehrin ekonomik, sosyal ve kültürel hayatına canlılık katmaktadır. Düzenledikleri sosyal kültürel, bilimsel, sanatsal ve sportif etkinliklerle toplumsal hayata da canlandırmaktadırlar. Demokrasiye içselleştirebilen özgür düşünce ortamını oluşturabilen kadrolarını ve bilgilerini çağın gereksinimlerine göre düzenleyen, dünyadaki her türlü gelişmeyi ayak uydurabilen üniversiteler daima bir adım önde olacaktır”
Uşak Üniversitesi'nin 2006 yılında kurulduğunu ve ilk gündem itibaren fiziki ve akademik yapısıyla Türkiye'nin ve Uşak'ın beklediği hizmetleri yerine getirmeye çalıştığını da belirten Vali Özdemir Çakacak şöyle devam etti; “Tüm üniversiteler varlıklarını bulundukları şehirlere borçludur. Bu borçlarını sanayi işbirliği, kültürel ve sosyal faaliyetlerle ödemek durumundadırlar. Dünyada Osmanlı tarihçilerini içinde barındıran CIEPO'nun 4. ara sempozyumuna ev sahipliği yapmamız ilimiz ve üniversitemiz için son derece önemlidir. Sempozyum boyunca ana tema dışında Osmanlı öncesi ve Osmanlı dönemine ait başta siyasi, askeri idari ve ekonomik konular olmak üzere yeni bilgiler ortaya çıkartılarak sunulacaktır. İlimize ait konularda tartışılacak olması bizi heyecanlandırmaktadır. 2011 yılını Uşak için tanıtım yılı ilan ettik. Bu anlamda bu sempozyumu düzenleyenlere teşekkür ediyorum. Bu kongre dünya çapında ilimizin adını duyurmaya vesile olacaktır. Valilik olarak bildirileri kitap haline getirip bastıracağız. Çünkü böyle bir kongrenin basılı evrak olarak arşivlerimizde kalmasının önemli olduğunu düşünüyoruz”
Sempozyumun açılış toplantısı konuşmaların ardından Prof. Dr. Halil İnalcık ile Rusya Bilimler Akademisi Doğu Araştırmaları Enstitüsü Tarih Bölüm Başkanı Türkolok Prof. Dr. Dimitry D. Vasilev'e fahri doktora beratı verilmesiyle devam etti. Dünyaca ünlü iki bilim adamına fahri doktora binişleri ve beratları Uşak Valisi Özdemir Çakacak ile Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Şişman tarafından takdim edildi.
Açılış toplantısının sadrından Atatürk Kültür Merkezi Fuaye alanında “Uşak ve Osmanlı Fermanları” sergisi açıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com