Çiftçi: “Basın Köprüdür”

Çiftçi: “Basın Köprüdür”
Çiftçi, Türk basınında sansürün kaldırılmasının 103. yıl dönümü dolayısıyla Vali Konağında basın mensuplarına yönelik düzenlediği kahvaltının ardından yaptığı konuşmada, basın ne isterse, hangi kurumdan isterse, kendilerini ilgilendiriyorsa ve verilmesin

Çiftçi, Türk basınında sansürün kaldırılmasının 103. yıl dönümü dolayısıyla Vali Konağında basın mensuplarına yönelik düzenlediği kahvaltının ardından yaptığı konuşmada, basın ne isterse, hangi kurumdan isterse, kendilerini ilgilendiriyorsa ve verilmesinde kanunen mahsur yoksa tüm bilgileri paylaşacağını söylediğini ve bunu yerine getirmeye çalıştığını ifade etti.
Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümünü kutlayan Çiftçi, ''Daha iyi şartlar altında çalışmanızı, daha güzel, doğru bilgileri, insanların menfaatine ve hayrına olacak bilgileri, onları ilgilendiren tüm konuları paylaşırsınız diye ümit ediyorum. Bizim için halkla ilişkiler ve basın çok önemli. Basın, idarecilerin yaptıklarını halka, halkın da tepkilerini, isteklerini idarecilere bildirir. Bu bakımdan köprü vazifesi görür. Bu köprüyü iki şeritli kurmuştuk. Artık duble yola çevirmenin vakti geliyor'' dedi.
Çiftçi, göreve başlamasından bu yana geçen 6 ay 22 günde 6 olumsuzluk yaşadıklarını, bunların, Simav'da kurt saldırısı ve deprem, il merkezinde siyanür bulunan atık su barajındaki çökme ve köyün içme suyuna siyanür karışması, yıldırım düşmesi sonucu ölümler ve su baskınları olduğunu anımsattı.

-6 AY 22 GÜNDE 50 BİN KİLOMETRE YOL KAT ETTİ-

Olumsuzlukların yanı sıra basının katkı ve destekleriyle olumlu gelişmeler de yaşandığına işaret eden Çiftçi, şöyle konuştu:
''Tarımın geleceğiyle ilgili toplantıda bazı kararlar almıştık. Şu anda Tarım Lisesi açıldı. Gölet ve baraj ihalelerinin hepsi yapıldı ve inşaat aşamalarına geçildi. Bunların içerisinde programda olmayanlar da var. 'Kütahya'ya gelince yoldan çıkıyoruz' diye slogan geliştirilmişti. Sıcak asfalt çalışmaları ilimizin birçok yerinde başladı. Yollar ile ilgili sorunlarımız aşılıyor. Okullarla ilgili önemli gelişmeler de kaydedildi. Toplam 88 milyon liralık eğitim yatırımı yapıyoruz. Özel İdare bir sürü yatırım yapıyor. Bu yılki bütçesi 36 milyon lira civarında. Maliye Bakanımız 7 milyon lira ek para gönderdi. Onların da ihaleleri yapılıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından ekstra para geldi. Yoncalı'da bir motelin temeli yakın zamanda atılacak. Marka kent olma yolunda her alanda hep beraber ilerliyoruz ve resmi tamamlıyoruz. Havaalanının temeli atıldı. Gediz'de spor sahası yapılıyor. Tavşanlı'daki stadın işleri de bitiriliyor. İŞKUR'dan bize gelen para 11 milyon lirayı geçti. İnşallah Hayme Ana'yı bu yıl daha ön plana çıkaracağız. Hayme Ana'nın bir sözünü her yıl ön plana çıkarıp onu ortaya koyacağız. Bütün bunları yaparken 50 bin kilometre yol kat etmişiz ki, günlük 200 kilometre yol demek.''

-''TOPYEKUN GÜL DÜŞÜNÜYORUZ, GÜZELLİKLERE DOĞRU KOŞUYORUZ''-

Çiftçi, Türkiye'de, Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre bu yıl üç ilin ön plana çıktığını dile getirerek, Kütahya'nın bundan sonraki yıllarda önce ilk 10'a, ondan sonra ilk üçe gireceğine inandığını anlattı.
Emniyet ve jandarma verilerine bakıldığında aile içi şiddet oranlarının azalmaya başladığına dikkati çeken Çiftçi, şunları kaydetti:
''Burada İl Sağlık Müdürlüğünü, Müftülüğü, diğer kurumlarımızı kullandık. Bu oranlar daha da aşağıya düşecektir. Proaktif yönetim adına bunları yapıyoruz. Proaktif yönetim, önceden bazı şeyleri öngörüp ilerlemenizdir. Bizim girmediğimiz İkinci Dünya Savaşı'ndan harap olmuş şekilde çıkan Almanya ve Japonya ilerledi, biz geri kaldık. Bu niye böyle oldu? Onlara yol gösteren, hedef gösteren ciddi kapasiteli insanları vardı ve ondan ilerlediler. Kütahya'ya hedefler koyarsak, bunların etrafında bütünleşirsek ilerleriz. 6 ay 22 günde önemli gelişmeler kaydettik. Daha da iyisi olacaktır. Şu anda toplasak, 6 ayda Kütahya'ya gelen yatırım 300 milyon lirayı geçiyor.
Bir ilin ve ülkenin gelişmesi için sac ayağı gerekiyor. Kamu kurum ve kuruluşları, üniversite ve sivil toplum kuruluşları olması lazım. Bunların biri eksik olursa gelişme olmuyor. Kütahya'da bunlara ilave olarak basın oldu. Basın ciddi manada destekledi. Güzel şeyler yapılıyor ve biz bu güzel şeyleri destekliyoruz. Bu güzel şeylerin arkasında topyekun Kütahya halkı var. Hazreti Mevlana'nın bir sözü var; (Gül düşün gülistan olursun.) Biz topyekun gül düşünüyoruz, güzelliklere doğru koşuyoruz.''
Kahvaltıya, Kütahya'da görev yapan ulusal ajans, gazete ve televizyonlar ile yerel gazete, televizyon ve radyoların temsilcileri katıldı.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com