“Çiftçi borçları ertelensin”

“Çiftçi borçları ertelensin”
Kütahya'nın Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, şap hastalığı yüzünden uzunca bir süredir kapalı olan hayvan pazarı yüzünden alım ve satım yapamayan besicilerin borçlarının ertelenmesi için kendilerinden yardım talebinde bulunduklarını bildird

Kütahya'nın Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, şap hastalığı yüzünden uzunca bir süredir kapalı olan hayvan pazarı yüzünden alım ve satım yapamayan besicilerin borçlarının ertelenmesi için kendilerinden yardım talebinde bulunduklarını bildirdi.
Simavlı besicilerin taleplerinde son derece haklı olduğunu savunan Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, yaklaşık 3 aydır hayvanını pazara getiremeyen besicilerin Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri ile özel bankalara olan borçlarının bir yıl ertelenmesi için kendilerinin de üst makamlara durumu resmi bir yazı ile ilettiklerini ve taleplerinin arkasında durduklarını söyledi.
Kadir Bütüner, besicilerin büyük bölümünün şap hastalığı yüzünden mağdur olduğunu belirterek, kredi borçlarının ertelenmesini istedi.
Şap hastalığının ortaya çıkmasıyla 3 aydır kapalı olan hayvan pazarının besicilere verdiği zarara dikkat çeken Bütüner, çiftçilerinde ürünlerinin yaz döneminde meydana gelen aşırı sıcaklar yüzünden domates, biber, patlıcan, kavun, karpuz, taze fasulye, salatalık gibi ürünlerinin tarlada kavrularak ilçe genelinde önemli ölçüde ürün kaybının meydana geldiğini kaydetti.
Simavlı besici ve üreticilerin sezona girdi fiyatlarındaki artışlar yüzünden borçla girdiğine dikkat çeken Bütüner, hayvan pazarının kapanmasının yanında ürünlerinin de aşırı sıcaklar yüzünden tarlada kavrulmasıyla Simavlı üreticilerin sıkıntılarının daha da büyüdüğünü belirterek, “ Simavlı besicilerle üreticilerin Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri ile özel bankalara olan kredi borçlarının bir yıl ertelenmesini talep ediyoruz. Ayrıca Simavlı çiftçilerle besicilerin Sosyal Güvenlik prim borçlarının da faizsiz ertelenerek ödenmesinde kolaylıklar sağlanması talebinde bulunduk” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com