Çiftçi sertifikalı tohumluk bulamıyor

Çiftçi sertifikalı tohumluk bulamıyor
Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde sertifikalı tohumluk bulamayan çiftçiler tohumluğu çevre ilçelerden temin etme yoluna gidiyor.

Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde sertifikalı tohumluk bulamayan çiftçiler tohumluğu çevre ilçelerden temin etme yoluna gidiyor
İlçede bu yıl sertifikalı tohumluk temin etmesi gereken kurumların hiçbirinin sertifikalı tohumluk temini yoluna gitmediğine tepki gösteren çiftçiler, “ Hububatta ekim dönemi başlamasına karşın çiftçilerin ihtiyaç duyduğu sertifikalı tohumluğu maalesef ilçemizde bulamıyoruz. Tohumluk getiren ve satan hiçbir resmi ve özel kuruluş yok. Bu nedenle çiftçi sertifikalı tohumluk satın almak için ek nakliye parası ödeyerek komşu ilçelerdeki bayilerden sertifikalı tohumluk temini yoluna gitmekte ya da zorunlu olarak bu yıl hasat ettiği hububattan tohumluk elde etmektedir. Üretimde verim artışı sağlamak için tarımda ıslah edilmiş çeşitlerin ve kaliteli tohumlukların kullanılması, hem tarımsal işletmeler hem de bölge veya ülke ekonomileri açısından kayda değer faydalar sağlayacağı biliniyorken, çiftçinin sertifikalı tohumluktan mahrum edilmesi büyük eksikliktir. Çünkü sağlıksız tohum ekilmesi sonucu çimlenme veya çıkışlarda düşüşler görüleceği ve fidelerin zayıf olacağı muhakkaktır. Bu durum ilçemizde önümüzdeki yıl hububatta ürün kalitesi ve ürün artışında düşüşe sebep olacaktır. “ dediler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com