Çiftçiler Eğridir'de meyve bahçelerini gezdi

Çiftçiler Eğridir'de meyve bahçelerini gezdi
Kütahya'dan çiftçiler, İl Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odası organizasyonuyla Isparta'nın Eğridir ilçesinde meyve bahçelerini gezdi.

Kütahya'dan çiftçiler, İl Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odası organizasyonuyla Isparta'nın Eğridir ilçesinde meyve bahçelerini gezdi.

İl Tarım Müdürü Dr. Altuğ Atalay, yaptığı yazılı açıklamada, Kütahya'da meyveciliğin geliştirilmesi ve çiftçilere alternatif gelir kaynağı oluşturmaya yönelik uygulamalı meyve bahçeleri tesis edilerek bölge halkının refah seviyesinin artırılmasını sağlamak amacıyla Eğridir Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsüne gezi düzenlediklerini bildirdi.
Geziye, kendisi, Kütahya Vali Yardımcısı Metin Selçuk, Kütahya Ziraat Odası Başkanı Ömer Demirtaş ile merkeze bağlı köylerden yaklaşık 100 çiftçinin katıldığını ifade eden Dr. Atalay, şunları kaydetti:
''Teknik uygulamaların ve gelişen teknolojilerin yerinde görülmesi, ilimizde yapılan ve yapılacak olan meyvecilik yatırımları açısından önemlidir. Eğridir Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü toplantı salonunda, enstitünün yapmış olduğu faaliyet ve çalışmalar hakkında kısa bilgi verildi ve çiftçilerimiz ile karşılıklı bilgi alışverişi yapıldı. Daha sonra gezilen meyve bahçelerinde, yarı ve tam bodur meyvecilikte budama ve sıra arası, sıra üzeri mesafeler ve verime etkileri, tam bodur terbiye sisteminde uygulanan kesim yapılmadan önce eğme bükme yöntemleri, uygulama biçimleri hakkında bilgiler verildi. Zirai mücadele, budama, gübreleme, aşılama ve sulama gibi teknik konular hakkında enstitü yetkililerince çiftçilerimiz bilgilendirildi.''
Dr. Atalay, çiftçilere yönelik teknik eğitim gezilerinin devam edeceğini duyurdu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com