Çiftçilere bitki koruma eğitimi

Çiftçilere bitki koruma eğitimi
Kütahya'nın Gediz ilçesinde, çiftçilere 'bitki koruma ürünleri uygulama belgesi' eğitimi veriliyor.

Kütahya'nın Gediz ilçesinde, çiftçilere 'bitki koruma ürünleri uygulama belgesi' eğitimi veriliyor.
Gediz İlçe Tarım Müdürü Ali Cihan Ulusoy, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından hazırlanarak 21 Kasım 2009 tarihli resmi gazetede yayınlanan “Bitki Koruma Ürünleri Uygulama ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik” gereği bölgedeki tüm çiftçileri “Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi” eğitimine aldıklarını söyledi.
İlçe Tarım Müdürü Ali Cihan Ulusoy, 21 Mayıs 2010 tarihinde yürürlüğe girecek olan Bitki Koruma Ürünlerinin Uygulama Usul ve Esasları Yönetmeliği'ne göre ürettikleri ürünleri ticari amaçlı satan çiftçilerin ilaçlama belgesi olmadan ilaçlama yapamayacakları uyarısında bulundu. Bölgedeki tüm çiftçilerin söz konusu belgeyi alabilmeleri için İlçe Tarım Müdürlüğü elamanlarınca köylerde verdikleri zirai ilaçlama eğitimlerine katılmasını isteyen İlçe Tarım Müdürü Ali Cihan Ulusoy, 'Bu yönetmelikle, bitki ve bitkisel ürünlere zararlı organizmalarla mücadelede kullanılan bitki koruma ürünlerinin tarla, bağ ve bahçeler ile ürünlerin saklandığı yerlerde uygulanmasında uygulayıcıların, bitkilerin, hayvanların ve çevrenin korunması amaçlanmaktadır. Yönetmeliğe göre, bitki koruma ürünlerinin profesyonel kullanıcılar ve bitkisel üretim yapan kişiler tarafından uygulanması gerekmektedir. Bu kişilerin ilaçlama yapabilmesi için yönetmelik gereği verilen kısa süreli eğitime katılmaları ve eğitim sonunda “Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi” almaları zorunludur. Bu belgeyi almak isteyenlerin mağdur olmamaları için elemanlarımızca verdiğimiz eğitimlere mutlaka katılmaları gerekir.
Yönetmeliğin yürürlüğe gireceği 21 Mayıs 2010 tarihinden önce eğitime katılanlara İlçe Tarım Müdürlüğümüzce Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi verilecek. Tüm çiftçilerimizin eğitimlere katılarak bu fırsattan yararlanmalarını istiyoruz' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com