Çiftçilere Meyve Fidanı Dağıtıldı

Çiftçilere Meyve Fidanı Dağıtıldı
2009 ve 2010 yılı meyveciliği geliştirme projeleri kapsamında Kütahya'nın ilçlerinde bulunan çiftçilere toplam 26.030 adet sertifikalı meyve fidanı alımı ve dağıtımı yapıldı.

2009 ve 2010 yılı meyveciliği geliştirme projeleri kapsamında Kütahya'nın ilçlerinde bulunan çiftçilere toplam 26.030 adet sertifikalı meyve fidanı alımı ve dağıtımı yapıldı.
İzmir Ödemiş Bademli Tarımsal Kalkınma Kooperatifinden temin edilen sertifikalı 11.440 adet kiraz, 5.440 elma, 5.400 tüplü ceviz; 3.750 adet armut fidanları önceden tespit edilmiş olan projeden yararlanacak çiftçilere dağıtılmak üzere Tarım İlçe Müdürlüklerine teslim edildi.
Tarım İl Müdürlüğü Genel Bütçesi ve İl Özel İdaresi bütçesi finansmanıyla alınan toplam 26.030 adet fidanla, 540 dekar ceviz bahçesi, 229 dekar kiraz, 108 dekar elma, 75 dekar armut bahçesi olmak üzere toplam 952 dekar meyve bahçesi tesis edilecek.
Fidan alımının bizzat fidan üretimi yapılan Bademli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi arazilerinde, konu uzmanı Ziraat Mühendis ve Teknisyenlerinden oluşan bir komisyon tarafından gerekli sağlık şartlarını taşıyan hastalık zararlı ihtiva etmeyen çeşitlerden yapıldığını, meyve bahçelerinde verimde en önemli faktörlerden biri olan uygun sayıda dölleyici çeşit bulunması için planlama yapılarak buna göre fidan alımının yapıldığını ifade eden yetkililer; meyve bahçelerinin yer seçimi, çukurların açılması, dikim vb tüm aşamalarda İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü teknik elemanlarında çiftçilere her türlü teknik desteğin verildiğini, değişik İlçelerde örnek meyve bahçelerin çoğalması ile meyveciliğe olan ilginin artacağını, oluşan potansiyel ile sektörde gelişme sağlanacağı, profesyonel anlamda yetiştiriciliğin artacağını ifade ettiler.
Kütahya geneli toplam 6.519 hektar meyvecilik alanı bulunmakta olup uygulanan projeler ile 95,2 hektar meyve bahçesi kurularak meyvecilik alanları %1,5 oranında arttırıldığı elirtildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com