Çiftçilere "sahte gübre" uyarısı

Çiftçilere sahte gübre uyarısı
Gübre ihtiyacını temin etmeye başlayan çiftçilerin, piyasada dolaşan farklı fiziki özelliklerde sahte kimyevi gübrelere karşı dikkatli olması, köylerde ve pazarlarda kamyon üzerinde satılan ürünlerden kaçınması gerektiği belirtildi

KONYA (AA) - Gübre ihtiyacını temin etmeye başlayan çiftçilerin, bugünlerde piyasada dolaşan farklı fiziki özelliklerde sahte kimyevi gübrelere karşı dikkatli olması, köylerde ve pazarlarda kamyon üzerinde satılan ürünlerden kaçınması gerektiği belirtildi.

Sarayönü İlçesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun zamandır yağış bekleyen çiftçilerin bahar havasında devam eden bugünlerde destekleme ödemelerinin de yapılmasıyla ekinlerin üzerine gübre atmaya başladığını söyledi.

Gübre ihtiyacını temin etmeye çalışan çiftçilerin, bugünlerde piyasada dolaşan farklı fiziki özelliklerde sahte kimyevi gübrelere karşı dikkatli olması gerektiğini ifade eden Karlı, yanlış gübrenin topraktaki etkisinin 10 yıl sürebildiğini dile getirdi.

Karlı, şikayetler üzerine yapılan denetimlerde, farklı çuvallarda ve farklı fiziki özelliklerde kimyevi gübrelere rastlanabildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Yapılan analizler neticesinde içerisinde yüzde 20-40 oranında tuz bulunduğu tespit edilen sahte gübrelerin piyasada dolaştığı biliniyor. Bu nedenle çiftçimizin emeklerinin boşa gitmemesi için gübre ihtiyaçlarını mutlaka, kimyevi gübre üretimi yapan firmalarla satış sözleşmesi olan gübre bayilerinden temin etmesi büyük önem arz etmektedir. Köylerde ve pazarlarda kamyon üzerinde satılan ürünlerden çiftçimizin kaçınması gerekmektedir. Gübre satın alırken mutlaka lisans ve tescil belgesini isteyin, faturasını mutlaka alın."

- 50 liralık bir çuval gübre 30 liraya veriliyorsa, çiftçilerimiz bundan şüphelensin"

Karlı, Türkiye'de son dönemde sahte gübre imalatının ve satışının yaygınlaştığını vurgulayarak, sahte gübreciler yüzünden, sadece yüzde 16-18'lik fosforlu gübre ile buğday ekimi yapan çiftçiler olduğunu, bundan çiftçinin zarar göreceğini aktardı.

Gübre çuvallarının, firmaların ismiyle orijinal gibi basılmış olabileceğini, bu nedenle çiftçilerin çok dikkatli olması gerektiğini anlatan Karlı, "İçine, gübreyle karışacak maddeler, tuz, toprak tipi madde, cips, alçı konmuş olabilir. Kamyonla bunları getirip 'sıkıştım ben ucuza satıyorum' diyerek satmaya kalkanlara karşı, çiftçilerimiz uyanık olsun. 50 liralık bir çuval gübre, 30 liraya veriliyorsa, çiftçilerimiz bundan şüphelensin ve bu tür gübreleri almasın" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com