Çiftçilere ''sarı pas hastalığı'' uyarısı

Çiftçilere ''sarı pas hastalığı'' uyarısı
Kütahya'da çiftçilere, sarı pas hastalığına karşı dikkatli olmaları yönünde uyarı yapıldı.

Kütahya'da çiftçilere, sarı pas hastalığına karşı dikkatli olmaları yönünde uyarı yapıldı.
İl Tarım Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bu yıl aşırı yağışlardan dolayı Türkiye'de görülen sarı pas hastalığının, Kütahya'daki hububat alanlarında ekonomik düzeyde zarar oluşturabileceği bildirildi.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığının, sarı pas hastalığını kritik bitki koruma hastalıkları kapsamına aldığı duyurulan açıklamada, şunlar kaydedildi:
''Bakanlığımız sarı pas konusunda tüm İl Müdürlüklerinin illerinde hastalığın seyri ve yapılan çalışmalar konusunda her hafta sonu Bakanlığa rapor gönderilmesi konusunda talimatlandırmıştır. Bu kapsamda Kütahya İl Müdürlüğü olarak teknik elemanlarımız tarafından hububat ekili alanlar survey programına alınarak gerekli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar neticesinde sarı pas hastalığı Aslanapa, Emet, Domaniç, Hisarcık, Pazarlar, Şaphane ve merkez ilçelerimizde toplam 1025 dekar alanda tespit edilmiş olup, üreticilerimize teknik talimatlar çerçevesinde gerekli uyarılar yapılmıştır. Tüm köy muhtarlıklarımıza sarı pas hastalığı konusunda çiftçi mektubu gönderilmiş, teknik elemanlar tarafından yapılan survey ve eğitim çalışmalarında üreticilere pas hastalıklarına dayanıklı buğday çeşitlerini ekmeleri, dekara 17-22 kilogramdan fazla tohum atmamaları, toprak analizi yaptırarak aşırı azotlu gübreden kaçınmaları konusunda tavsiyelerde bulunulmuştur.''
Bu arada, açıklamada, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğünce Türkiye'de ekonomik öneme sahip 29 ürüne ait bilgilerin yer aldığı 750 bin adet küçük çiftçi el kitaplarının dağıtıldığı ifade edilerek, ''Bu kapsamda Kütahya İl Müdürlüğümüze de kullanmak üzere 7 bin 900 adet çiftçi el kitabı ile 5 bin 900 adet liflet ve broşür gönderilmiştir. Gönderilen bu kitap ve broşürler çiftçi eğitim hizmetlerinde, ziraat odalarında, tarım kredi ve pancar kooperatiflerinde, Tar-Gel kapsamında köylerde bulunan tarım danışmanlarımızın üreticiler ile olan ilişkilerin geliştirilmesinde kullanılmak üzere dağıtılmıştır'' denildi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com