"Çiftçilerimiz BBP iktidarında refaha erecek”

"Çiftçilerimiz BBP iktidarında refaha erecek”
Büyük Birlik Partisi (BBP) Eskişehir Milletvekili adayı Muhsin Başaran, BBP iktidarında çiftçilerin refah içinde yaşayacaklarını söyledi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Eskişehir Milletvekili adayı Muhsin Başaran, BBP iktidarında çiftçilerin refah içinde yaşayacaklarını söyledi.
Başaran yaptığı yazılı açıklamada, ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 35' ini çiftçilerden oluştuğunu, çiftçinin yaşadığı ekonomik ve hukukî sorunlara çözüm bulunulmasına büyük önem verdiklerini belirtti.
Başaran, 'Doğru tarım politikaları, içeride ve dışarıda sağlam bir analitik tutarlılıkla, Türkiye tarımı için konulan kısa - orta - uzun vade hedeflerle uyarlı bir politika seti seçimini gerektirir. Bu bağlamda: Dünya Ticaret Örgütü tarım turlarında, 'adil ticaret' söylemi altında kendi fazla tarım üretimlerini dünya ülkelerine sokmak için 'pazara giriş' koşullarını kolaylaştırmak isteyen ABD - AB kaynaklı politika değişimi taleplerinin karşısında; önce iç destek ve dışsatım sübvansiyonlarının sıfırlanmasını talep eden tarafla birlikte hareket kontrollü olarak ele alınacaktır' dedi.
AB süreci, sektörün önündeki en önemli açılım olduğunu ifade eden Başaran şunları söyledi; 'Müzakere Çerçeve Belgesi'nin; tarım - kişilerin serbest dolaşımı - yapısal politikalara kalıcı derogasyonlar (ayrılık, istisna ve kısıtlama) koyan içeriği, süreci tarım açısından olumlu sonuç üretmesi mümkün olmayan bir zemine taşımıştır. Bunun yanında, adaylık sürecinde Türkiye'nin imzalaması istenecek olan 'Çift Taraflı Sıfırlama' Anlaşması da büyük önem taşımaktadır. ÇTS Anlaşması ile AB ile Türkiye arasındaki gümrük vergilerinin karşılıklı sıfırlanması söz konusu olacaktır. Bu durum, rekabet avantajına sahip olan AB tarafına olumlu, yalnızca fındık-koyun eti-bakliyat-yaş meyve sebzede rekabetçi olabilen Türkiye'ye ise olumsuz etki yapacaktır. Bitkisel ve hayvansal temel tarım ürünlerinin tümünde iç piyasayı yüzde 150'nin üstündeki gümrük vergileri ile korumasına karşın yılda 6.5 milyar dolara yakın tarım ürünü dışalımı yapan Türkiye'nin, 27 AB ülkesine karşı gümrüklerini sıfırlaması durumunda karşı karşıya kalacağı dışalım baskısını öngörmek zor değildir. Büyük Birlik Partisi, tarım ürünlerine IMF ve Dünya Bankası dayatmasıyla getirilen tehditleri tamamen kaldırılacak, yerli üretimin arttırılmasını teşvik edecektir.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com