"Çiftçilerimiz buğdaylarını satmakta acele etmesinler"

"Çiftçilerimiz buğdaylarını satmakta acele etmesinler"
Eskişehir Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Yusuf Kızıldağ, üreticilerin buğdaylarını hemen satmamaları konusunda acele etmemeleri gerektiğini söyledi.

Eskişehir Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Yusuf Kızıldağ, üreticilerin buğdaylarını hemen satmamaları konusunda acele etmemeleri gerektiğini söyledi.
Hasat döneminin başlaması ile birlikte çiftçinin buğdayını satarken arz fazlalığı nedeniyle ürün fiyatında düşüş olduğunu belirten Kızıldağ, 'Üreticilerimiz buğdaylarını satmakta acele etmesinler. Satmasın bekletsinler. Bugünlerde oluşan kilogram başına 50 ila 70 kuruş aralığında oluşan fiyat aralığı hasat mevsimini sonrasında en az 20 kuruş üzerinde oluşacaktır. Yani buğdayı bugün borsada 70 kuruşa alıcı buluyorsa bir, iki ay sonra 90 kuruşa, bir liraya alıcı bulacaktır.
Dünya buğday üretim açığının 14 milyon ton olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise yıllık 16,5 milyon ton buğdaya ihtiyaç varken 21 milyon ton civarında üretim gerçekleşmektedir.
Böyle bir fiyat artışı bundan önce 1988 yılında gerçekleşmişti' diye konuştu.
Türkiye Un Üreticilerinin ürünlerinin kalitesini artırmak için kullandığı buğdayının önemine dikkat çeken Kızıldağ şunları söyledi; 'Dünyanın buğday tüketimi 658 milyon tondur. Bu sene için Dünya buğday üretiminin 644 milyon ton olacağı, yaklaşık 14 milyon ton buğday üretim açığının fiyatları yükseltmesi beklenmektedir. Dünya da iki yıldır verim düşüşü olurken ülkemizde yağış artışından kaynaklanan verim artışı olmuştur. Dünyada ve ülkemizde buğday üretimi önemli hale gelmektedir. Türkiye buğdayı içerisinde Polatlı buğdayı önemli bir yer edinmiştir. Çiftçilere önerim, dünya buğday üretimi ve stoklarının azalmasından dolayı buğdaylarının kıymetlerini bilmeli ve mahsullerini en iyi şekilde değerlendirmeleridir. Buğdaylarını satarken acele etmeden piyasaya götürmeleri, sadece borçları kadar ürün satmaları tavsiyemdir' şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com