“Çiftçilerimizi alternetif ürünlere teşvik ediyoruz”

“Çiftçilerimizi alternetif ürünlere teşvik ediyoruz”
AK Parti İl Başkanı Hilmi Alper, köylerdeki gelir düzeyini arttırmak için çiftçilere yağlı tohum bitkileri üretmeye ve meyveciliğe teşvik ettiklerini söyledi.

AK Parti İl Başkanı Hilmi Alper, köylerdeki gelir düzeyini arttırmak için çiftçilere yağlı tohum bitkileri üretmeye ve meyveciliğe teşvik ettiklerini söyledi. KÖYDES Projesi ile köylerdeki yol ve içme suyu sorununun çözüldüğünü ifade eden Alper, köylerin kanalizasyon problemlerini de çözeceklerini ifade etti.
AK Parti iktidarının köylere büyük önem verdiğini tarım, hayvancılık ve alt yapı yatırımlarına büyük destekler verildiği kaydeden Hilmi Alper, “Köylerimizdeki işsizlik ve ekonomik problemleri çözmek için çiftçilerimize alternatif ürünlere teşvik ediyoruz”dedi.
İl Özel İdaresi'nin her yıl en az 10 adet sulama göleti inşa ettiğini bu durumun sulanabilir tarım alanlarını arttırdığını anlatan Hilmi Alper, “KÖYDES projesi ile köylümüzün yol ve içme suyu problemini çözdük. KÖYDES kapsamında Uşak'a yaklaşık 60 milyon TL ödenek aktarıldı. Bizim hedefimiz kentlerdeki tüm hizmetlerin köylerimizde de olmasıdır. Yol ve içme suyu yatırımlarının ardından şimdi de kanalizasyon, köy konağı, köy meydanı ve çocuk parkı gibi hizmetleri kazandırmak için çalışıyoruz. İlimizde toplam 244 köyümüz var ve yüzde 65'inde köy içi parke taşı döşemesi yaptık. Nüfusu yoğun olan köylerimizin çoğunda kanalizasyon ve köy konağı yatırımlarını tamamladık. Çocuklar için oyun parkı, alternatif yollar gibi hizmetleri de tüm köylerimizde gerçekleştirmek istiyoruz”dedi.
Kırsal kesimde yaşayan vatandaşların tarım ve hayvancılıkla geçimini sağladığını köylülere daha çok gelir getirten alternatif ürünlere teşvik ettiklerini de kaydeden Alper şunları söyledi; “İl genelinde irili ufaklı 400'ün üzerinde göletimiz var. İlimizde genellikle arpa, buğday, haşhaş ve nohut ekimi yapılıyor. Köylümüzün bu ürünlerin yanı sıra daha yüksek getirisi olan yağlı tohum bitkileri üretmesini meyvecilik ve sebzecilik yapmasını arzu ediyoruz. Sulu tarımın gelişmesi için damlama sulama sistemi meyvecilik gibi desteklemeler veriliyor. Köylülerimizi bu yönde teşvik edebilirsek gelir düzeyini arttırabiliriz. Çünkü arpa ve buğday ekerek bir yıllık geçim sağlamak mümkün değil. Yılda iki üç ürün elde edebileceğimiz yağlı tohum bitkilerine ve meyveciliğe önem vermek zorundayız”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com