“Çiftçilerimizin tarımsal desteklerden yararlanmasını istiyoruz”

“Çiftçilerimizin tarımsal desteklerden yararlanmasını istiyoruz”
Uşak Valisi Özdemir Çakacak, Yayalar Beldesi'nde Devlet Su İşleri tarafından inşa edilen sulama göletinde ve beldedeki seraları inceledi.

Uşak Valisi Özdemir Çakacak, Yayalar Beldesi'nde Devlet Su İşleri tarafından inşa edilen sulama göletinde ve beldedeki seraları inceledi.

Sivaslı ilçesine bağlı Yayalar Beldesi'nde Belediye Başkanı Halil Özkan'ın girişimleri, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun talimatları ile Karagür Deresi mevkiinde sulama amaçlı bir gölet inşa edilmişti. Geçen yıl su tutmaya başlayan gölet bu yıl ilk defa sulama amacıyla kullanılmaya başlandı. Vali Özdemir Çakacak, ilçe Kaymakamı Mehmet Levent Kepçeli, İl genel Meclisi Başkanı Ali İhsan Uzun, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Ecemiş ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Atilla Arslan ile gölette ve yöredeki seraları gezdi. İnşa edilen göletin tarımsal kalkınmaya katkıda bulunacağını ifade eden Vali Özdemir Çakacak, tarımsal destekler hakkında da belde halkına da bilgi verdi. Uşak'taki sulanabilir arazilerin arttırılması için İl Özel İdaresi'nin her yıl ortalama 12 gölet inşa ettiğini hatırlatan Vali Çakacak, “Çiftçilerimizin tarımsal desteklerden yararlanmasını istiyoruz. Amacımız tarım ve hayvancılığı geliştirmek. Yayalar'da inşa edilen gölet ve organize hayvancılık bölgesi belde ekonomisine ciddi katkı sağlayacaktır. Bu yıl aşırı yağışlardan dolayı nohut ve hububat üretiminde rekolte düşüşü yaşanıyor. Vatandaşlarımız bu sıkıntılarını bize aktardı. Özellikle nohutta son 30 yılın en düşük verimi alındı. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz birkaç yıl önce 'hisar' çeşidi nohut geliştirdi. Hisar çeşidi olumsuz hava koşullarına daha dayanıklı çıktı. Hisar çeşidinin üretim iznini Uşak olarak biz aldık. Tarım da benzer çalışmalara imza atarak üreticilerimizin daha fazla kazanç elde etmesini istiyoruz. Yayalar beldesinde gölet inşası ve yöredeki elektrik sıkıntısı giderildikten sonra sebze üretimi artmaya başladı. Bazı çiftçilerimiz sera yatırımlarına başladı. Bir vatandaşımız 35 bin TL banka kredisi kullanarak bu işe öncülük etti. Bölgede sera yatırımlarının artacağını düşünüyoruz. Valilik olarak biz elimizdeki imkanlar ölçüsünde bu yatırımları destekleyeceğiz” dedi.

ATIK SULAR GÖLETİ KİRLETİYOR
Yayalar Belde Belediye Başkanı Halil Özkan ise gezi sırasında beldenin sorunlarını dile getirdi. İnşa edilen göletin yöreye hareket getirdiğini, tarımsal üretimin ve buna bağlı sosyal hayatın canlandığını anlatan Başkan Özkan, Sivaslı ilçesi Pınarbaşı ve Selçikler'den gelen evsel atık suların göleti kirlettiğini iddia etti. Sivaslı ilçesinde birlik kurulduğunu ve ortak bir tesis inşa edileceğini söyleyen Halil Özkan, “ Sivaslı ilçe belediyemiz öncülüğünde bir birlik kuruldu. Bu birliğe ilçemizdeki tüm belde belediyelerimiz üye. Birlik evsel atık su arıtma tesisi için kuruldu. Tesis için çalışmalar başlatıldı, yer tespiti yapıldı. Ancak çalışmalar yavaşladı. İlçenin atık suları bu havzada kirliliğe neden oluyor. Dereden gelen kirlilik gölette de belirgin şekilde görülüyor. Bu sorunu çözdüğümüz takdirde daha rahat olacağız. Kirliliğin önlenmesi için arıtma tesisinin bir an önce inşa edilerek faaliyete geçmesini istiyoruz” dedi.
Vali Özdemir Çakacak ve beraberindeki heyet incelemelerin ardından iftar yemeğini Yayalar Belediyesi'ne ait aile çay bahçesinde yedi. Belediye Başkanı Halil Özkan'ın ev sahipliği yaptığı iftarın ardından Vali Çakacak ve beraberindekiler beldeden ayrıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com