Çiftçilerin sulama kanalı sıkıntısı

Çiftçilerin sulama kanalı sıkıntısı
Hisarcık ilçesinde, su kanalı bulunmayan mevkideki tarlalarını sulamakta zorlanan çiftçiler, yetkililerden yardım istedi.

Hisarcık ilçesinde, su kanalı bulunmayan mevkideki tarlalarını sulamakta zorlanan çiftçiler, yetkililerden yardım istedi.
KÜTAHYA - Çiftçi Kadir Akpınar, ilçeye 2 kilometre uzaklıkta bulunan Kıralanı mevkisinde çiftçilerin yüzlerce dönüm arazisi bulunduğunu söyledi.
Bu mevkide kendisinin 60 dönüm arazisi olduğunu ve tarlalarını 30 yıldan bu yana 1 kilometre uzaklıkta bulunan Kocaçay'dan kendi imkanlarıyla getirdikleri suyla sulamaya çalıştıklarını ifade eden Akpınar, şöyle konuştu:
''Sulama zamanı bizler için tam bir eziyete dönüşüyor. Arazisi çaya yakın olan çiftçiler için bir sıkıntı yok. Ancak benim gibi tarlası 1 kilometre uzakta olan çiftçiler için sulama tam bir kabus. Öncelikle su arığının içinde biten ot, kamış ve çamuru tekrar tekrar temizlemeniz gerekiyor. Bunun insan gücüyle yapılması çok zor. Bu nedenle sulamaya başlamadan önce arıkların içini iş makinesi kiralayarak temizletmek zorunda kalıyoruz. Bu da bize mali yönden büyük yük getiriyor. İlçemizde 3 yıl önce 20 kilometre kanal onarımı, 10 kilometre yeni kanal yapıldı. Kocaçay'dan bu mevkiye 1 kilometre sulama kanalı yapılmadı. Bunun sıkıntısını bizler çekiyoruz. Şu anda ekili olan pancarımı yeterince sulayamıyorum. Çiftçiler olarak yetkililerden Kocaçay'dan Kıralanı mevkisine 1 kilometre sulama kanalı yaparak bizi bu işkenceden kurtarmalarını istiyoruz.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com