“Çiftçimiz zor durumda”

“Çiftçimiz zor durumda”
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Afyonkarahisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Çankaya'yı ziyaret etti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Afyonkarahisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Çankaya'yı ziyaret etti.

 Geçtiğimiz günlerde Yenice Mahallesi fuar alanında meydana gelen yangında, yaklaşık 500 dekar buğdaylık alan yanmış ve yangın esnasında Afyonkarahisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Çankaya dumandan etkilenmişti.
Afyonkarahisar'a gelen TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ahmet Çankaya'yı ziyaretinde kendisine geçmiş olsun dileklerini iletti. Ziyarette konuşan Afyonkarahisar Ziraat Odası Başkanı Çankaya, Bayraktar'ın kendilerini ziyaret etmesinden dolayı mutlu olduklarını, geçirmiş oldukları yangın felaketini halen unutmadıklarını söyledi.
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ise, Çankaya'nın başarılı oda başkanları arasında yer aldığını söyledi. Hububatın dünyada desteklendiğini ve Türkiye'de de ciddi anlamda desteklenmesi gerektiğini aktaran Bayraktar, 'Bu sene Toprak Mahsulleri Ofisi ile yaptığımız girişimler sonrasında alım yapmasını sağladık. Buğday üreticilerinin sıkıntılarını Başbakanımıza yaptığımız toplantılar ile anlattık. Toplantıda bizler buğdayın primle desteklenmesini istedik. Aradaki sürüm farkının verilmesini istedik. Aynı zamanda fiyat politikası da istenilen yerde olmadığını anlattık. Bu konuda çiftçinin yeterli ölçüde desteklenmesi lazım. Özelliklede hububat çok önemli bir sektördür. Bu nedenle nasıl dünyada destekleniyorsa ülkemizde de desteklenmesi lazımdır. Bununla ilgili olarak görüşmelerimiz ve çalışmalarımız devam ediyor. Biz her şeye rağmen bu yıl 19 ila 20 milyon ton olarak bekliyoruz. Üreticimiz zor koşullarda da olsa Türkiye'yi aç bırakmıyor' diye konuştu.

'ÇİFTÇİMİZ ZOR DURUMDA'
Üreticinin zor koşullar altında olsa da Türkiye'yi aç bırakmamak için çalıştığını aktaran Genel Başkan Bayraktar, çiftçinin borçlarına rağmen üretim yaptığını söyledi. Şemsi Bayraktar, 'Buğday üreticisinin borç içerisinde olduğunu, aldığı kredileri ödeyemediğini söyledik. Bunun için düzenleme yapılmasını ve çiftçinin destelenmesini istedik. Çiftçimizin Ziraat Bankalarından almış olduğu kredilerin yanı sıra özel bankalardan da krediler kullanmaktadır. Borçlarına rağmen çiftçimiz üretim yapmakta ve zor bir
görevi yürütmektedir. Bankalara borçları olan çiftçilerimiz desteklenmeli ve kolaylı sağlanmalıdır' dedi.

FINDIK ÜRETİMİ
Fındık üretiminde yeni bir strateji düzenlemesinin zorunlu olduğuna temas eden Birlik Başkanı Şemsi Bayraktar, Karadeniz'de rakımı 750 metre üstü bahçelerde fındıkların söktürülmesi sonrası alternatif bir ürün ekiminin mümkün olmadığı söyledi. Bu durumun göçlere neden olacağını savunan TZOB Başkanı Bayraktar, 'Kriz ortamında tarım sektörünün desteklenmesi önemlidir. Çünkü krizde tarım sektörü işsizliği azaltmakta, sosyal sorunları ve göçü önlemektedir. Ama bununda bir faturası var, çünkü sofraya bir fazla tabak daha ekliyoruz. Toprak kaybını, yani erozyonu ve göçü önlemek için fındık üretimi desteklenmelidir. Özellikle Ordu'da yaptığımız miting sonrası TMO fındığı 3 yıl taşıdı. Biz 18 sayfalık raporda durumu açıkladık. Bu raporumuzu da Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere tüm kurum kuruluşlara gönderdik' diyerek konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com