“Çiftçinin Kalkınması Fiyatlarını Düşürür”

“Çiftçinin Kalkınması Fiyatlarını Düşürür”
AKP Kütahya İl Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Güngör yaptığı açıklamada son zamanlarda ülke gündemini uzun süreden meşgul eden kırmız et fiyatı konusunda açıklamalarda bulunarak, çözüm için hükümetin gereken çalışmaları başlattığını ifade etti.

AKP Kütahya İl Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Güngör yaptığı açıklamada son zamanlarda ülke gündemini uzun süreden meşgul eden kırmız et fiyatı konusunda açıklamalarda bulunarak, çözüm için hükümetin gereken çalışmaları başlattığını ifade etti.
Son aylarda hükümetin Kütahya'ya tarım konusunda büyük destekler sağladığını vurgulayan Güngör, konuyu sayısal verilerler açıkladı. Kütahya'da tarım desteklerini belirten Güngör konuşmasına şöyle devam etti: “İlimizde tarım kesimini temsil eden çiftçilerimize 2009 yılında 23.567.004.57 TL doğrudan gelir desteği adı altında, mazot gübre ve benzeri desteği yapılmıştır. Yine 2009 yılında %50'si hibe olmak üzere 343 çiftçimize makine-ekipman desteğinde bulunulmuştur. Bununda tutarı 1.168.712.50 Tl'dir. 2010 Yılındada %50 hibe destekli makine ekipman dağıtım çalışmaları sürdürülmektedir. 2009 yılında da, İlimizde, Toprak Mahsulleri Ofisi şube Müdürlüğü, Kütahya Merkez, Altıntaş ve Aslanapa İlçelerini kapsayan üç alım merkezinde çiftçimizden peşin ödemeli olarak 22 bin ton hububat alımını gerçekleştirmiştir.2010 yılı itibariyle de Toprak Mahsulleri Ofisi şube Müdürlüğü yine çiftçimizin yanında olacak ve hububat alımını yine aynı şekilde gerçekleştirerek, Çiftçimizin karagün dostu olmaya devam edecektir”.
Gerek Kütahya'da gerek Ülke çapında AKP'nin sulama amaçlı baraj, gölet, derin kuyu ve benzerlerinin yapımına verdiği önemin gayret ve çabaların çiftçilerin kalkınmasına yönelik olduğunu belirten Güngör, çiftçilerin kalkınması ile birlikte et fiyatlarının da kendiliğinden düşeceğini savundu.
Hükümet tarafından tarıma büyük desteklerin verildiğini hatırlatan Göngör:”Basınçlı sulama sistemlerinin tamamını %50'si hibe destekli olarak veriyor. Yine basınçlı sulama sistemlerini 5 yıl vadeli faizsiz ve kendisine verilen desteklerle ödemeli olarak hükümet destek veriyor”dedi.
Kütahya'da çiftçilerin başlıca gelir sağladığı en önemli ürünün şekerpancarı olduğunu dile getiren Güngör, şeker pancarı üretiminin %24'lere varan şeker oranı ile hem ülkede hem de dünyada tek olduğunu belirtti.
Şeker Üst Kurulu'nun vermiş olduğu kararı yanlış bulan Güngör: “ İlimiz toprakları ile özdeşleşmiş olan bir ürünün ekim alanının genişletilerek, kotasının artırılması gerekirken Şeker Üst Kurulunun vermiş olduğu haksız bir kararla ilimiz şeker pancarı kotamızdan 2010 üretim yılında 60 bin ton kota alınarak, başka illere verilmiştir. Bu haksız davranışı sergileyen Şeker Üst Kurulunu Çiftçiler olarak şiddetle kınıyor, 2011 üretim yılı itibari ile en az 100 bin ton olarak iadesini istiyoruz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com