Çifte vatandaşın hukuk mücadelesi

Çifte vatandaşın hukuk mücadelesi
Almanya'da yaklaşık 38 yıldır çalışan ve çifte vatandaşlık hakkını elde eden işçi, bu ülkede evlenip boşandığı kadına Alman mahkemelerinin kararına göre nafaka ödediği halde, Türkiye'de nafaka talebiyle açılan davanın yaklaşık 7 yıldır sürdüğünü iddia e

Almanya'da yaklaşık 38 yıldır çalışan ve çifte vatandaşlık hakkını elde eden işçi, bu ülkede evlenip boşandığı kadına Alman mahkemelerinin kararına göre nafaka ödediği halde, Türkiye'de nafaka talebiyle açılan davanın yaklaşık 7 yıldır sürdüğünü iddia etti.
Ali Yılmaz (68),  Huriye Demirağ (52) ile 3 Mayıs 2000'de Münih'te ikinci evliliğini yaptığını, ''evlilik birliği temelinden sarsıldığı'' gerekçesiyle Münih Yerel Mahkemesinin 7 Kasım 2001 tarihli kararıyla boşandıklarını bildirdi.
Yılmaz, mahkemece boşanmayla birlikte tedbiren nafaka kararı verildiğinden boşanmadan bir hafta sonra Huriye Demirağ'ın avukatına nafakanın tamamı olan 5 bin Alman Markını gönderdiğini, makbuzunu muhafaza ettiğini söyledi.
Münih Yerel Mahkemesinin ''Boşanmada Alman Hukuku uygulanmıştır'' hükmü bulunmasına rağmen boşanmadan yaklaşık 1,5 yıl sonra Demirağ'ın avukatı tarafından Afyonkarahisar Aile Mahkemesinde nafaka talebiyle yeniden dava açıldığını ifade eden Yılmaz, ancak kendisine bununla ilgili tebligat yapılmadığını anlattı.
Bu davanın açıldığını, Kütahya'daki evine haciz kararı gönderilmesiyle öğrendiğini belirten Yılmaz, şöyle dedi:
''Afyonkarahisar Aile Mahkemesince yürütülen nafaka davasını lehime sonuçlandırması için bu kentteki bir avukata vekalet verdim. Çünkü gereken nafakayı Münih Yerel Mahkemesinin kararı sonrasında ödemiştim. O, bana davayı üç ay içerisinde lehime sonuçlandıracağını söylemişti. Ancak gereğince ilgilenmemesinden dolayı Türkiye'de açılan dava sonucu yasal faiziyle biriken nafaka bedeli, üç yıldır aylık 125'er lira ödememe rağmen 18 bin liraya yaklaşmıştır. Bu dava nedeniyle yaklaşık 60 bin avro maddi kayba uğradım.''
Yılmaz, Türkiye'de açılan nafaka davası için 6 avukata vekalet verdiğini, ancak yaklaşık 7 yıldır sonuçlanmadığını ifade ederek, ''Almanya'da bir yılda biten davanın Türkiye'de bu kadar uzun sürmesine şaşırıyorum'' diye konuştu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com