Çiftlik Köyü'nde Utanç Verici Manzara!

Çiftlik Köyü'nde Utanç Verici Manzara!
Avrupa Kültür Başkenti Macaristan'nın Pecs kenti kardeş şehir olan Kütahya tam bir utançla yaşıyor...

Dumlupınar Üniversitesi'ne 7 km Kütahya Merkez'e 16 km uzaklıkta bulunan 60 haneli Yoncalı Merkez Çiftlik Köyü'nde oturanlar, kanalizasyon alt yapıları ve foseptik kuyuları olmadığı için lağım sularını köy yollarına ve sokaklarına akıtmak zorunda kalıyorlar. Ve yine ne yazık ki Çiftlik Köyü'nün çocukları her şeyden habersiz bu lağım suları içinde oynamak zorunda kalıyor. Köye tam bir trajedi hakim.
'2010 AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ İLE KARDEŞ OLAN KÜTAHYA'YA YAKIŞMAYAN MANZARA'
2010 Avrupa Kültür Başkenti Macaristan'nın Pecs kenti kardeş şehir olan Kütahya tam bir utançla yaşıyor. Kütahyalı yetkililerin ve Kütahya fikir önderlerinin her zaman övündükleri 'Kütahya, Avrupa Kültür Kentimiz Kütahya hepimizin gururu' şeklindeki açıklamalarının tam tersine bir insanlık dışı durum Kütahya Yoncalı Merkez Çiftlik Köyü'nde yaşanıyor.
Kütahya Yoncalı Merkez Çiftlik köyü halkı lağım sularını, kanalizasyon boruları ve foseptik kuyuları olmadığı için bu durumuda yetkililere defalarca iletmelerine rağmen yaşanan çözümsüzlük nedeniyle lağım sularını köyün sokaklarına akıtmak zorunda kalıyorlar. Köyün sokaklarına akan lağım suları içerisinde insanlar yaşam mücadelesi veriyor.
'BU KÖYDE YAŞADIĞIMIZA UTANIYORUZ'
Yoncalı Merkez Çiftilik Köyü Muhtarı İbrahim Gülhan, Çiftlik Köyü'nde 60 hanenin bulunduğunu bu hanelerde yaklaşık olarak 400 kişinin yaşadığını söyledi.
Çiftlik Köyü'nde yaşanan insanlık dışı bu durumu Kütahyalı yetkililere defalarca anlatmalarına rağmen 20 yıldan beri bir çözüm bulunmadığını belirten Gülhan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Bu köyde yaşadığımıza utanıyoruz. Ancak kısıtlı imkanlarımızdan dolayı gidecek başka bir yerimiz yok. Arkadaşlarımızı köyümüze getirmeye utanıyoruz veya köyümüze gelen arkadaşlarımız bir daha köyümüze gelmiyorlar. Çoluk çocuğumuzla birlikte bu lağım suları içerisinde hayatımızı idame etmek zorunda kalıyoruz. Bizim geçim kaynağımız marabalık bizim köye süt yumurta almak için gelenler bu manzarayı gördükten sonra hiçbir şey almadan köyümüzden kaçarak gidiyorlar.'
'SESİMİZİN DUYULMASI İÇİN ÖLMEMİZ Mİ GEREKİYOR'
Yıllardan beri yetkililere bu durumu anlattıklarını vurgulayan Yoncalı Merkez Çiftlik Köyü Muhtarı İbrahim Gülhan, yetkililerin kendilerine gözlerini ve kulaklarını kapattıklarını savunarak, 'Biz insanlığımızdan utanııyoruz ama elinde yetki buluan görevliler oturdukları makamların hakkını vermemekten utanmıyorlar' şeklinde tepkisini dile getirdi.
İbrahim Gülhan; 'Yetkililer ne zaman bizim bu durumumuzu görecek. İlla bu mikraoplardan çocuklarımızın ölmesi mi gerekiyor? Hastalarımız sürekli artıyor. Bunun sebebi ancak bu lağımlardır. Düşünebiliyor musunuz lağım sularını köyümüzün sokaklarına akıtmak zorunda kalıyoruz.
Bu durum sürekli Avrupa Kültür Kenti olmakla övünen Kütahya'ya yakışıyor mu? Bizde bu memeleketin çocuklarıyız. İnsan gibi yaşamak istiyoruz' dedi.

(AkisGazetesi.com)

RESİMLER İÇİN TIKLAYIN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com