Çığ faciasını canlandırmak için kar altına girdiler

Çığ faciasını canlandırmak için kar altına girdiler
Bursalı bir grup dağcı, Zigana’da 3 yıl önce 10 kişinin hayatını kaybettiği çığ faciasını canlandırmak için kar altına girdi. TRT Okul televizyonu için çekilen belgeselde, dağda mahsur kalan sporcuların yaşadıkları anlatıldı.

Trabzon’da Zigana’da yürüyüşe çıkan 17 dağcının üzerine düşen çığ sebebiyle 10 kişi hayatını kaybederken, 3 kişi de yaralanmıştı.

Bursalı dağcılar, bütün Türkiye’yi yasa boğan çığ faciasından 3 sene sonra, karla kaplı Uludağ’da hayatını kaybeden dağcılar için kamera karşısına geçti.

TRT Okul televizyonu için çekilen belgeselde, Bursalı 17 dağcı, faciada ölen, yaralanan ve kurtulan dağcılarının yaşadıklarını canlandırmaya çalıştı.

Zigana'da yürüyüşe çıkan 17 kişilik dağcı grubunun yaşadığı çığ felaketini anbean canlandıran Bursalı sporcular, ölen dağcılar için kar altına girdi.

Uludağ Dağcılık Kulübü Başkanı İsmet Şentürk, kulüp olarak 16 kişilik bir ekiple çığ felaketinde yaşananları canlandırmaya çalıştıklarını kaydetti. 17 kişilik guruptan 10 dağcının hayatını kaybettiğini, 3 kişinin yaralandığını kaydeden İsmet Şentürk, “Canlandırma esnasında çığ felaketinin yol açtığı dehşet verici anları yaşadık. Maksadımız bu tür felaketlerin tekrar yaşanmaması için bunlardan ders çıkarılmasını sağlamak. Dileriz böyle felaketler bir daha hiç yaşanmaz” dedi. (VİK)


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com