'Çığlık atmak istiyorum; hangi devirde yaşıyoruz!'

'Çığlık atmak istiyorum; hangi devirde yaşıyoruz!'
Başbakan alanlarda Alevileri yuhalattırıp, Ebussuud’a övgüler dizerse, vazife çıkaranlar da saçmalayıp, halkı ayrıştırmaya çalışır

Alevilere karşı işlenen nefret suçları ve hurafeler hızla okullarda devlet eliyle öğrencilere benimsetilmek isteniyor.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesi Mehmet Paşa Ortaokulu’nda din dersi öğretmeni Abdussamet Arslan’ın “Bir Sünni Alevi ile evlenirse yüz kırk kırbaç cezası ile cezalandırılır, çocuk yaparsa ölür” dediğini belirtti. Bu sözler karşısında kendisinin de bir din dersi öğretmeni olduğu öğrenilen okul müdürü Yakup Doluer’in ise olayın abartıldığını ileri sürdüğüne değinen Kenanoğlu, “Okul müdürü; ‘ben ne soruşturma açtım ne de inceleme başlattım. Öğretmen masum, bir suçu yok. Bu olayın üzerine gidersek diğer öğretmenler de artık ders anlatırken ağzından bir şey kaçırmamak için rahatsız olacak. Bütün toplumu kucaklayıp, kazanmamız lazım’ demektedir” ifadelerini kullandı.Skandal din dersi öğretmeni Abdussamet Arslan hakkında veliler zaman kaybetmeden suç duyurusunda bulundu. Söz konusu din öğretmeni olan Arslan’ın din dersinde  “Bir Sünni, Alevi ile evlenirse yüz kırk kırbaç cezası ile cezalandırılır, çocuk yaparsa ölür” dediği ileri sürüldü.

Bu skandal duruma, Alevilere karşı işlenen nefret suçlarına duyarlı tüm kesimlerden ve Aleviler’den sert tepki geldi.

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu yaptığı açıklamada Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesi Mehmet Paşa Ortaokulu’nda din dersi öğretmeni olan Abdussamet Arslan’ın katıldıkları Alevi çalıştaylarında sürekli bu hususa dikkat çektiklerinin altını çizen Kenanoğlu, şunları kaydetti:

“Okullarda din dersinin zorunlu olmaya devam ettiği sürece içerisine ne kadar Alevilik konursa konsun sonucun değişmeyeceğini, bu derslerin din dersi kitaplarından daha asimilasyoncu ve çoğu zaman Alevilere karşı kin ve nefret duyguları içerisindeki din dersi öğretmenleri tarafından verildiğini dile getirdik. AKP hükümeti döneminde bu tür din dersi öğretmenleri sınıflardaki dersle sınırlı kalmamış, okul müdürlüğü ve il, ilçe müdürlüklerine ülke genelinde çoğunlukla din dersi öğretmenleri getirilmiştir.

Bu haberde de görüldüğü gibi, bu tür din dersi öğretmenleri aynı zihniyetin ürünü olan okul müdürlerince de korunmakta, desteklenmektedir. Çocuklarımıza sevginin, hoşgörünün kardeşliğin öğretilmesi gereken okullarda bu tür kişilerce kin ve nefret duyguları aşılanmaktadır.

Gümüşhacıköy gibi nüfusunun çoğunluğunun Alevi olan bir ilçede belirli aralıklarla bu tür olaylar meydana gelmektedir. Alevilerin yoğunlukta olduğu bölgelere bu tür haddini ve kendini bilmez kişiler bilerek mi gönderilmektedir, korunup ve kollanmaktadır. Bu bölgelerde daha dikkatli olunması gerekirken özellikle provokasyonlar mı tezgahlanmaktadır. Öyleyse bu haddini bilmez provokatör din dersi öğretmenine sessiz kalanlar, göz yumanlar, destek verenlerde bu provokasyonun içindedir.Bu kendini ve haddini bilmez din dersi öğretmeni derhal görevden alınmalı, kin ve nefret suçları kapsamında yargılanmalıdır.”

Konu sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden de tepkiyle karşılandı. Olayın araştırılması gerektiğine dikkat çeken bazı Twitter kullanıcıları, Alevilerin ötekileştirildiğini, aşağılandığını savunurken, zorunlu din derslerinin kaldırılması gerektiğini de belirtti.

Amasya’da yaşananlara sert tepki gösteren bir diğer isim de CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz oldu. Akkiraz, şu ifadeleri paylaştı:

“Konuşmayayım diyorum olmuyor; Amasya’da öğretmen buyuruyor; Alevi ile evlenen Sünni 140 kırbaç yer. İşte kardeşliği dinamitleyenler. Amasya milletvekilimiz Ramis Topal’la konuştum; bakanlığa başvurduk ve anayasamıza göre, nefret suçu kapsamında değerlendirilmesini istedik. Bazen durup çığlık atmak istiyorum; hangi devirde yaşıyorsunuz? Neye göre fetva veriyorsunuz? Aldığın maaşta Alevinin vergisi de var. Başbakan alanlarda Alevileri yuhalattırıp, Ebussuud’a övgüler dizerse, vazife çıkaranlar da saçmalayıp, halkı ayrıştırmaya çalışır.

Amasya milletvekilimiz ile bu konuyu sonuna kadar takip edeceğiz. İnsanlarımızı ayrıştırmaya, ötekileştirmeye kimsenin gücü yetmeyecek.” 
(LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com