Cihaner Görüntülere Tepki Gösterdi!

Cihaner Görüntülere Tepki Gösterdi!
Eski Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner, Şubat 2010'da makamında gözaltına alındığı gün fiziki müdahaleye maruz kaldığına ilişkin görüntülerin yayınlanmasına tepki gösterdi.

Eski Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner, 16 Şubat 2010'da adliyedeki makam odasında gözaltına alınmasıyla ilgili ortaya çıkan yeni görüntülere tepki gösterdi. Kendisine yapılan müdahaleyi “Bunlar yakışıksız hareketlerdi. Soğukkanlılığın da kaybedileceği bir durumdu” diye niteleyen Cihaner, “Savcı kolluk değildir. Fiziki müdahaleye, bu tarz şeylere girmez. Kolluğun da girmemesi lazım tabii ki ama savcının yapmış olması ayrıca hukuksuzluğu aşan fiili bir saldırı haline getiriyor” dedi. Olay anında her türlü meşru müdahalede bulunma hakkının doğduğunu söyleyen Cihaner, şu değerlendirmelerde bulundu:

“O kadar ağır bir hukuksuzluk var ki. Ben bunları sadece yapılanın ne kadar haksız olduğunu vurgulamak için söylüyorum. Asıl üzerinde durulması gereken bu görüntülerin ben henüz aday olmuşken ve bu görüntüler sadece polis ve savcının elindeyken servis edilmesidir. Kurgulamak istedikleri yanlış bilgileri doğruymuş gibi göstermek için yapıyorlar. Bu fotoğrafların yayınlanmasının beni sevenlere biraz daha üzüntü vemesi dışında sonucu olmayacaktır.”

Direnseydim kafa göz yarılırdı

Yargıtay Ceza Genel Kurulu yapılanları hukuksuz olarak tescil etti. Soruşturma izni alınmadan gözaltı yapıldığını tespit etmişti. Teşbihte hata olmaz, iki tane sağlık memurunun birini gözaltına almasıyla hiç farkı yoktur yaptıklarının. Gözaltı sırasında 'yaka paça' olmadı. Bu durum odaya ilk girdiklerinde yaşandı. Koltuğuma tekrar oturmamı engellemek için oldu. Belki koltuktan bir şey alacağımı düşündüler, silah alacağımı mı düşündüler, o tarz bir şeye tevessül edeceğimi mi düşündüler, akıl dışı şeyler bunlar... Fiziki olarak direnmiş olsaydım üç beş kişinin kafa göz yarılırdı. Ama bunun topluma maliyeti çok fazla olurdu. Ben sorumlu davrandım. Onların yaptığı haksız gözaltıdır. Hürriyeti tahdit etmektedir. Ama onları Adalet Bakanlığı, bazı basın organları ve cemaat korumaktadır. Onlar öyle davranıyor diye hukukun, etiğin dışına çıkamazdım.”

Onun savcı olduğunu bilseydim

Cihaner, kendisini gözaltına gelen savcılardan birinin Osman Şanal olduğunu, diğer savcının ise kendisine müdahale eden ve Mehmet isimli, soyadını hatırlamadığı bir savcı olduğunu söyledi. Cihaner, basına yansıyan fotoğraflarda bu savcının görünmediğini, ancak olay günü kolundan tutmaya çalıştığından emin olduğunu söyledi.

SAVCI YAZICI: DOKUNMADIM

Cihaner'in makam odasına yapılan baskında Savcı Şanal'ın yanında yer alan savcı Mehmet Yazıcı ise Cihaner'e fiziki müdahalede bulunmadığını söyledi. Yazıcı, Cihaner'in iddialarına ilişkin sorulara “Bir şey söylemek istemiyorum. Söyledikleri doğru değil” dedi. Cihaner'in makam odasında savcı olarak sadece kendisinin ve Osman Şanal'ın bulunduğunu söyleyen Yazıcı “Siz sayın Cihaner'e müdahale ettiniz mi, dokundunuz mu?” sorusuna ise “Hayır, görüntüler ortada. Orada her şey görülüyor. Açıklama yapmak istemiyorum” dedi.

Vatan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com