Cihaner: "Hükümetin istifa etmesi gerekir"

Cihaner: "Hükümetin istifa etmesi gerekir"
CHP'li İlhan Cihaner ve MHP'li Oktay Vural Cüneyt özdemir'in sunduğu 5N1K programına telefonla bağlanarak Bülent Arınç ve Tayyip Erdoğan'ın yolsuzluk operasyonuyla ilgili açıklamalarını değerlendirdiler.

CNN Türk'te yayınlanan programa telefonla bağlanan eski Erzincan Başsavcısı CHP milletvekili İlhan Cihaner "Dünyanın en küçük demokrasiden nasibini almış bir ülkesinde bile bu tarz bir siyasi tabloyla karşı karşıya kalan hükümet bir dakika bile yerinde durmaz, istifa eder" dedi. Cihaner, Tayyip Erdağan ve Bülent Arınç'ın sadece kendilerini ilgilendiren bir olay olduğunda bazı kavramları hatırladıklarını belirtti.

Cihanner bu suçun memur suçları bürosunun değil bu konuda HSYK tarafından özel yetkilendirilmiş savcılıkların yürütmesinin gerektiğine dikkat çekti.

Cihaner soruşturma başladıktan sonra yerleri değiştirilen polisler için ise şunları söyledi "Bence polis şeflerinin görevden alınması savcılara yönelik bir hamle. Bizim hukukumuza göre polisler kendiliğinden harekete geçmezler, savcılığın aldığı kararları yerine getirirler. Polislere karşı yapılan bir hamle adil olmadığı gibi savcıları sıkıştrmaya yönelik bir hamledir ve kesinlikle yargılama görevi yapanı etki etme suçunu oluşturduğunu kanaatindeyim, eski adıyla adil yargılamayı etkileme suçunu oluşturur" dedi."HUKUK GÜVENLİĞİ ORTADAN KALKTI"

Konuyla ilgili açıklama yapan diğer bir isimse Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Oktay Vural'dı. Operasyonun önemine vurgu yapan Vural yargıya müdahale etmeden operasyonu yapanların operasyonu selamete erdirmesi gerektiğini söyledi.

Oktay Vural hükümetin bağımsız yargıya müdahale arayışları içinde olduğunu ve hükümetin polislere ve savcılara müdahalesinin bunun bir kanıtı olduğunu belirtti.

Hükümetin bundan sonra yapması gerekenleri ise şu şekilde sıraladı

"- Hükümet attıkları adımlardan öncelikle geri adım atsın. Hazırlık soruşturmasında yer alan müdürler kimse bu kişilerin ifade aşamasında da görevlerinin başında olması gerekiyor.

- Savcıların isteği olmadan ek savcı atayarak fezleke hazırlığıda dahil bazı şeylerin üzerini örtmekten vazgeçmeliler"
dedi.

Vural hukuk güvenliğinin ortadan kalktığını hükümetin yargıya bu şekilde müdehale ederken delillerin üzerinde oynanmayacağının bir garantisinin olmadığını söyledi.(MUO)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com