Cihaner polis zoru ile getirilecek

Cihaner polis zoru ile getirilecek
Cihaner'e Yargıtay'dan uyarı: İlhan Cihaner duruşmaya katılmazsa...

Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nde, “Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan yargılanan CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner’in bir sonraki duruşmaya mazeretsiz katılmaması halinde polis zoruyla getirilebileceğine ilişkin TBMM Başkanlığına uyarı yazısı yazılmasına karar verildi. Haklarında Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kamu davası açılan CHP eski Milletvekilleri Erol Tınastepe ile Ahmet Ersin hakkındaki davanın Cihaner’in yargılandığı dava ile birleştirilmesi talebi ise reddedildi.

Erzincan’da “İrtica ile Mücadele Eylem Planı”nı uygulamaya koydukları iddia edilen CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ile eski 3. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Saldıray Berk’in de aralarında bulunduğu 11 sanığın, “Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan yargılanmasına Yargıtay’da devam edildi. Yargıtay Ceza Genel Kurulu salonunda yapılan duruşmaya Cihaner ve duruşmalardan vareste tutulan Saldıray Berk katılmazken, sanıklar Ali Tapan, Recep Gençoğlu, Nedim Ersan, Şenol Bozkurt ve Yaşar Baş ile sanık avukatları katıldı. Duruşmada, Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Hüseyin Eken, bir önceki duruşmada mahkemenin istediği belgelere gelen cevapları okudu. Eken, yargılaması durdurularak kovuşturma izini istenen 3 MİT mensubu Şinasi D, Kıvılcım Ü. ve Sadri B. İ. hakkında, Başbakanlıktan, talebin incelenmesine devam edildiği yönde görüş geldiğini açıkladı.

Eken, Erzurum’da tanık olarak Özden Irmak’ın ifadesinin alındığını belirtti. Irmak’ın, Daire’ye ulaşan ifadesinde, Saldıray Berk’i ismen İlhan Cihaner’i de Başsavcı olduğu için tanıdığını ifade ederek, Ergenekon yapılanmasını sadece medya üzerinde duyduğunu, faaliyetlere ilişki herhangi bir bilgisinin olmadığını anlattığı kaydedildi. 2009 yılında Şenol Bozkurt’un komutanlarını kafesine misafir olarak getirdiği belirten Irmak, kafesinde müzik dinleyip eğlenildiğini, iddianamede belirtildiği gibi kafesinde gizli toplantılar yapılmadığını kaydetti. Irmak, Emekli Orgeneral Ergun Saygun ile emekli Albay Dursun Çiçek’in de kafesine gelmediklerini söyledi.

‘GÜLEN ORMANLARI VARMIŞ’
Eken, Erzincan Çatalarmut Barajı’nda bulunan mühimmatla ilgili Iğdır İl Jandarma Komutanlığı Hizmet Muhafız Bölük Komutanı Ersin Ergut’un cep telefonu sinyallerinden olay tarihinde o bölgede olup olmadığının tespiti için hazırlanan bilirkişi raporunu da okudu. Eken, raporda, Ergut’un kullandığı telefon hattına ilişkin bölgede bulunan baz istasyonlarından olay tarihinde sinyal almadığı bilgisinin yer aldığını belirterek, farklı tarihte bölgeye yakın bir baz istasyonundan sinyal aldığının anlatıldığını kaydetti. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nden gönderilen gizli tanıklar “Munzur” ve “Efe”nin ifade tutanakları da Daire’ye ulaştı. Dava belgeleri arasında bulunan ve iddianamede Fethullah Gülen ile ilişkilendirilen “Gülen’deki İbrahim’e dikkat et” notunun araştırılmasına ilişkin gelen yazıda ise Refahiye’de “Gülen” isminde bir ormanın bulunduğu belirtildi.

SAVCI CİHANER’İN UYARILMASINI İSTEDİ
Cumhuriyet Savcısı, mütalaasında Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin CHP eski Milletvekilleri Erol Tınastepe ile Ahmet Ersin hakkında “Ergenekon terör örgütüne yardım etmek, suç delillerini bozmak, adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs” suçundan açılan davanın Yargıtay’daki dava ile birleştirilmesi talebinin, pratik bir yararı olmadığı gerekçesiyle reddini istedi. Kendisine usulüne uygun yapılan davetiye tebliğine rağmen bir mazeret bildirmeksizin duruşmada hazır bulunmayan Cihaner’in yasa gereği ve yargılamanın sağlıklı yürütülebilmesi için zorla getirilebileceği yönünde uyarılması amacıyla TBMM Başkanlığı’na yazı yazılmasını talep eden Savcı, ayrıca sanığın kendisine yeniden davetiye çıkarılmasını istedi.

CİHANER İÇİN MECLİS BAŞKANLIĞI’NA YAZI YAZILACAK
Duruşmaya verilen kısa aranın ardından kararı açıklayan Eken, CHP Milletvekilleri Tınıstepe ve Ersin hakkında açılan davanın Yargıtay’da görülen dava ile birleştirilmesi talebinin reddedildiğini açıkladı. 3 MİT mensubu hakkında Başbakanlıktan istenen yargılama iznin beklenmesine karar verildiğini belirten Eken, Cihaner’in bir sonraki duruşmaya mazeret bildirmeksizin gelmediği takdirde polis zoruyla getirileceği yönünde Meclis Başkanlığına yazı yazılmasına ve yeniden davetiye çıkarılmasına karar vererek, duruşmayı erteledi. (AAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com