Cihaner ve Berk 15 Haziran'da hakim karşısında

Cihaner ve Berk 15 Haziran'da hakim karşısında
Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) eski Komutanı Emekli Orgeneral Saldıray Berk ve CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner 15 Haziran’da hakim karşısında olacak.

EDOK eski Komutanı emekli Orgeneral Berk ve eski Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Cihaner hakkında “silahlı terör örgütü kurma veya yönetme” suçlamasıyla hazırlanan iddianame Yargıtay 11. Ceza Dairesi tarafından kabul edildi. Berk ve Cihaner 15 Haziran’da yeniden hakim karşısına çıkacak ve yargılanmalarına başlanacak. Eski Erzincan Başsavcısı Cihaner, Erzincan’daki faaliyetleri nedeniyle aralarında emekli Orgeneral Saldıray Berk’in de bulunduğu 14 sanık ile “Ergenekon terör örgütüne üye olma, resmi belgede sahtecililik, birden fazla kişi ile tehdit, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetme” suçlarından yargılanıyordu. Davaya bakan Yargıtay 11’inci Ceza Dairesi, birinci sınıf savcı olan Cihaner hakkında soruşturma yapılması için HSYK’nın izni gerektiğine karar verdi. Bunun üzerine Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Cihaner hakkında Hakim ve Savcılar Kanunu’na göre “izin alınmadan” soruşturma yapılıp dava açıldığına karar verdi ve gerekli iznin alınması için dosyayı Adalet Bakanlığı’na gönderdi.

YARGILAMA HAZİRAN’DA BAŞLAYACAK

HSYK, Cihaner’in, Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı sırasındaki “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” çerçevesindeki faaliyetleri deneniyle yargılanması gerektiğine karar verdi. Daire, “İrticai Mücadele Eylem Planı ve Ergenekon İddianamesinde” yer alan iddialara dikkat çekerek, Cihaner hakkında kovuşturma açılmasına izin verdi. Kurul, dosya Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Mahkeme de HSYK ile aynı yönde karar alınca Cihaner hakkında iddianame hazırlandı. Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi, Cihaner’in milletvekili dokunulmazlığının terör suçu için geçerli olmadığına karar vererek dosyayı Yargıtay’a gönderdi. Yargıtay’a gelen Cihaner ve Berk hakkındaki iddianame 11. Ceza Dairesi tarafından kabul edildi. Daire, 15 Haziran’da dosyaya duruşma günü verdi. Cihaner ile Berk’in yargılanmasına Haziran ayından yeniden başlanacak.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com