Cihaner'i Gözaltına Alan Polis AKP'den Aday!

Cihaner'i Gözaltına Alan Polis AKP'den Aday!
Cihaner'i gözaltına alan polis şefi Günbeyi de AK Parti'den aday oldu..

Erzincan'daki Ergenekon soruşturmalarının başındaki isim olan ve 16 şubat 2010'da eski Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'i makamında yapılan aramalar sonrasında gözaltına alan ekibin liderliğini yürüten eski Erzincan Terörle Mücadele Şube Müdürü Murat Günbeyi, Erzurum'dan AK Parti milletvekili aday adayı oldu.

'TEKLİF GELMEDİ, KENDİM BAŞVURDUM'

Memleketi olan Erzurum'dan adaylığını açıklayan Günbeyi, AK Parti yönetiminden kendisine bir teklif gelmediğini, uzun bir süre düşündükten sonra adaylık için kendisinin başvurduğunu söyledi.

'CİHANER'İN ADAY OLMASI YANLIŞ'

Eski Başsavcı İlhan Cihaner'in de Erzurum'dan CHP milletvekilliği aday adaylığını açıklamasını değerlendiren Günbeyi, "Ben bunu yanlış buluyorum. Kendisinin terör örgütü üyesi olmaktan yargılanması hala devam ediyor. Cihaner 4 ay cezaevinda kaldı daha sonra tahliye edildi ama yargılaması sürüyor. Ama tahliye olması da suçsuz olduğunu göstermiyor. Ben CHP'ye hayırlısı olsun diyorum. Hakkında terör örgütü üyesi olmak, görevi kötüye kullanmak, örgütlü suçlarla ilgili yürüttüğü bir soruşturmayı Adalet Bakanlığı'ndan 2 yıl gizlemek, gözaltındakilere kötü muamelede bulunmak ve evrakta sahtecilik gibi konularda soruşturmaları devam eden kişiye kim oy vermek ister ki" dedi.

'ADAYLIĞIM ONLARA RAĞMEN BİR ADAYLIK DEĞİL'

Kendisinin, Cihaner'in ve diğer Ergenekon sanıklarının milletvekili seçilmeleri durumunda Meclis'te ilginç bir durum yaşanacağını söyleyen Günbeyi şöyle devam etti: "İlhan Cihaner, yürüttüğüm operasyonlar kapsamında gözaltına aldığım yüzlerce şüpheliden biri. Onu, diğerlerinden ayıran sadece mesleği. Ama benim adaylığım onlara rağmen bir adaylık değil. Çünkü eğitimim, siyasi anlayışım ve ilkelerim onlarla bağdaşmıyor. Ancak bu kadar Ergenekon sanığının mecliste olacak olması, bir terör uzmanın da mecliste olması kanaatini bende oluşturdu. Seçilir meclise girer isem belki o yargılaması devam eden sanıkları kontrol altında tutma adına ilginç bir şey olacak" değerlendirmesinde bulundu.

2009 yılında Erzincan'a geri dönen Günbeyi, geçtiğimiz yıl Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in makamında ve adliye lojmanlarındaki evinde yapılan aramaları yürütmüştü. 16 Şubat 2010'da Cihaner'in makamında gerçekleştirilen aramalar sırasında çekilen fotoğrafta Günbeyi ve Cihaner aynı karede yer almıştı.

MURAT GÜNBEYİ KİMDİR?

Polis Akademisi'nden mezun olduktan sonra birçok ilde görev yapan Murat Günbeyi, 2004 yılında yüksek lisans eğitim için devlet tarafından Amerika'ya gönderildi. Yüksek lisans çalışmasında 'Türkiye'nin ve ABD'nin terör politikalarını inceleyen ve iki ülkenin terörle mücadele politikalarını' karşılaştıran Murat Günbeyi, aynı ülkede yaptığı doktorada ise 'Güvenlik alanında çalışan yöneticilerin liderlik ve duygusal zekalarının yönetim başarılarına etkisini' inceledi. Doktorasına üstün başarı ile tamamlayan ve 30 öğrenci arasından dönem birincisi olan Günbeyi, Amerika da yaptığı başarılı çalışmalarından ötürü 'Kentucky Colonel' ödülünü alan ilk Türk unvanına sahip oldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com